Вийти сухим з води допоможуть безкоштовні адвокати
Право на безкоштовного захисника у суді має кожен громадянин
На Рівненщині такі послуги поки надають три місцевих центри - у Сарнах, Дубно та Рівному. Обласний центр розташувався за адресою Кавказька, 7. Втім, з вересня на Рівненщині Бюро правової допомоги створять практично в кожному районі – їх буде 12.
У разі, якщо виникає потреба в захисті, громадянин має звернутися до центру, де впродовж десяти днів з дати звернення мають призначити адвоката, або відмовити у цьому. До речі, відмовити у послугах адвоката можуть у випадку, якщо особа надала неправдиві відомості або фальшиві документи, вимоги про захист є неправомірними чи не носять правового характеру, або ж якщо особа пройшла всі судові інстанції, але її просто не задовольняє результат.
Станом на сьогодні бюро має контракти майже із сотнею адвокатів, ще близько вісімдесяти у резерві. Цього року на Рівненщині більше двох тисяч громадян отримали кваліфіковані послуги адвоката. В той час, як торік 600 тисяч гривень Бюро повернуло в бюджет як невикористані. А лише за кілька місяців поточного року за послуги адвокатів вже проплачено понад 1 мільйон гривень. Оплата послуги адвоката різниться від 600 гривень до 42 тисяч. Найбільше для держави коштують виправдальні вироки – і такі на Рівненщині були, у Дубно, говорить керівник обласного центру з надання безоплатної правової допомоги Василь Овдіюк:
- Там дуже великий коефіцієнт, спеціально передбачений, щоб адвокати якісно надавали послуги. Зрозумійте, є певний механізм, певна постанова, яка нараховує, там не просто «день відпрацював – тобі гроші». Залежить від складності справи, від кількості людей, скільки там взяло участь. І дуже великий коефіцієнт за виправдувальний вирок, тобто, людину виправдали. Була група циган (5 чоловік) і всіх цих циган по Дубно виправдали. І от ті п’ять адвокатів отримали в загальному 168 тисяч гривень по одній справі. А інші, якщо справа не складна, можуть отримати 600 гривень.
До слова, оплату кожного адвоката можна побачити на сайті Центру. Між іншим, поки Бюро не запрацювали в районах, правові консультації можна отримати дистанційно – через систему бібліоміст, якою охоплені бібліотеки в кожному районі та селі. Такою послугою вже скористалося 600 громадян. Водночас, працівники центру надають також адресну правову допомогу з виїздом на виклик до громадян, які не мають фізичної можливості пересуватися.
Тим часом, Василь Овідюк висловив сподівання, що із створенням бюро, потреба в адвокатах, можливо, зменшиться, адже частіше громадянам потрібна саме первинна консультація. До слова, поки проблеми із створенням Бюро виникли лише у Костополі – там місцева влада не може знайти приміщення.
Радіо Трек: НОВИНИ