Грудневий перерахунок: усі моменти, на які варто звернути увагу пенсіонерам

Нові розміри виплат та надбавок, дати й роз’яснення

Законом України «Про державний бюджет України на 2022 рік» з 1 грудня розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, збільшився з 2027 до 2093 грн. У зв’язку з цим органами ПФУ проведено відповідний перерахунок пенсій.

Про всі зміни розповідає Головне управління ПФУ у Рівненській області.

Мінімальна пенсія і доплата за понаднормовий стаж

Якщо розмір пенсії особи обчислений з урахуванням наявного у неї страхового стажу та її заробітку, не досягає мінімального розміру пенсії, який за повний страховий стаж особі встановлюють на рівні прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, що втратили працездатність, пенсію встановлюють на рівні цього прожиткового мінімуму.

Якщо страховий стаж неповний, то розмір пенсії також визначають пропорційно до стажу, враховуючи зазначений прожитковий мінімум. А якщо особа має більше страхового стажу, то до її пенсії встановлюється доплата за понаднормовий страховий стаж.

При цьому мінімальний розмір пенсії за віком та доплату за понаднормовий стаж визначають з урахуванням прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, що втратили працездатність. Тому з грудня такі пенсії перераховано.

Якщо розмір пенсії особи, обчислений за формулою, наведеною ст. 27 Закону України від 29.07.2003 року № 1058 «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», не перевищує розміру ПМ, встановленого для осіб, що втратили працездатність, доплату за понаднормовий стаж визначають, ураховуючи розмір пенсії особи.

При цьому, перерахунок мінімального розміру пенсії та доплати за понаднормовий стаж стосується лише непрацюючих осіб. Такий перерахунок пенсій працюючим пенсіонерам не провадиться (ч. 3 ст. 42 Закону №1058).

Мінімальні пенсії шахтарям

Мінімальний розмір пенсій особам, на яких поширюється чинність Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабміном, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80% заробітної плати (доходу) особи, визначеної відповідно до ст. 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як 3 ПМ, встановленого для осіб, які втратили працездатність.

Отже, якщо шахтар не працює та його пенсія встановлена у 3-кратному розмірі прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, то з грудня поточного року його розмір підвищився до 6279 грн.

Працюючим шахтарям у разі подальшого звільнення з роботи та звернення до сервісного центру управління ПФУ, незалежно від місця проживання, з відповідною заявою пенсію перерахують з дня, наступного за днем звільнення.

Мінімальний розмір пенсійної виплати

Постановою КМУ від 26.03.2008 року №265 установлено, що якщо щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога у сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Тож із грудня 2022 року пенсійна виплата не може бути меншою за 2093 грн.

Щомісячна доплата до пенсії в разі втрати годувальника членам сімей шахтарів

Розмір щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, на кожного непрацездатного члена сім’ї з 1 грудня становить 2093 грн.

Пенсія в разі втрати годувальника

Розмір пенсії в разі втрати годувальника залежить від страхового стажу та заробітку померлого годувальника.

Згідно з ст. 37 Закону №1058 пенсія в разі втрати годувальника призначається в розмірі:

 • на одного непрацездатного члена сім’ї — 50% пенсії за віком померлого годувальника;
 • на двох та більше непрацездатних членів сім’ї — 100% пенсії за віком померлого годувальника, що розподіляється між ними рівними частками.

Дітям-сиротам пенсія в разі втрати годувальника призначається в зазначених розмірах, виходячи з розміру пенсії за віком кожного з батьків.

Постановою КМУ від 26.03.2008 року №265 (зі змінами) установлено:

якщо щомісячний розмір пенсійної виплати, зокрема в осіб, яким призначено пенсію в разі втрати годувальника (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною та щомісячної доплати до пенсії в разі втрати годувальника членам сімей шахтарів, смерть яких настала внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання) не досягає на одного непрацездатного члена сім’ї 100%, на двох — 120%, на трьох — 150% ПМ, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність, то таким особам надається щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів.

