Тарифи, соцвиплати та пенсія: які зміни чекають українців з 1 березня

А ще електронні рецепти та підтримка українців у Польщі

Пенсії

У березні відбудеться запланована індексація пенсій. У 2023 році відповідно до бюджету розмір пенсій переглядатимуть тільки один раз, і це буде у березні.

Пенсійні виплати мають проіндексувати на 19,7%. Доплата становитиме не менше ніж 400 гривень.

Пенсійний фонд намагається збалансувати виплати, щоб усі пенсіонери отримали рівномірне підвищення. Раніше українцям із найнижчою пенсією (через брак стажу чи низьку зарплату в минулому) майже не робили індексацію. Новий механізм спрямований насамперед на підвищення виплат для такої категорії осіб.

Індексацію проведуть пенсіонерам за віком, інвалідністю, вислугою років, втратою годувальника, інвалідністю внаслідок аварії на ЧАЕС, ліквідацією аварії на Чорнобильській АЕС.

Яким буде розмір мінімальних пенсійних виплат:

  • для пенсіонерів із неповним страховим стажем – з 2100 гривень до 2520 гривень;
  • для осіб віком до 70 років зі стажем 30/35 років відповідно у жінок/чоловіків – з 2300 гривень до 2760 гривень;
  • для непрацюючих пенсіонерів віком від 65 до 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 2600 гривень до 3000 гривень;
  • для пенсіонерів віком від 70 років зі стажем 30/35 відповідно у жінок/чоловіків – з 3000 гривень до 3120 гривень

Для пенсіонерів із повним стажем і пенсією вищою за мінімальну в середньому розмір доплати складе 750 гривень.

При цьому варто зазначити, що виплати в березні не підвищуватимуть українцям, чиї пенсії перевищують максимально встановлений законом рівень. У 2023 році – 20930 гривень.

Мінімальна зарплата

З початком воєнного стану розмір соціальних видатків фактично заморозили. Цього року збільшувати розмір мінімальної зарплати чи змінювати прожитковий мінімум не планують.

У березні 2023 залишаться незмінними: мінімальна заробітна плата (6700 гривень), середній прожитковий мінімум (2589 гривень), мінімальний розмір аліментів (1416 грн).

Соціальна допомога

Автоматично грошову допомогу продовжено для: ВПО; дітей у складних життєвих обставинах; дітей під опікою чи піклуванням; тяжкохворих дітей; громадян, які не мають права на пенсію та/або осіб з інвалідністю; громадян, які мають інвалідність з дитинства або доглядають таких осіб.

Однак у Мінсоцполітики зазначили, що необхідно відвідати органи соцзахисту та підтвердити право на виплати таким категоріям:

  • малозабезпеченим родинам;
  • самотнім матерям, які одержують виплати на дітей;
  • особам, які досягли пенсійного віку, але не отримали права на пенсію на підставі оцінки фінансово-майнового стану сім'ї.

Тарифи на комунальні послуги

У зв’язку з воєнним станом в Україні продовжує діяти мораторій на підвищення комунальних тарифів. Насамперед йдеться про тарифи на газ, тепло, гарячу воду.

Вартість електроенергії також зафіксована як мінімум до кінця опалювального сезону 2023 року. За 1 кВт-год необхідно платити 1,44 грн при споживанні на місяць до 250 кВт, або 1,68 грн/кВт-год при споживанні від 250 кВт на місяць.

Вартість послуг з водопостачання та водовідведення у березні 2023 залишиться незмінною, відповідно до тарифів місцевих водоканалів.

Е-рецепт на ліки

Міністерство охорони здоров'я розширює перелік медичних препаратів, які можна буде придбати в аптеці за е-рецептом. Як зазначають у відомстві, нововведення запрацюють цієї весни.

Електронний рецепт діятиме на всі зареєстровані в Україні лікарські засоби, які підлягають відпуску за рецептом лікаря та які пацієнт купує за власні кошти.

До списку таких ліків входять антибіотики, протисудомні засоби, гормональні препарати, препарати для лікування артеріального тиску, серцевих хвороб. До рецептурних препаратів також можуть належати деякі знеболювальні, заспокійливі та ліки проти кашлю.

Е-рецепт стане обов'язковим весною 2023, але його планують вводити поступово. Лікар зможе виписувати рецепт на паперовому бланку за відсутності зв'язку чи світла в медустанові.

Правила для переселенців у Польщі

З 1 березня українці які перебувають у Польщі понад 120 днів мусять самостійно оплачувати житло в Польщі через 120 днів перебування в країні.

Біженці, які проживають у колективних центрах (готелі, гуртожитки, пансіонати, табори), з березня мають оплачувати 50% вартості житла, але не більше 40 злотих на добу. З травня їм потрібно буде покривати 75% коштів проживання, але не більше ніж 60 злотих на добу.

Виняток – люди пенсійного віку, вагітні, багатодітні матері чи матері з немовлятами, особи з інвалідністю. Ці категорії громадян зможуть і надалі не оплачувати житло.

Джерело: Рубрика

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Ольга Мартинюк

Ольга Мартинюк

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень