Хумус (РЕЦЕПТ)
Ця смачна закуска буде доречною в період посту і при вегетаріанському харчуванні
Хумус часто подають як холодну закуску з пітою, лавашем, з різноманітними чипсами, крекерами, хлібом. Також його використовують як соус до свіжих овочів: солодкого перцю, моркви, огірків.
Ця смачна поживна багатофункціональна закуска буде дуже доречною в період посту і при вегетаріанському харчуванні.
Інгредієнти:
- нут сухий - 200 г
- кунжутна паста (тахіні) - 2 ст. л.
- лимонний сік - 2 ст. л. або на смак
- часник - 2-3 зубчики
- зіра - 1/2 ч. л.
- солодка мелена паприка (за бажанням) - 1/2 ч. л.
- оливкова олія - 2-3 ст. л.
- сіль - на смак.
Інгредієнти для тахіні:
- кунжут - 50 г
- олія соняшникова рафінована або оливкова - 1-2 ст. л.
- вода (при потребі) - 1 ст. л.
Нут залити водою і залишити на 8-10 годин або на ніч. Воду, в якій замочувався нут, злити. Нут знову залити водою, довести до кипіння, накрити кришкою і на невеликому вогні варити приблизно 2 години до повної готовності.
Готовий нут має бути дуже м’який і легко розтискатися пальцями. Воду, в якій варився нут, злити. Трошки відвару (200-300 мл) залишити, він ще знадобиться.
На даному етапі нут можна очистити від лушпайок, тоді хумус буде більш ніжної та однорідної консистенції. В іншому випадку можуть трохи відчуватися шматочки лушпайок, але від цього хумус не буде менш смачним. Отже, щоб очистити нут, його потрібно залити холодною водою і перетерти руками. Потім лушпайки вибрати шумівкою, а воду злити.
Як вже говорилося в передмові, тахіну можна купити готову в магазині або зробити власноруч.
Для цього кунжут слід обсмажити на невеликому вогні на сухій сковорідці до золотистого кольору.
Підсмажений кунжут разом з олією перемолоти блендером до однорідного стану, при потребі можна додати трохи води. Кунжутна паста готова.
Тепер приступимо безпосередньо до приготування хумусу.
В каструлю з нутом додати кунжутну пасту, вичавлений через прес часник, сіль, оливкову олію, лимонний сік і приблизно 100 мл відвару, який залишили. Все ретельно подрібнити блендером до однорідного стану, підливаючи при цьому, якщо треба, ще трохи відвару, і таким чином довести страву до потрібно консистенції.
Потім додати мелену паприку і зіру, яку слід заздалегідь подрібнити в ступці чи кавомолці. Перемішати все блендером. Тепер при потребі смак хумусу можна підкорегувати лимонним соком, сіллю та іншими спеціями й знову все збити блендером.
Страва на смак має бути досить насиченою. При подачі хумус додатково полити оливковою олією і посипати меленою паприкою.
Хумус готовий.
Смачного!
Джерело - smachno.in.ua
Фото - з мережі
Наші новини у Telegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4
Радіо Трек: НОВИНИ