З 1 грудня 2022 року у зв’язку зі збільшенням прожиткового мінімуму та з урахуванням державної адресної допомоги мінімальні розміри цих пенсій відповідно становлять:

 • 2093 грн (2093 грн х 100%);
 • 2511,60 грн (2093 грн х 120%);
 • 3139,50 грн (2093 грн х 150%).

Мінімальний розмір пенсії в разі втрати годувальника, яка призначається членам сімей військовослужбовців та осіб, які мають право на пенсію за Законом №2262, не може бути нижче від 2-х ПМ для осіб, які втратили працездатність. Тому з грудня 2022 року це — 4186 грн (2093 грн х 2).

Перерахунок надбавок та підвищень

Виходячи з нового розміру ПМ для осіб, які втратили працездатність, - 2093 грн, обчислено розміри підвищень до пенсій, а також:

 • мінімальні пенсійні виплати ветеранів війни і жертв нацистських переслідувань;
 • пенсію за особливі заслуги перед Україною;
 • державну соцдопомогу на догляд;

мінімальні пенсії для пенсіонерів-військовослужбовців та в разі втрати годувальника, призначених членам їхніх сімей;

надбавки на утриманців відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»

Підвищення до пенсій почесним донорам

Згідно зі ст. 13 Закону України «Про донорство крові та її компонентів» до пенсії почесним донорам України встановлюється надбавка у розмірі 10% затвердженого ПМ на одну особу в розрахунку на місяць.

Розмір такого прожиткового мінімуму з 1 грудня — 2589 грн, тому розмір надбавки до пенсії почесним донорам України з липня поточного року — 258,90 грн.

Перерахунок надбавок та підвищень до пенсій, якщо їхній розмір визначається від прожиткового мінімуму, проведено всім пенсіонерам, які їх мають, та незалежно від того, працює пенсіонер чи ні.

Збільшення максимального розміру пенсії

Згідно зі ст. 27 Закону №1058 максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10 прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тож із грудня максимальний розмір пенсії становить 20930 грн.

Збільшення мінімальної пенсійної виплати особам з інвалідністю внаслідок війни Постановою 543 внесено зміни до абзацу другого п. 1 постанови КМУвід 28.07.2010 №656 «Про встановлення щомісячної державної адресної допомоги до пенсії особам з інвалідністю внаслідок війни та учасникам бойових дій», яка передбачає встановлення мінімальної пенсійної виплати особам з інвалідністю внаслідок війни встановленням щомісячної державної адресної допомоги.

Щомісячна державна адресна допомога до пенсії призначається, якщо щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсії, установлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає, зокрема, у осіб з інвалідністю внаслідок війни:

 • для осіб з інвалідність І групи — 650% х 2093 = 13604,50 грн;
 • для осіб з інвалідність ІІ групи — 525% х 2093 = 10988,25 грн;
 • для осіб з інвалідність ІІІ групи — 360% х 2093 = 7534,80 грн.

Тож з 1 грудня поточного року проведено також перерахунок пенсій особам з інвалідністю внаслідок війни (збільшено розмір державної адресної щомісячної допомоги, а відтак і розмір пенсійної виплати).

Загалом збільшені пенсії на Рівненщині отримають понад 87 тис. пенсіонерів.

Перерахунок усіх виплат здійснено автоматично, тож звертатись в органи ПФУ не потрібно. Перераховані пенсії виплачуватимуться пенсіонерам у визначену дату, починаючи з 4-го грудня.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Знайдено паспорт на прізвище Федорчук

У Рівному на вул. Київська в районі Спорттоварів знайдено паспорт, на прізвище Федорчук Юрій. Власник може звертатися за номером

Знайдено посвідчення з інвалідності на прізвище Ющук

Знайдено посвідчення з інвалідності другої групи на імʼя Ющук Олександр Миколайович та банківську картку ПриватБанк.  

У центрі Рівного втратили документи та ключі

27 грудня 2023 року у центрі Рівного втратили паспорт, ідент. код, техпаспорт на автомобіль, посвідчення водія, службове посвідчення на ім’я Валентюк О. Г. та ключі. Власник втраченого просить повернути все за винагороду.

Більше оголошень