

Наступного року буде питання: куди подіти «зайву» гривню
Минулого тижня НБУ пом'якшив валютні обмеження. Нинішня лібералізація стосується переважно волонтерської діяльності. Проте, у найближчому майбутньому пом'якшуватимуться і вимоги до роботи з валютою приватних осіб.
У цьому переконаний керуючий партнер Ukraine Economic Outlook Михайло Кухар. На своїй сторінці у фейсбуку він пояснив чому.
Подаємо оригінальний текст автора:
— На четвертий місяць після початку війни, коли стало більш-менш зрозуміло, за яким військовим алгоритмом функціонуватиме бюджетна та монетарна система України цього і наступного року, я зустрівся з трьома тодішніми членами керівництва НБУ (імен називати не буду, але вони себе впізнають).
І сказав, що ключовою проблемою цього і, значною мірою, наступного року буде не брак валюти у ЗВР (саме її буде повно!), а необхідність друкувати національні гроші в критично великій кількості.
Грубий розрахунок уже тоді показував, що у межі (якби ми отримали вже цього року все обіцяне фінансування) грошову базу довелося б подвоїти.
У цифрах це виглядає сьогодні так: М-0 (готівка) 650 млрд грн + 150 млрд коррахунки банків у НБУ + 350 «пов'язані» на коррахунках дипсертифікатами умовно «зайві» гроші.
Поділіть ці цифри на 40 і ви зрозумієте, що всією грошовою базою країни (не плутати з масою), приблизно є коефіцієнт у $20 млрд.
І якщо до нас приходить $30 млрд зовнішньої допомоги (а до нас цього року надійшло вже більше 20-ти і наступного року обіцяють $35−50), то це змушує НБУ умовно кажучи, «надрукувати» за рік майже стільки ж грошей, як він випустив в обіг за попередні 30 років, і навіть більше.
Вибору «не друкувати» Нацбанк немає! Навіть якщо якогось місяця не доходить частина допомоги із Заходу, НБУ просто змушений купувати ОВДП уряду, закриваючи дефіцит. Тому що в країні, що воює, фінансування армії не можна припинити!
То де ж вихід? Адже навіть не фахівцям зрозуміло, що подвоювати за рік грошову базу не можна, бо відповіддю нам буде «монетарна інфляція». І ось від неї підвищенням облікової ставки до 25% не врятуєшся.
— На щастя, є методи «абсорбції» фінансової емісії центрального банку. Не тільки нашого, а й будь-якого.
Замість того, щоб фінансувати економіку, кредитуючи банки рефінансуванням, центральний банк може, навпаки, абсорбувати у банків гроші на депсертифікати — тоді ці гроші, нібито, тимчасово залишають грошовий обіг.
Або з валютою. Коли НБУ викуповує долари зовнішньої допомоги, що приходять до країни, він, хоче-не хоче, а змушений друкувати під них гривню.
А коли Нацбанк продає $2 млрд на місяць зі своїх резервів (а він, у середньому, саме стільки продає валюти на місяць з початку війни), то на 80 млрд грн (гривневий еквівалент) зменшує кількість гривень, які перебувають в обігу. Тобто НБУ продажем доларів нібито врівноважує свою емісію (гривні).
— І ось, повертаючись до предмета суперечки з шановними колегами з Нацбанку: вони переживали, що не вдасться «звести валютний баланс» року, що він буде негативним і що справлятися з цим доведеться посиленням валютних обмежень та збереженням режиму фіксованого курсу.
А я стверджував, що в притоці валюти, враховуючи наше військово-геополітичне становище, в якому ми опинилися, браку не буде. А головною проблемою Нацбанку і цього, і обов'язково наступного року буде питання: куди подіти «зайву» гривню (залишки на коррахунках банків у НБУ).
І що, спочатку, звичайно, Нацбанк її просто автоматично «зв'язуватиме» своїми депсертифікатами. Але це (спочатку) влаштує банки, та й то не всі.
Радіо Трек: НОВИНИ
Українські водії отримують штраф за користування додатком «Дія»
Час є до 15 травня: ПриватБанк повідомив про важливі зміни для власників карток і Приват24
Оселедець замість таблеток: яка користь улюбленої риби
Таких смачних дерунів ви ще не їли. Тепер готуватимете лише за цим рецептом
Жіночої руки не вистачає: як виглядає будинок Поплавського, в якому замість дружини – прислуга
Часу – до понеділка: у Німеччині скасовують популярну серед українських біженців послугу
Зарплати в Україні зростуть на 30%. Коли українці побачать більші гроші
Курс долара в обмінниках «просів» нижче за 40 грн. І тепер відомо, чому
Дива не станеться: що буде з доларом і нашими грошима до кінця року?
Долар дорожчатиме: відомо, скільки він може коштувати найближчим часом
У Рівному поблизу мікрорайону Південного, знайшли автомобільний номер ВК 4722 ІО Власник може звертатися за номером: +380972381545
Знайдено посвідчення УБД видане Волошину Олегу Леонідовичу, забрати можна в КЕЧ м. Рівне. Контактний номер: +380972315064
У Рівному поряд з кафе "Fortissimo" знайдено пенсійне посвідчення, на ім'я Ремізова Віра Олексіївна За деталями звертайтесь за номером: +380964330774