Замість води – фекалії і сеча: у колодязі біля Рівного зашкалюють нітрати (ФОТО)
Сільська рада вмиває руки і радить звертатися до суду
У жительки Городка вміст нітратів у питній воді в її колодязі увосьмеро перевищує допустиму норму. Причина забруднення – порушення норм при будівництві септика, який звела її сусідка, скаржиться Наталія Житкова.
Жінка звернулася до редакції Радіо ТРЕК, адже роками не може домогтися справедливості.
- Ця історія почалася у мене ще з 2016-го року, - розповідає пані Наталія. – Коли сусідка навпроти почала будувати септик, ми троє сусідів почали писати і в держпродспоживслужбу, і куди ми тільки не писали. Ці всі листи в мене є.
Але моя відстань найбільше порушена. При нормі 20 метрів у мене відстань 7.
Жінка почала бити на сполох і звертатися в усі інстанції. Однак коли фахівці виїхали на місце, її про це не повідомили, і пані Наталія не була присутня. Згодом вона з’ясувала, що у документах її колодязя немає.
- Цим самими сусідці надали дозвіл на будівництво септика. Врахували просто відстань від септика до ділянки, а про колодязь – ні слова.
Тоді вона його за два місяці збудувала і по сьогодні користується, - каже пані Наталія.
Певний час через сімейні обставини жителька Городка не займалася цим питанням. Аж доки не виявила забруднення, яке вже неможливо було не помітити:
- А тепер на початку року я з криниці витягла відро води, а туди як хто вилив пляшку олії.
При нормі 50 у мене вміст нітратів майже 400.
Це – азотне забруднення. Воно виникає, коли є садибна ділянка, де використовують мінеральні добрива. В мене такого немає. Поховання людей і тварин – в мене такого немає. І третій пункт – сеча і фекалії.
Це воно й дає.
Ще у лютому жінка написала з цього приводу звернення до селищної ради. Однак через бездіяльність змушена була звернутися до адвоката:
- Бачу, що ніхто нічого не робить. Я звернулася до адвоката, щоб подати до суду, і лише адвокату вони надали відповідь.
Заднім числом поробили документи і дали відповідь, що виконком рекомендував організувати виїзне засідання постійної комісії земельних відносин.
Два місяці пройшло – комісії немає. Поїхала в сільську раду, а мені сказали, що це не в їхній компетенції.
Справді, виїзного засідання не було. Комісія не вбачала у цьому потреби, але питання таки розглянула. Та у сільській раді громадянці радять звертатися до суду, повідомив заступник Городоцького сільського голови Сергій Сайко:
- Земельна комісія розглядала це питання. Наскільки мені відомо, вони ситуацію знають і виїзне засідання не проводили, засідали на місці в сільській раді, бо не бачили, видно, потреби у виїзді.
Бачив результат їхнього засідання. Вони рекомендували громадянці Житковій вирішити питання у судовому порядку.
Ще на виконком маємо виносити це питання на розгляд, плануємо зв’язатися із держпродспоживслужбою, запросити їх виїхати на місце.
Все-таки це питання, на мою думку, має вирішуватися у суді. Це приватне домоволодіння, як міський орган може комусь щось заборонити? Є ДАБІ для контролю законодавства в межах будівництва, є держпродспоживслужба чи санстанція, яка контролює екологію, правильно?
Я дивився в інтернеті практику, є позитивні рішення судів, суд зобов’язує демонтувати септик. Тобто люди вирішують у суді такі питання.
Судова перспектива у цієї справи є. Але спершу комісія має надати рішення про те, що порушення таки встановили. І вже на основі цих документів можна подавати позов, кажуть у споживслужбі. І додають, що звернення від сільської ради отримали лише днями, говорить начальник Рівненського управління держпродспоживслужби Микола Зубейко:
- Ми день чи два, як отримали від сільської ради копію звернення громадянки. Це звернення до сільської ради було ще в лютому, а вони копію тепер аж прислали через три місяці, навіть більше.
Ну, вони не хотіли це розгрібати.
Ми підготували лист. Просимо створити комісію і включити від нашої служби начальника відділу державного нагляду за дотриманням санітарного законодавства.
Це робота сільської ради, вони уходять в сторону, бачимо.
Звичайно, судова перспектива цієї справи є, але ж спершу комісія повинна зробити висновок і дати на руки громадянці документи.
Радіо ТРЕК у Telegram. Viber: 063-734-106-4
Радіо Трек: НОВИНИ