На Рівненщині заговорили про епідемію туберкульозу. Звертались навіть до РНБО
Грошей на лікування усіх інфікованих та на зарплати медикам не вистачає
З початку року Рівненський обласний фтизіопульмонологічний центр, де лікують хворих на туберкульоз, недоотримує коштів від держави. Нині на зарплати медикам, додаткові медикаменти, харчування пацієнтів не вистачає понад 2 млн грн.
Скорочувати персонал і економити на зарплатах не можуть, бо нікому буде лікувати пацієнтів.
Адже зараз на одного працівника припадає двоє госпіталізованих.
Лікування дороге і триває по кілька місяців. А НСЗУ фінансує пакети послуг за торішніми показниками, коли було мало хворих.
- Видатки, які є сьогодні, ставлять наш центр у дуже складне фінансове становище.
Водночас тенденція щодо зростання хворих на туберкульоз – позитивна. У нас може бути епідемія туберкульозу.
Вже цього року, після послаблення карантину, до закладу звернулося втричі більше хворих, - пояснив Федір Аврука.
Усупереч тому, що грошей у закладі не вистачає, медики допомагають усім.
- Окрім протитуберкульозного лікування, наші пацієнти потребують додаткового лікування. Бо препарати проти туберкульозу дуже токсичні. А ще треба лікувати супутні захворювання.
Не всі хворі мають укладені декларації з сімейними лікарями, а отже не мають можливості отримати безплатні ліки. Окрім лікування є ще інша терапія, симптоматичне лікування, закупівля устаткування, лабораторні дослідження – на це не вистачає коштів.
Певні дослідження нам компенсують глобальні фонди – це благодійні організації.
НСЗУ переказує нам кошти по 9 амбулаторному пакету за 654 випадки на місяць, а у нас з квітня 1 800 хворих щомісяця. НСЗУ каже, що перерахунок не передбачений. Нам НСЗУ рекомендували брати більше інших пакетів, але знову ж таки, протитуберкульозний заклад не може надавати більше медпослуг, через специфіку нашу – роботу з інфікованими на туберкульозу.
Якщо наш заклад закриється, то нам загрожує епідемія туберкульозу. Ми це питання навіть на засіданнях РНБО піднімали, адже це питання національної біологічної безпеки. Тому має бути базова ставка і підвищення фінансування від держави, - пояснив медичний директор обласного фтизіопульмонологічного центру Андрій Селіванов.
Представники НСЗУ, які вперше з часу реформування галузі побували у рівненському закладі, заявили, що кошти нараховують відповідно до чинних постанов уряду. А керівництву центру, позаочі, радять самотужки залучати додаткові кошти.
У МОЗ натомість інша позиція. Державний експерт з питань розвитку регіональних систем громадського здоров' я та прогнозування при МОЗ Павло Паламарчук пообіцяв, що кошти держава знайде. А ще запевнив, що на Рівненщині – найменше хворих на туберкульоз, у порівнянні зі східними областями.
- Ми в міністерстві не згодні з баченням НЗСУ щодо фінансування протитуберкульозних закладів. Позиція міністра – доопрацювати програму медичних гарантій.
Тобто ми мусимо знайти кошти на цей рік. Ми бачимо експертний персонал, керівник закладу теж фахово підходить до роботи.
Проблема – не лише недостатнє фінансування, а й застаріла матеріальна-технічна база.
Відповідно до нових стандартів, пацієнти з відкритими формами туберкульозу повинні лікуватись в одномісних палатах. Але такого немає ніде в Україні. Бо немає за що зробити такі умови.
Павло Паламарчук також уточнив, що
з нового року планують збільшити тариф за лікування хворих на туберкульоз з 40 тис. грн до 60 тис. грн на 9 місяців.
До речі, з представниками НСЗУ та МОЗ зустрічались представники обласної влади. Як повідомили у пресслужбі облради,
у бюджеті краю передбачать певні кошти на зарплати працівникам фтизіопульмонологічного центру.
Втім покрити усі потреби з обласного бюджету не вдасться.
Радіо Трек: НОВИНИ