Оцінки будуть, але за новим принципом: шкільні нововведення-2022

Зміни стосуватимуться не лише оцінювання і не лише НУШ

Зміни, що чекають на шкільну освіту у 2022 році зібрала Освіторія.

1. З вересня п’ятикласники навчатимуться по-новому

НУШ перестане асоціюватися з початковою освітою, адже реформа «підросла» до рівня базової освіти. Подія не лише для родин, у яких діти йдуть у 2022 році в 5-й клас, а й для всіх, на кого це чекає в наступні роки.

Кожен навчальний заклад на основі типової програми затвердить власну освітню програму до початку навчального року. Вона повинна містити обрані школою модельні навчальні програми. Або це можуть бути інші, затверджені МОН, чи навіть розроблена в самій школі та схвалена на педраді програма.

Серед запропонованих варіантів є галузеві інтегровані курси, які об’єднують до трьох звичних шкільних предметів: наприклад, історію України та світу, або українську мову, українську літературу та зарубіжну літературу. А є й такі, що об’єднують предмети різних галузей, наприклад, «Робототехніка» (інформатика, фізика, математика, природознавство, географія, біологія, технології).

Доки учні вчитимуться по-новому в базовій школі, заздалегідь розпочнеться робота із впровадження старшої профільної школи. На 2022 рік запланували затвердження Держстандарту профільної середньої освіти.

2. Оцінки будуть, але за новим принципом

П’ятикласникам обіцяють у першому семестрі м’який та поступовий перехід від рівневого (П, С, Д, В) до бального оцінювання, а формувальне оцінювання залишатиметься так само важливим, як і в початковій школі.

Скажімо, перевірку зошитів МОН радить не пов’язувати з оцінюванням, а натомість робити короткі письмові коментарі.

Хоча рекомендації, як оцінювати учнів у 5-х класах, вже є, оцінювання в базовій школі — тема, над якою ще будуть працювати цього року.

3. Навантаження зростає: більшає математики, української мови та фізкультури

На п’ятикласників очікує 31 година навчального навантаження на тиждень (разом із фізкультурою). Двадцять років тому, згідно з типовими навчальними планами, воно становило лише 26 годин на тиждень. Але норми поступово змінилися, на що нерідко нарікають батьки учнів.

Порівняно з попереднім варіантом найбільше збільшилася кількість навчальних годин математики (на 5) та української мови (на 3,5).

Щодо фізкультури — передбачено три заняття на тиждень. Але у два інші дні теж має бути організована рухова активність: ранкова гімнастика, фізкультхвилинки під час уроків, активні перерви, години здоров’я, челенджі, флешмоби, мінізмагання під час уроків.

Такі новації передбачено наказом МОН та Мінмолодьспорт, який набрав чинності 1 січня 2022 року. Він вводить у дію Концепцію розвитку щоденного спорту в закладах освіти. Зокрема, йдеться про посилення відповідальності директорів шкіл за забезпечення належного рівня рухової активності.

4. Підручники матимуть електронні додатки

Згідно з законом щодо вдосконалення науково-методичного забезпечення освіти та якості навчальної літератури. Він набере чинності в липні 2022 року. Підручники спочатку проходитимуть експертизу та отримуватимуть (або ні) дозвіл МОН, а вже потім братимуть участь у конкурсі.

Цей процес також зроблять прозорим: експертні висновки з назвами видання та іменами експертів оприлюднюватимуть на офіційних сайтах. Цього року планують видати підручники для 5-х та 9-х класів.

В Україні, як і в усьому світі, відходять від стереотипу, що підручник — це завжди паперові сторінки. Тепер розроблятимуть інтерактивні електронні додатки, з якими зручно буде працювати під час дистанційного навчання. На 2022 заплановано розробити

 

5.PISA вдруге та наслідки пандемії

У міжнародному дослідженні якості освіти PISA-2022 Україна візьме участь 4 квітня — 20 травня. Як завжди, оцінюватимуть компетентності 15-річних учнів. Цього разу у фокусі уваги буде математика, а додатковою галуззю стане креативне мислення. Результати презентуватимуть у грудні 2023 року.

За словами першого заступника міністра освіти і науки Андрія Вітренка, МОН очікує, що ці результати частково зможуть продемонструвати вплив пандемії на навчання.

6. Дбатимуть про безпеку шкіл

Мають оновити та модернізувати пожежні системи у школах.

Складніше за все подбати про безпечні умови для навчання та викладання, звісно, у прифронтовій зоні.

Страшно уявити, але тамтешні першокласники 2022 ніколи не бачили мирного життя. Тож активно впроваджуватимуть положення Декларації про безпеку шкіл — це політичне зобов’язання щодо захисту освіти під час збройних конфліктів, яке взяли на себе вже 111 держав, у тому числі Україна.

Для вчителів розроблять навчальний онлайн-курс на цю тему.

7. Кожному вчителю — по ноутбуку

Цифровізація освіти — цей напрямок під час пандемії став дуже актуальним. У МОН обіцяють до кінця року забезпечити кожного вчителя ноутбуком. Інтернет проведено вже в усі школи, але не скрізь він швидкісний, тож «не тягне» дистанційні уроки.

За 2022 рік планується всі середні заклади освіти під’єднати саме до інтернету зі швидким доступом.

Європейська комісія виділила на підтримку цього напрямку в Україні 5 млн євро. Рішення про це — на фінальній стадії затвердження. Планують оснащувати школи комп’ютерним, мультимедійним і STEM-обладнанням, створити перший пілотний STEM-центр для кількох шкіл. Учителям пропонуватимуть курси з цифрових навичок.

8. Всеукраїнську школу онлайн розширять

За результатами національного опитування, ВШО посіла 5-те місце серед найбільш успішних проєктів за 30 років Незалежності. За словами першого заступника міністра освіти і науки, планують зробити аналогічну платформу для вищої освіти.

Що ж до самої ВШО, то в цьому році на платформі будуть розміщені додаткові освітні матеріали і курси для вчителів. Також візьмуться за підготовку уроків для початкової школи.

9. У школах з’являться інтерни

Учителі, які вперше приходять до школи, матимуть протягом року наставників, згідно з Положенням про педагогічну інтернатуру. Вони консультуватимуть, відвідуватимуть уроки та запрошуватимуть до себе, допомагатимуть за потреби в підготовці до занять.

10. Учні матимуть за потреби шість рівнів підтримки

Інклюзивна допомога відтепер більш структурована, вона має шість рівнів надання підтримки. З 1 січня запрацювали відповідні зміни до постанов Кабміну щодо організації інклюзивного навчання. Комплексну психолого-педагогічну оцінку проводитимуть у школах, де дитина почувається комфортніше, а не в інклюзивно-ресурсних центрах (ІРЦ).

Для вчителів готують методичні рекомендації щодо викладання навчальних предметів для дітей з ООП. Окремо вводитимуть елементи профорієнтації для таких учнів та підготують пропозиції до професійного навчання їх у старшій школі. Директорів шкіл у 2022 навчатимуть менеджменту в інклюзивній освіті, створення безпечного освітнього середовища, практичного впровадження інклюзивної освіти. А ще цей рік має принести нам глобальний документ — Національну стратегію розвитку інклюзивної освіти до 2030 року.

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Оксана Герасимчук

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень