ON-LINE

Зарплати, житло й будівництво енергоблоків. Павло Павлишин розповів про РАЕС

п'ятниця, 22 травня 2020
Напередодні важливої дати для Рівненської АЕС

25 травня Рівненська АЕС відзначатиме День народження. Виповнюється уже 47 років від початку будівництва РАЕС.

Напередодні річниці генеральний директор підприємства Павло Павлишин зустрівся із представниками корпоративних ЗМІ. Нижче наведено розмову з Павлом Павлишиним.

Нині атомна станція є не лише найбільшим енергетичним підприємством регіону, а й тутешнім найбільшим роботодавцем та платником податків. Від РАЕС практично залежить життя усього її міста-супутника. Яким ви бачите подальший розвиток електростанції та від яких факторів це залежатиме?
 

Хочу привітати персонал з прийдешнім днем народження РАЕС – 47 років з початку будівництва. Головне, щоб колектив і обладнання працювали надійно та безпечно. Говорячи про подальший розвиток, на жаль сьогодні це залежить від багатьох чинників. Зараз ми спостерігаємо як у нашій країні та світі змінюються пріоритети, технології, підходи, життя дає нові випробування у вигляді пандемії коронавірусу і ми не можемо жити осторонь цього, нас це також зачіпає. Думаю, що РАЕС і її розвиток будуть сильно залежати від тієї концепції, яку сьогодні розробить і ухвалить Міненерго довкілля. Нам потрібно переформувати підхід, але яким він буде – над цим потрібно буде ще довго працювати.

Ми вже працюємо над тим, щоб продовжити термін експлуатації енергоблоків №1, №2, №3 ще на 10 років. Якщо говорити про нове будівництво, то цей напрямок буде безумовно залежати від концепції розвитку енергетики країни в цілому. Чи це будуть малі модульні реактори, чи новий енергоблок на 1000-1200 МВт – це буде залежати від потреб держави, від того, як змінюватиметься конфігурація, у тому числі ВДЕ. Але, хотілося б вірити, що ми будемо будувати нові потужності. Тому що база атомної енергетики – екологічно-чистого, надійного, безпечного й дешевого виробництва електроенергії має бути в Україні.
 

На вашу думку, з огляду на нинішню ситуацію в енергетичному секторі країни, чим загрожують персоналу РАЕС та самому підприємству балансові обмеження і зменшення потужностей енергоблоків? Чи вплине це на фінансове становище підприємства та оплату праці персоналу?
 

Те, що ми можемо виробляти електроенергію та не виробляємо, безумовно, є психологічно і морально складним для колективу. Обладнання, яке не експлуатується, потім досить важко підключати й експлуатувати. Це як на прикладі машини, яка простояла з десяток років, а потім не заводиться – аналогія з атомними блоками. У частині безпеки це ніяким чином не впливає і не вплине. Навпаки, все прораховано й атомні енергоблоки можуть працювати як на зниженій, так і на повній потужності, також можуть бути відключеними від мережі в залежності від команди диспетчера. Але ми повинні розуміти, що в стані простою енергоблок з ядерним реактором все одно функціонує, на нього потрібно витрачати кошти, його потрібно ремонтувати й експлуатувати. Відтак, ми несемо затрати й нічого не виробляємо.

Якщо говорити про зниження потужності, то існує проблема більшого зношування турбінного обладнання, ерозійного зношування. Проте ми й раніше багато часу працювали на таких рівнях потужності, тож ми не бачимо тут великих питань.

Вважаю, нам краще працювати на зниженій потужності, аніж взагалі відключати енергоблоки від мережі. На жаль, сьогодні є рішення з виведення декількох атомних енергоблоків країни в резерв, тому з 22 травня ми плануємо вивести у резерв енергоблок №3 РАЕС. Наразі енергоблок №1 РАЕС перебуває в резерві у зв’язку з балансовим обмеженням. У частині фінансового плану є зрозумілим, що якщо підприємство виробляє менше продукції відповідно й заробляє значно менше коштів. Дякувати поки що в нас немає проблемних питань у частині виплати заробітної плати працівникам, тож хвилюватись нині не потрібно.

