Як їздили, так і їздять: потік на Москву такий, що пасажирам пропонують знижки
Як працює схема і чому перевізників не карають?
Офіційно нині ані авіасполучення, ані залізничного чи автобусного сполучення з країною-агресоркою немає. На сайтах більшості офіційних перевізників можна знайти оголошення про те, що «у зв'язку з війною росії проти України рейси в рф не здійснюються».
Водночас насправді з України досі курсують приватні пасажирські перевезення до РФ - через країни Європи.
Власне розслідування на цю тему ми публікували у березневому матеріалі:
Неймовірно, але факт: з Рівного на Москву регулярно їздять автобуси (ЕКСКЛЮЗИВ/АУДІО)
Ми поспілкувались з одним із приватних перевізників і він уточнив деталі ймовірної подорожі, - зазначає РБК-Україна.
Для того, щоб доїхати будь-якого українського міста до Москви, необхідно за три-чотири дні зателефонувати й забронювати місце.
Із документів українцям необхідний лише закордонний біометричний паспорт.
Насамкінець подорожуючим нагадують, що перед початком поїздки варто перевірити власний телефон на предмет того, «чи немає в ньому чогось такого, що б могло не сподобатись прикордонникам чи владі».
Варіанти подорожей
Загалом, виходячи з різних пропозицій у мережі, вартість поїздки в РФ становить від 250 до 400 євро, дітям до 10 років пропонують знижки. Навіть до 50%.
Виїхати можна через Польщу, Угорщину, країни Балтії (Литву, Латвію, Естонію) чи Білорусь.
Автобуси та мікроавтобуси здійснюють рейси до країни-агресора регулярно. Вони виїжджають з українських міст і доїжджають до «пересадочної» точки (найчастіше - Варшави).
Там пасажири:
- або переходять в інший транспортний засіб, який везе їх через Білорусь, Угорщину, Литву, Латвію чи Естонію безпосередньо до точки призначення (практично будь-якого міста РФ)
- або відпочивають і продовжують подорож за вказаним маршрутом у тому ж самому траспортному засобі
Тривати така подорож може від кількох діб і більше. Все залежить від черг на кордонах, кількості зупинок для перепочинку, кількості пасажирів (які можуть долучатися до подорожі в інших містах), кінцевого пункту поїздки (відстані до конкретного міста в РФ).
Перевізник обіцяє регулярні зупинки для перепочинку та радить мати при собі гроші в євро (або ж достатню кількість гривень на картці для проведення оплат через NFC-модуль).
У зворотньому напрямку діє така ж «схема», тільки навпаки.
Чому не карають перевізників
Адвокат Ростислав Кравець РБК-Україна пояснює, що жодних покарань за перевезення громадян з України до рф не передбачено.
Тут йдеться лише про «громадське засудження».
Жодної відповідальності за це немає, тому що не існує жодного транспортного оператора, який має ліцензію і сам здійснює ось таке перевезення людей безпосередньо, наприклад, з Києва до Москви, - зазначив він.
За словами експерта, найчастіше людей везуть з пересадками.
З Києва до Варшави, з Варшави до Вільнюса, з Вільнюса - до Москви. При цьому «ланцюжок» перевезення організовує посередник.
Людина, яка це рекламує, домовилась з іншими транспортними операторами і з їхньою допомогою організовує таким чином проїзд до пункту призначення в країні-агресорці, чи навпаки… Різні оператори, різні ліцензії, різні юридичні особи, які займаються цим бізнесом, і все, - наголосив Кравець.
На думку юриста, коли перевізник обіцяє «прямий» маршрут без пересадок, людей вводять в оману.
Я дуже сумніваюсь, що автобус з українськими номерами приїжджає до росії спокійно… Я думаю, що все одно люди пересаджуються в інший транспорт, - висловлює свою думку адвокат.
Чи можна змінити ситуацію
Експерт вважає, що цю ситуацію насправді ніяк змінити не можна.
Він уточнив, що теоретично можна було б встановити кримінальну відповідальність за відвідування РФ, проте насправді така заборона буде порушувати дуже велику кількість нормативних актів, зокрема і Конституцію, і Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод.
Радіо Трек: НОВИНИ