За кілька тижнів «Приват» та інші банки змінять правила для клієнтів: що буде з кредитками
Що робити людям, якщо платити за кредит зараз нічим
Кредитні канікули, які більшість банків запустили на початку повномасштабної війни, закінчаться уже 1 червня. Нові умови банки ще не презентували і лише продовжують розробляти, проте фінансової можливості зберегти канікули, кажуть, немає. Тож умови доведеться посилювати.
Що буде далі, дізнавався OBOZREVATEL.
Що змінять із 1 червня?
В Україні практично всі великі банки з початку війни і до кінця травня запровадили кредитні канікули. Простіше кажучи, клієнтам дозволили тимчасово не платити за кредитами.
Втім, відсотки за використання кредиту нині вже нараховують, хоча їхній розмір знизили вдвічі (приблизно до 1,7%).
З 1 червня зобов'язання погашати кредити (разом із нарахованими відсотками), найімовірніше, повернуть. А це значить, що на тих, хто не буде вчасно вносити кошти, очікують штрафи та пені за прострочення платежів. І їхній розмір, залежно від банку, може сягати понад 30% річних.
Остаточне рішення про те, чи продовжувати кредитні канікули з 1 червня, ще не ухвалено, повідомив речник «ПриватБанку» Олег Серга. Каже, у будь-якому разі банк запропонує якийсь варіант для тих, хто з об'єктивних причин не може виконувати свої зобов'язання.
Можливо, це буде реструктуризація боргу.
Велика проблема для всіх українських банків – що робити з кредитами клієнтів із тимчасово окупованих територій? Вони, певна річ, не платять, і платити можливості немає. Банкомати не працюють, ціни на продукти там злетіли, а кількість робочих місць різко скоротилася.
Фінансова система перша бере на себе удар будь-якої кризи, так сталося і з війною. Українці насамперед біжать у банкомати та відділення: знімати депозити і виводити гроші в готівку.
Банки втратили частину своїх активів і зіткнулися зі зростанням кількості неповернень кредитів. Але, попри всі проблеми, продовжують працювати.
Кілька тижнів тому фінансові установи вимушено повернули відсотки за користування кредитними коштами (йдеться про «Моно» та «Приват»), але канікули таки зберегли. Зазначимо, що як і раніше, відсотки починають нараховувати після закінчення пільгового періоду (кожен банк має свій).
Є зараз і ще одна проблема: депозити клієнтам продовжують виплачувати у повному обсязі та з відсотками. Тому, якщо українці не повертатимуть свої кредити, у банку можуть виникнути проблеми з виконанням власних зобов'язань.
А може гроші все ж є?..
Фінансовий аналітик Василь Невмержицький вважає, що гроші в банках є, а кредитні канікули варто продовжити. За його словами, ліквідності банкам наразі вистачає.
– На коррахунках більше ніж 200 млрд грн. Національний банк оперативно дає кредитування... Ліквідності вистачає.
Ситуація з кредитними картками – я вважаю, що якщо триватиме воєнний стан, канікули триватимуть і далі. При цьому банки розмовлятимуть з усіма своїми клієнтами, щоб розуміти, чи вони можуть платити, скільки можуть платити, і все-таки канікули подовжать, – каже експерт.
Що робити, якщо нема чим платити
Якщо з 1 червня кредитні канікули для вас скасують, а ви при цьому не маєте можливості платити, посилаючись на обставини непереборної сили (Торгово-промислова палата визнала в Україні ситуацію форс-мажору), варто звернутися до свого банку і попросити програму реструктуризації.
Платежі можуть розбити, а термін погашення кредиту збільшити.
У цьому зацікавлений і сам банк: що більше людей готові повертати борги, то кращі фінансові показники фінансової установи.
Українські банки, незважаючи на наявність скарг, до війни не відмовлялися від того, щоб піти назустріч своїм клієнтам. Тепер же в окремих випадках це буде єдиним виходом не перевести клієнта до групи «неплатоспроможних».
Радіо Трек: НОВИНИ