Лікар з Рівного розповіла, якою буває ціна татуювання, випадкового сексу та випивки
Ці речі можуть змінити життя на «до» і «після»
Нині в області три види інфекцій найбільше вражають мешканців Рівненщини.
Це – кір, ВІЛ і гепатит.
Якщо про протидію щодо боротьби з першими двома інфекціями у суспільстві говорять постійно, то про гепатит чути значно рідше.
Тим часом, захворювання вражає тисячі мешканців області.
Ми підготували інтерв’ю з завідуючою Рівненського обласного гепатологічного центру Галиною Мартинюк.
Саме вона початку 90-х років першою в Україні почала вивчати гепатит. А гепатологічний центр Рівного, який створили у 2000 році, став одним з перших таких закладів в Україні. Нині тут надають консультативну та стаціонарну допомогу пацієнтам різних вікових груп з патологією печінки.
Галина Мартинюк розповіла:
- Гепатит - загальна назва гострих та хронічних інфекційних запальних захворювань печінки. Найпоширенішими є три типи гепатиту - А, В і С. Два останніх є причиною 96% всіх випадків смерті від гепатиту. Заразитися гепатитом А можна через брудні руки, погано оброблену їжу, посуд тощо. На відміну від першого типу, гепатити B і С не передаються через воду. Лише передається через кров та біологічні секрети організму. Зараження відбувається під час незахищеного статевого контакту, внаслідок медичних маніпуляцій, відвідування манікюрних та тату-салонів.
- Які симптоми цих захворювань?
- Гострі форми гепатитів А і В розпізнати нескладно. Хворий відчуває слабкість, зниження апетиту, можливе підвищення температури, темніє сеча, знебарвлюється кал.
Головна ж ознака – жовтяниця: жовтіє шкіра та склери очей.
Найнебезпечнішим є гепатит С. Його ще часто називають «лагідним вбивцею». Захворювання тривалий час протікає майже безсимптомно. Людина може відчувати себе постійно стомленою, скаржитися на біль у суглобах, свербіж і втрачати час, шукаючи спосіб вирішити проблему в інших спеціалістів.
- Яка кількість хворих на гепатит нині перебуває на диспансерному обліку в області? Та скільки нових випадків інфікувань реєструють щороку?
- Наразі у Рівному налічується понад 3500 осіб і загалом по області понад 11 тисяч хворих. У 2017 році внаслідок ускладнення зафіксували 1251 випадків цирозу печінки. Близько 300 осіб померли. Протягом року до нашого центру звертається понад півтисячі осіб з хронічною формою перебігу захворювання. І щороку реєструють в середньому 150 хворих, у яких вперше діагностували гепатити В і С. Торік, наприклад, було 24 пацієнти з гепатитом В, і 120 осіб з гепатитом С.
- Раніше лікування хронічних форм гепатиту В і С було дуже дорогим для українців. Скільки коштуватиме терапія пацієнту зараз?
- Боротьба із гепатитом В може тривати роками, бо він менш чутливий до противірусної терапії. Стандартна тривалість лікування хронічного гепатиту С — 3-6 місяців. У середньому на терапію щомісяця необхідно 10 тисяч гривень. Однак з 2018 року в Україні запровадили боротьбу з гепатитом на державному рівні.
МОЗ закуповує необхідні препарати і, зазвичай, ми можемо надати безоплатне лікування кожному хворому.
Але варто зазначити, що вірус мутує і стає стійким до препаратів. Тож, коли пацієнт має можливість придбати нові сертифіковані препарати за власні кошти, лікування проходить якісніше. Але наголошую: ми стараємося забезпечити ліками усіх. Проте перед початком боротьби необхідно зробити повне обстеження. Воно вартує понад 5 тисяч гривень. Зазвичай, до нас пацієнти приходять з направленням від сімейного лікаря.
- Які люди перебувають у групі ризику?
- Хворіють усі – і немовлята, і люди у похилому віці. Новонароджені, зазвичай, інфікуються від матері.
- Серед пацієнтів вашого центру багато молоді?
- На жаль, багато. Так розплачуємося за модні татуювання, незахищені статеві контакти, зловживання алкоголем та ін’єкційне вживання наркотиків.
- Як вберегтися від інфекції?
- Перш за все, треба вести здоровий спосіб життя, не зловживати спиртним, дотримуватися норм особистої гігієни. А також треба уникати випадкових сексуальних зв’язків. Ну, звісно ж необхідно, щоб дотримувались правил безпеки і знезараження у салонах краси, у стоматологічних кабінетах.
На завершення розмови, Галина Мартинюк зауважила, що чим швидше діагностовано гепатит і розпочато його лікування, тим воно буде результативнішим.
Нещодавно ми підготували інформацію про те, що думають лікарі з Рівного про медичну реформу.
Читайте про це тут.
Наші новини у Тelegram. Номер у Viber: 063-73-4-106-4
Радіо Трек: НОВИНИ