В НАЕК «Енергоатом» заявляють про створення дата-центрів поблизу атомних станцій, в тому числі поруч Рівненської АЕС. Чи бачите ви в цьому перспективи?
 

Сьогодні нам потрібно говорити про енергомісткі потужності біля АЕС, які б купували в нас електроенергію для свого виробництва. Тому, що впродовж літнього періоду поточного року ми прогнозуємо великий профіцит атомної електроенергії, на наступний рік нам було б вигідно цей профіцит продавати.

Був ухвалений проєкт «Енергоміст України» і сьогодні триває об’єднання наших енергосистем у європейську, проте країні на це потрібно ще декілька років, щоб змінити чинне законодавство для виходу на європейський ринок. Тому, вважаю, будь-який крок чи проєкт, спрямований на те, щоб в нас купували електроенергію, лише позитивним. Немає значення чи це дата-центри, чи ще щось подібне. Пілотною у цьому напрямку в країні є Запорізька АЕС, були також перемовини з потенційними підрядниками в частині можливості будівництва таких потужностей біля Рівненської АЕС. Ці проєкти досить складні, адже крім реалізації технічної частини, потребують певних змін у законодавстві. Якщо в комплексі все це буде зроблено і підтримано державою й урядом, вважаю, для нас це абсолютно прийнятним. Зрозуміло, що нам ліпше працювати на 100% потужності, чим просто «стояти» і нічого не робити.
 

Як карантин вплинув на роботу РАЕС, зокрема, у постачанні обладнання, наданні послуг підрядними організаціями, проведенні ремонтів?
 

Багато компаній, з якими ми маємо укладені контракти або тільки плануємо укласти, на час карантину призупинили діяльність, виконання їхніх зобов’язань відновиться лише через деякий час після нормалізації життя в країні. Поки що це некритичні позиції й цей рік ми пройдемо спокійно. Але якщо ці процеси затягнуться, то деякі ризики все ж таки з’являться. Слід також врахувати, що наразі ми витрачаємо чималі кошти на закупівлю ЗІЗ для персоналу, тестів, профілактичні заходи, зокрема на ізоляцію оперативного персоналу – розміщення у готелі, харчування.

Це доповнення до нашого фінансового навантаження. Окрім того, режим роботи нашого підприємства відчутно змінився – це стосується певних видів діяльності таких як навчання персоналу, підтримання кваліфікації, обходи робочих місць, в тому числі виконання робіт підрядними організаціями, адже ми обмежили прохід на проммайданчик залучених працівників. Певний час це все виправдано і не позначиться на виробництві. У випадку ж затягування процесу, це неодмінно негативно вплине на роботу колективу. Треба врахувати і той факт, що частина персоналу працює дистанційно, а це не є ефективним та прийнятним ні для працівників, ні для підприємства. Ми не приймаємо делегації, скасовано відрядження. Наразі виконуємо лише поточну роботу та, попри карантин, ми працюємо досить стабільно.
 

Наразі частина персоналу працює віддалено. Чи планує керівництво внесення змін в оплату праці працівників, які працюють дистанційно?
 

Дивлячись на ситуацію у світі, деякі компанії просто звільняють працівників. Все фінансове навантаження щодо утримання громадян бере на себе держава. Ми цього не робимо і не будемо робити й персонал, який працює дистанційно має отримувати таку саму зарплату, як і решта працівників. До травня поточного року оплата працівників не відрізнялася. Цього місяця прийнято спільне рішення, що розмір премії для працівників на дистанційній роботі становитиме 30%. Питання збільшення розміру премії в окремих випадках по кожному працівнику вирішує керівник підрозділу. Хочу відзначити, що персоналу деяких підрозділів довелося взяти на себе подвійне навантаження – це працівники УРП, ЦГО, ЦДтаРАВ, ТрЦ, складно доводиться й оперативному персоналу, який перебуває на самоізоляції. Цим працівникам ми повинні доплачувати.
 

