Через плату за «надлишковий цукор» суттєво подорожчали газовані напої. Чи введуть таке у нас?

Напевне, тепер Кока-Колу повезуть продавати у Польщу

З початком 2021 року у Польщі увійшов в дію новий закон, який називають «цукровим податком», який нараховується передусім на напої з вмістом цукру і його замінників. Таким чином, популярна Кока-Кола вже подорожчала майже удвічі і є чи не найдорожчою на території ЄС. Навіть у США та сусідній Німеччині цей напій дешевший.

Хто платить?

 

Цукровий податок платять самі виробники – 0.5 злотих за літр напою з додаванням цукру або іншого підсолоджувача, 0.1 злотих за літр напою з вмістом кофеїну або таурину (зазвичай вони присутні у енергетичних напоях) і 0.05 злотих за кожен грам цукру понад визначену міру у 5 г на 100 мл напою.

У кінцевому підсумку платять споживачі: пляшка Кока-Коли об’ємом 1.75 л до нового року коштувала 4.35 злотих, тепер – 6.29. Ціна в магазинах при АЗС ще вища – від 10 до 12 злотих за дволітрову пляшку.

Що ще подорожчає?

 

Багато поляків вважають, що їх це не стосується, адже вони не п'ють солодку воду та енергетичні напої. Але вони помиляються - цукор і його замінники є складниками соків та ізотонічних напоїв, які часто вживають люди, що ведуть здоровий спосіб життя.

Подорожчає і алкоголь в упаковках до 300 мл, зокрема, вино і горілка. Податок також змінить ціну на безалкогольне пиво, до якого часто додають цукор або солодкі сиропи на його основі, щоб покращити смак продукту. Подорожчає навіть мінеральна вода, в якій немає ані цукру, ані кофеїну. Однак багато виробників мінеральних вод є частиною великих концернів, які виробляють солодкі напої, за які треба немало заплатити.

Списали з Великобританії

 

Законопроєкт про введення цукрового податку представили на розгляд у грудні 2019, а сам закон хотіли ввести з квітня 2020-го. Підприємці і виробники були обурені і запевняли, що це занадто короткий час, щоб пристосуватися до змін. Наприклад, у Великобританії, де є такий податок, виробникам дали два роки, щоб приготуватися до нововведень.

Через раптовий спалах Covid-19 голосування перенесли на літо, і в результаті указ був підписаний наприкінці серпня. Саме тоді Польща максимально пом’якшила карантин, і всі використовували можливість відпочити, тож одразу не звернули увагу на новий податок.

Щоб не вживали забагато цукру

 

Уряд обґрунтував своє рішення ввести новий податок тим, що дбає про здоров`я громадян.

Статистичні дані демонструють, що поляки стали вживати більше цукру – з 38.5 кг на рік у 2008 до 44.5 кг у 2017.

Ріст цін на алкоголь у маленькому фасуванні також має відбити бажання його купувати. Статистика стверджує, що у Польщі щодня купують 3 мільйони маленьких (зазвичай по 250 мл) пляшок алкоголю.

Нововведення швидко стало предметом обговорення поляків. Його називають цукровим податком, але формально це не зовсім так.

Віцеміністр фінансів Пьотр Патковський каже, що це оплата, а не податок, адже податки йдуть у бюджет країни, а гроші з цукрової оплати, принаймні, 98%, підуть у бюджет Державного Фонду Здоров’я (державна інституція, яка утримується коштами платників податків і утримує лікарні і поліклініки). Щодо інших 2% згодом має вирішити міністр.

Ангеліна Ралко

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4 

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Ключі

Знайдено ключі, на вулиці Вербовій у Рівному біля кафе «Любава». Поверну власнику +380680393490 [media=266598]

Знайдено собаку

Знайдено собаку в районі Басового Кута, порода вовкособ.  

Знайдено техпаспорт на прізвище Сергатюк

Сьогодні ввечері у ТРЦ «Екватор» у Рівному знайшли загублений технічний паспорт на автомобіль Gelly, який зареєстрований на Сергатюка Ігоря Борисовича. Знайдений документ передали у магазин «ANDRE TAN».

Більше оголошень