Гепатопротектори: не витрачайтеся на ліки без доказової ефективності
У більшості країн такі препарати визнані БАДами
Чимало людей й досі займаються самолікуванням, а препарати можуть обирати, спираючись на рекламу чи пораду в аптеці. Це особливо небезпечно й не дешево, коли йдеться про печінку.
Печінка сама себе здатна очистити й відновити, допомогти їй таким чином не потрібно, - впевнена лікарка Вікторія Курченко.
Такої групи лікарських засобів як гепатопротектори не існує в Європі та США. Але в Україні препарати виробляють, й покупають їх охоче.
За словами лікарки, доказова медицина поділяє гепатопротектори на:
- Препарати з доведеною ефективністю – Гептрал. Хоча у США він входить в групу БАДів.
- Препарати з доведеною неефективністю - препарати розторопші та есенціальні фосфоліпіди (Гепабене, Есенціале).
- Препарати з сумнівною ефективністю - урсодезоксихолієва кислота.
- Препарати з малою кількістю проведених досліджень - Лів52, Хофітол.
Дослідження проводилися у пацієнтів, які мають тяжкі захворювання печінки, в них оцінювалося, наскільки препарат здатен впливати на тривалість життя.
Для того, щоб помітити ефект, необхідно приймати препарат як мінімум 6-12 місяців (за інформацією фармпредставництв). Але за такий проміжок часу печінка і сама може себе відновити, якщо прибрати фактори негативного впливу.
Проблема неефективності таких препаратів в низькій біодоступності: вони або руйнуються, або дуже погано всмоктуються. Навіть для Гептрала біодоступність всього близько 5%.
Як справді допомогти своїй печінці відновитися:
- Мінімізувати вживання алкоголю
- Налаштувати правильний раціон
- Пити достатньо рідини
- Нормалізувати масу тіла
- Правильно лікувати захворювання
Повідомлення про здоров'я мають суто рекомендаційний характер. У випадку виникнення проблем - звертайтеся до лікаря. Не займайтесь самолікуванням!
Радіо Трек: НОВИНИ