Зростання тарифів на опалення і гарячу воду в Україні на 40-70% неминуче

Щоб зупинити це, держава знову має втрутитися в регулювання цін на газ

ФОТО з сайту 20 хвилин

У Києві та інших містах України опалення та гаряча вода можуть подорожчати на 30-40% уже з 1 жовтня. У деяких регіонах тарифи виростуть ще більше. Наприклад, у Чернівцях, де був найнижчий тариф на опалення по країні, вартість збільшиться аж на 70%, пише OBOZREVATEL.

Основною складовою тарифу є ціна на газ. За словами експерта аналітичного центру Асоціації міст України Олега Гарніка, вона становить 60-80% вартості тепла та води, залежно від підприємства й обладнання.

- Для багатьох підприємств два роки тарифи не переглядалися. Водночас росли мінімальні зарплати, вартість електроенергії – усі ці складові в тарифі не враховані, – каже Олег Гарник.

Крім того, з 20 травня Кабінет міністрів скасував спеціальні зобов'язання (ПСО) для «Нафтогазу» продавати природний газ виробникам теплової енергії за фіксованою ціною. Якщо раніше, за словами Гарніка, в тариф була закладена ціна близько 4 грн за кубометр газу, то тепер в умовах ринку «Нафтогаз» встановив ціну для тепловиків на рівні 7,42 грн за кубометр.

До вартості газу в тарифі додався новий пункт – розподіл. Його ціна також за останній рік зросла в кілька разів і практично не врахована.

- Якщо раніше розподіл коштував 60 копійок, а зараз 2-2,5 грн – це вплине на тариф. Тому до вартості газу ми додаємо ще послуги з розподілу, – говорить Гарник.

З огляду на ці фактори, зростання тарифів було неминучим. 

Для кожного підприємства зростання тарифу буде індивідуальним, адже у всіх різні витрати. Наразі далеко не всі теплокомуненерго підписали договір на постачання газу з «Нафтогазом», тому в них ще немає кінцевої ціни ресурсу і вони не можуть сформувати тариф.

- У містах, де тариф на опалення не підіймали, останні 2-3 роки не проводилася модернізація теплокомуненерго, тарифи зростуть більш ніж на 60 або навіть 70%.

 

Це стосується багатьох міст на заході України, де підтримувалася досить низька ціна на гарячу воду й теплопостачання, – розповідає глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Зокрема, в Чернівцях уже заявили про зростання тарифу на 70%. У Києві, на думку Попенко, опалення може подорожчати більше, ніж заявлено, – до 45%. Якщо взяти центральну Україну, наприклад, Кременчук, то там тариф готуються збільшити на 53%.

Попенко підрахував, що з нового опалювального сезону в тих містах, які заявили про зростання тарифів, домогосподарства будуть у середньому платити за опалення 50-55 грн з квадрата опалювальної площі.

Раніше цінову різницю компенсували на місцях. У минулому опалювальному сезоні Асоціація міст України та органи місцевого самоврядування уклали меморандум з урядом. Згідно з ним, місцева влада зобов'язувалася не підіймали тарифи, а уряд повинен був розв'язувати проблему з боргами на ринку теплопостачання.

- Опалювальний сезон 2020-2021 років «витягли» завдяки ресурсам місцевого самоврядування.  Вони з власних бюджетів дотували підприємства, щоб ті пройшли опалювальний сезон, а в населення не було додаткових витрат.

 

Меморандум ми та органи місцевого самоврядування виконали, а держава – ні, – розповідає Олег Гарник.

Наразі тепловики знову отримують дотації з місцевих бюджетів, щоб підготуватися до опалювального сезону. Ще одну зиму компенсувати витрати підприємств теплопостачання місцева влада не готова. Експерти сходяться на думці, що зараз вплинути на ситуацію з тарифами може тільки держава. Зменшити вартість опалення для населення можна лише в тому разі, якщо центральна влада знову втрутиться й почне регулювати ціни на газ і його доставлення для тепловиків.

- Виходом може бути введення річної або трирічної ціни з більш привабливими умовами договору.  Це можливо, якщо «Укргазвидобування» буде безпосередньо продавати газ теплокомуненерго на біржі за специфічною ціною.

 

Таким чином вдасться дещо здешевити вартість опалення. Але це не зовсім ринковий механізм і не зовсім правильне рішення в довгостроковій перспективі, – заявляє координатор житлово-комунальних і енергетичних програм громадянської мережі «Опора» Тетяна Бойко. 

Матеріали OBOZREVATEL

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

У Рівному шукають собаку породи естонський гончак

Згубилася собака мисливської породи естонський гончак. Прохання повернути загубленого улюбленця за винагороду.

Знайдена картка Приватбанку

 Знайдена картка Приватбанку, універсальна. Територія газотрону. Поверну власнику який назве останні чотири цифри. +380975244009 [media=267008]

Знайдене пенсійне посвідчення

20.01.2022 на вул.Чорновола у Рівному водій VW Sharan BK2748CH Маркушевський В.О. втратив своє пенсійне посвідчення. Аби забрати документи завертайтесь за номером 0677954878

Більше оголошень