

Справжні складнощі розпочнуться з 2025-го
В Україні у 2023-му більш як третина тих, кому виповнилося 60 років, не зможуть отримати пенсії. Їм доведеться працювати до 63 чи 65 років. Поступове підвищення вимог до стажу для виходу на заслужений відпочинок вчасно не є новиною. Ось тільки з кожним роком виконати цю вимогу все складніше та складніше.
Середній стаж «нових» пенсіонерів стрімко зменшується.
Якщо з 2018-го по 2021-й вимоги для того, щоб вийти на пенсію у 60 років, виконувала абсолютна більшість, то поступово до 60% українців не зможуть відповідати критеріям.
Повномасштабна війна ситуацію погіршила. Близько трьох мільйонів українців втратили офіційний заробіток. Вони не сплачують внесків до Пенсійного фонду (або перебувають у відпустці власним коштом, або звільнені), тому стаж їм не зараховують.
Пенсійна система в Україні вже давно потребує реформування. Є три великі якорі, які тягнуть на дно:
Кожен із цих чинників за час повномасштабної війни лише зміцнився. Ситуація близька до критичної.
Зараз за даними Пенсійного фонду внески на пенсію роблять лише 10,7 млн українців. І це при тому, що пенсії одержують ті ж 10,7 млн осіб.
Нині середня пенсія становить 4766 грн.
Щоб забезпечити таку цифру, середня зарплата в Україні має становити понад 21,6 тис. грн.
Ще 2017-го в Україні ухвалили пенсійну реформу. Завдяки цьому запровадили щорічне осучаснення пенсій, а також посилили вимоги для того, щоб вчасно виходити на заслужений відпочинок. Цього року потрібно 30 років стажу, щоб вийти на пенсію у 60 років. Від 15 до 20 років стажу вистачить для того, щоб вийти на пенсію у 65 років. І від 20 до 30 років – у 63 роки.
Проблема полягає в тому, що українці в середньому виходять на пенсію, маючи 32 роки стажу, розповідає OBOZREVATEL старша наукова співробітниця Інституту демографії та соцдосліджень Лідія Ткаченко.
Навіть за оптимістичного сценарію із 2025-го у більшості 60-річних українців не вистачатиме стажу для того, щоб виходити на пенсію вчасно.
Вчена Лідія Ткаченко вважає, що реформу варто зупинити, а вимоги до стажу припинити збільшувати.
— Багато людей залишилося без роботи, багато хто у відпустці за власний рахунок.
Цей рік не стане переломним. Але з урахуванням ситуації, з боку держави було б правильно зупинити критерії в 30 років.
Далі буде не по-джентельменськи, – зазначає Ткаченко.
Світовий банк рекомендував усім державам без урахування демографічної ситуації підвищувати пенсійний вік до 65 років. В умовах України це рішення критично необхідне. Після війни щонайменше перші кілька років економічна ситуація залишатиметься складною, баланс між кількістю працівників та пенсіонерів може встановитися не скоро.
Українцям доведеться працювати довше. Тому про пенсію у 60 років, ймовірно, рано чи пізно доведеться забути. Таке рішення вже ухвалили всі сусідні держави. І це завжди вкрай непопулярний крок. Але навіть розвинені та економічно багаті країни не можуть забезпечити виплату пенсій, починаючи з 60 років.
Радіо Трек: НОВИНИ
Одне чарівне слово, яким можна виключити російську музику в будь-якому барі
Не чай, а вбивця: напій, що руйнує печінку та шлунок
Українське слово, що доводить росіян до сказу: що воно означає насправді
На валютному ринку України відбувся злам: що це означає
Їх зрозуміють лише українці: 10 складних слів, на яких «ламаються» навіть перекладачі
У Рівному поряд з кафе "Fortissimo" знайдено пенсійне посвідчення, на ім'я Ремізова Віра Олексіївна За деталями звертайтесь за номером: +380964330774
У Рівному шукають вівчарку по кличці Луна. Зелений ошийник, зникла в районі Боярки 5 лютого. Номери власників: 0969732925
Біля магазина «Копійка» на розі вулиць Грушевського та Гайдамацької (колишня Струтинської) знайшли ключі. Телефонувати за номером: 0689097415