Українських старшокласників поділять – за профілями та рівнями
Це передбачено новим стандартом середньої освіти
Міністерство освіти і науки розробило проєкт стандарту профільної середньої освіти для 10-12 класів й закладів професійної та фахової передвищої освіти.
Про це повідомили Міносвіти та його очільник Оксен Лісовий.
Цей документ є новим форматом для української освіти: на відміну від одного стандарту для базової та старшої середньої освіти тепер будуть два окремі документи,— розповіли у МОН.
Новий стандарт продовжує реформу «Нової української школи», яка стартувала з першого класу 2018 року. Передбачається, що ці учні вчитимуться за ним з 2027 року. Однак пілотування нової моделі розпочнуть в окремих закладах вже з 2025-го.
У міністерстві пояснили, що школярі зможуть формувати власну «освітню траєкторію»: обирати профіль і частково предмети для вивчення.
Учням пропонуватимуть 9 освітніх галузей, у межах яких можна буде сформувати відповідні профілі:
- мовно-літературну;
- математичну;
- природничу;
- технологічну;
- інформаційну;
- соціальну і здоров’язбережувальну;
- громадянську та історичну;
- мистецьку;
- фізичну культуру.
У відомстві зазначили, що наразі школярі мають «вибір без вибору», оскільки їм пропонують 27 профілів, однак 72% дітей вчаться лише на п’яти.
Навчальні результати передбачатимуть основний і поглиблений рівні
Це дасть закладам освіти змогу комбінувати власні моделі профілізації (поглиблене вивчення предметів, специфічні курси для поглиблення профільності тощо).
Також базовий навчальний план міститиме години для вільного вибору предметів і курсів:
- у 10 класі — 105-210 годин за обраним профілем, 35-140 годин — поза обраним профілем;
- в 11-12 класах — 385-595 годин за профілем і 70-280 годин — поза профілем за два роки.
Для кожної освітньої галузі передбачено мінімальну й максимальну кількість годин, що дозволить перерозподіляти їх між галузями. Крім того, години на вивчення розподілені за роками / циклами навчання, щоб заклади освіти могли навчати за модульним принципом, тобто реалізовувати проєкти як упродовж року, так і компактно, наприклад, протягом тижня.
Радіо Трек: НОВИНИ