Ті, кому виїзд дозволений: на який термін можуть покидати Україну чоловіки?
Кого точно пропустять на кордоні, а щодо кого рішення прикордонникам доведеться ухвалювати прямо на місці
Під час воєнного стану виключені з військового обліку або тимчасово непридатні до військової служби чоловіки мають право виїхати за кордон. Однак – лише на деякий час і для цього при собі слід мати повний (вичерпний) перелік документів.
Отже, далі – хто має право виїжджати за кордон у воєнний час, за яких умов і на який строк.
Виключені з військового обліку
Згідно з законом, на сьогодні дозволено виїзд з України чоловікам, якщо їх виключили з військового обліку за рішенням військово-лікарської комісії та привласнили інвалідність. Проте така відстрочка діє лише 6 місяців. Потому треба знову проходити військово-лікарську комісію.
Необхідні документи:
- закордонний паспорт;
- військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного);
- результати висновку військово-лікарської комісії, де є запис про виключення з військового обліку за станом здоров’я з посиланням на відповідний пункт наказу.
Законодавча база: Відповідно до абзацу 16 ч. 1 ст. 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» і Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.08.2008 № 402.
Важливо!! Документи, отримані в терцентрах комплектування й соціальної підтримки лише з позначкою «знятий з військового обліку» не підтверджують інвалідність чи непридатність до військової служби за станом здоров’я, тому не можуть гарантувати права на виїзд за кордон.
З якими захворюваннями не призивають до армії під час військового стану, докладно розписано у Законі України «Про затвердження Положення про військово-лікарську експертизу до ЗСУ».
Серед діагнозів, зокрема, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість та шизофренія. Чоловіки з онкологічними, інфекційними, захворюваннями очей та багатьма іншими також не можуть бути призвані до армії. Однак, не всі захворювання гарантують отримання інвалідності І або ІІ групи, яка дає право на виїзд із країни.
Українцям, які супроводжують осіб з інвалідністю, також дозволено самостійно та неодноразово виїжджати за межі країни.
Тимчасово непридатні до служби
Якщо у чоловіка є документи, що підтверджують тимчасову непридатність до військової служби, виїхати можна. Це стосується людей з документами, які підтверджують інвалідність, або тих, кого військово-лікарська комісія визнала тимчасово непридатними до військової служби за станом здоров'я (до 6 місяців).
Необхідні для виїзду документи:
- закордонний паспорт;
- військовий квиток (тимчасове посвідчення військовозобов’язаного), у якому є результати висновку військово-лікарської комісії;
- висновок військово-лікарської комісії про визнання тимчасово непридатним до військової служби за станом здоров’я на термін до 6 місяців.
Законодавча база: Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» абзац 3 ч. 1 ст. 23.
Важливо!! Після закінчення 6 міс. потрібно знову пройти військово-лікарську комісію.
Обмежено придатні до військової служби
Обмежено придатні у воєнний час не мають права перетинати кордон, якщо не мають для цього вагомих підстав. Бо обмежена придатність – це непридатність до служби у мирний час і вона не означає, що військовозобов’язаний має відстрочку від служби в армії. Такі люди можуть бути призваними під час мобілізації і служити в тилу.
Оцінити стан придатності може тільки військово-лікарська комісія при територіальних центрах комплектування й соцпідтримки.
Якщо чоловік не має такої довідки під час перетину кордону – остаточне рішення ухвалюватиме прикордонник.
Виїзд чоловіків з інвалідністю І, ІІ, ІІІ груп
Люди з інвалідністю будь-якої групи можуть перетинати кордон.
Необхідні документи:
- закордонний паспорт;
- довідка до акта огляду МСЕК (форма первинної облікової документації №157-1/о);
- або посвідчення, що підтверджує цей статус;
- або пенсійне посвідчення чи посвідчення, що підтверджує призначення соціальної допомоги.
Законодавча база: Відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку і мобілізацію» абзац 3 ст. 23.
Важливо!! За документами про інвалідність, отриманими в іншій країні, перетнути кордон неможливо.
Наразі люди з інвалідністю мають право перетинати держкордон лише за документами, затвердженими Законами України. А це – три вказаних вище документи або ж довідка для отримання пільг особами з інвалідністю, які не мають права на пенсію чи соціальну допомогу, за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
Актуальну інформацію про перетин кордону ви можете знайти у чат-боті ДПСУ за тегом «dovirabot».
Джерело: liga.net
Радіо Трек: НОВИНИ