ФОТО з річниці РАЕС у 2018 році

Говорячи про перспективні проєкти: впровадження технології Holtec, спорудження нових потужностей, а також завантаження в активну зону енергоблоку №3 палива Westinghouse, чи вплине нинішня ситуація на терміни їх реалізації?
 

Багато заходів з реалізації технології Holtec на майданчику РАЕС було виконано у попередні роки. Цього місяця ми провели кілька нарад, де визначили ключові питання, зокрема цьогоріч це модернізація кранів реакторних відділень – контракти підписані, приймання частини обладнання плануємо зробити дистанційно, зараз узгоджуємо цю позицію з Держатомрегулювання. Ризиків не маємо і готові відвантажувати відпрацьоване паливо з усіх чотирьох енергоблоків у передбачені терміни. Щодо палива Westinghouse – робота проводиться відповідно до графіка, початок завантаження призначено на 2021 рік.
 

Спорудження житла для працівників РАЕС – чи актуальне наразі це питання? Чи можлива альтернатива у вигляді кредитів?
 

Ми продовжуємо надавати кредити на житло, але на жаль через нестачу коштів в дуже малій кількості (4-6 на рік). Проєкт з будівництва нового житла не зупиняється. 18 травня у Міністерстві був підписаний і затверджений проєкт нашого нового житлового будинку. На жаль у Компанії дуже складний фінансовий стан, тому якщо кошти будуть, безумовно, цей проєкт продовжуватиметься, але якщо ситуація не зміниться – доведеться даний проєкт призупинити.
Яким чином РАЕС виходитиме з карантину в частині іміджевих проєктів, зокрема, що буде із запланованими спортивними й культурно-мистецькими заходами?

Все залежатиме від уряду країни, Кабміну. Якщо вони послаблюватимуть карантинний режим і будуть дозволи на проведення масових спортивних заходів, ми одразу включимо це у свою роботу. Якщо будуть заборони, ми безумовно цього не будемо робити, адже для нас важливе здоров’я наших працівників, нашого колективу.
 

Символічно до Дня народження з’явився новий логотип. Його розробила група «Ядерна адвокація», яка займається позиціюванням атомної станції як низьковуглецевого виробника електроенергії. Наскільки актуальною і важливою сьогодні є ця робота?
 

Періодично потрібно змінювати речі, які представляють РАЕС у суспільстві. Тим більше, якщо це стосується збереження екології та важливої ролі атомної енергетики у цьому, яку сьогодні прирівнюють до ВДЕ, до абсолютно чистих джерел електроенергії.

І, на останок, що б ви хотіли побажати колективу з нагоди Дня народження РАЕС?

Я б поставив колективу позитивну оцінку. Тому що багато зроблено за минулий рік, безліч заходів реалізовується сьогодні. Зараз низку наших проєктів беруть за основу колективи інших АЕС. Є, на жаль, питання в частині станційних порушень. Проте важливо, що ми беремо уроки з цих порушень, що ми досить швидко знаходимо причину, що енергоблок не стоїть довго у ремонті та оперативно вмикається у мережу.
 

Матеріали РАЕС

Наші новини у ТelegramНомер у Viber: 063-73-4-106-4

КОМЕНТАРІ 0

КОМЕНТУВАТИ

Оголошення

  • У Рівному знайшли ID-картку

    У Рівному знайшли ID-картку на ім’я Козелець Дмитро Олександрович   ...
  • Втрачений техпаспорт на автомобіль

    Загублений техпаспорт від автомобіля SKODA Octavia  на польській...
  • У районі Басового Кута загубився цуцик

    Загубився цуцик, схожий на лабрадора. В районі Басівкута, вул....
БІЛЬШЕ ОГОЛОШЕНЬ
Ваш навігатор дорогами Рівного