Від чого жовтіють і починають опадати зав'язі огірків: вирішуємо проблему

Розповідаємо про 7 найпоширеніших проблем і даємо поради, як усе виправити

Без здорових зав'язей розраховувати на рясний урожай не доводиться. Буває, що вони починають жовтіти й опадати без помітних, на перший погляд, причин. Втім, насправді причин може бути доволі багато.

Чому так стається і що робити у цьому випадку, інформує Ukr.Media

❗Брак світла

Огірки – одна з найвимогливіших до тривалості світлового дня культур. Подбати про те, аби огірковим посадкам вистачало світла, треба ще на етапі установки теплиці. Крім того, дефіцит світла можуть викликати й інші зелені насадження, вирощувані у теплиці.

Порушення агротехніки (наприклад, відмова від прищипування куща) не дозволяє йому правильно сформуватися і сприяє розростанню бічних пагонів. Вони теж притіняють і кущ, і поруч розташовані посадки.

❓Що робити

Правильно орієнтуйте теплицю по сторонах світу. Для регіонів з помірним кліматом, які розташовані у середній смузі і північних районах, оптимальною вважається орієнтація теплиці зі сходу на захід. У південних регіонах її доцільно розміщувати з півночі на південь.

Намагайтеся висаджувати у теплиці огірки за наступною схемою:

  • партенокарпічні гібриди — по 1-2 рослини на 1 кв. м площі
  • бджолозапильні різновиди — по 2-3 рослини на 1 кв. м.

Давайте рослинам більше місця, тоді їм вистачатиме світла.

Прищипуйте верхні частини пагонів і стежте за тим, щоб їх довжина не перевищувала 20-25 см. Довгі пагони забирають у рослини значну частину життєвих сил і вона починає в'янути.

❗ Порушений температурний режим

Оптимальними для вирощування огірків у теплиці є наступні температурні показники:

  • до плодоношення в ясну погоду — 22-24°C;
  • до плодоношення в похмуру погоду — 20-22°C;
  • до плодоношення у нічний час — 17-18°C;
  • у період плодоношення в ясну погоду — 23-26°C;
  • у період плодоношення в похмуру погоду — 21-23°C;
  • у період плодоношення у нічний час — 18-20°C.

При цьому для бджолозапильних сортів значення температур слід збільшити на 1-3 градуси.

А от за температур, які вищі за 25-27°C або нижчі за 13-15°C рослини починають висихати або ж, навпаки, переохолоджуються.

Ніжні зав'язі у цей час жовтіють та опадають. Найчастіше це відбувається у плівкових теплицях, оскільки влітку вони часто прогріваються до 40°C і вище і різко охолоджуються з настанням ночі.

❓Що робити

Щоб підняти температуру у теплиці, скористайтеся одним із таких способів:

✅ використовуйте додаткові плівкові укриття на ніч;

✅ захищайте стіни спіненою плівкою;

✅ скоротіть об'єм повітря над рослинами, сконструювавши теплицю-навіс з гнучких прутів лози або дроту, а покриттям оберіть перфоровану плівку завтовшки до 0,5 мм;

✅ вкривайте ґрунт плівкою або спанбондом чорного кольору (цей спосіб підходить лише для невисоких рослин);

✅ використовуйте обігрівачі.

А щоб знизити температуру в теплиці, скористайтеся одним із таких способів:

✅ організуйте гарні умови для провітрювання — воно знадобиться у будь-якому випадку і дозволить швидко знизити температуру на 10 градусів;

✅ рясно поливайте рослини у ранкові години;

✅ використовуйте очеретяні циновки і щити, пофарбовані у білий колір, щоб знизити інтенсивність інфрачервоного випромінювання;

✅ обприскуйте плівкові укриття розчином крейди, глини або борошна, щоб відбити надлишок світла (для приготування розчину розведіть 2 кг крейди у 10 л води і додайте 400 мл молока). Не використовуйте негашене вапно або фарбу, яка не змивається водою.

❗ Брак мінеральних речовин

Зав'язі огірків жовтіють та опадають і в тих випадках, коли вичерпані усі поживні речовини в ґрунті, а додаткових підгодівель не було. Не менш чутливо рослини реагують і на надлишок чи неправильне співвідношення внесених добавок.

❓Що робити

Насамперед скоротіть або й взагалі на якийсь час припиніть підгодівлі гноєм.

На 10 л води додайте 1 ст. л. сечовини, 3 ст. л. деревної золи, ретельно перемішайте та обприскуйте стебла отриманим розчином.

Підживлюйте ґрунт деревною золою із розрахунку 300 г на 1 кв. м.

❗ Висока врожайність гібридів

Це парадоксально, але велика кількість зав'язей і надія на майбутній рясний урожай грають із дачниками злий жарт. Утворюючи занадто велику кількість зав'язей, рослина може банально не впоратися з їх «годівлею».

❓Що робити

Просто своєчасно видаляйте зайві зав'язі.

❗ Проблеми з поливом

Полив, як і достатня кількість сонячного світла, відіграє особливу роль у розвитку огірків. Він має визначатися фазою зростання рослин: до початку плодоношення полив повинен бути помірним, а у період плодоношення його інтенсивність слід збільшити.

Ґрунт, у якому ростуть огірки, завжди має бути зволоженим, але тут дуже важливо дотримуватися балансу, оскільки дефіцит, так само як і надлишок води, може призвести до пожовтіння та опадання зав'язей.

❓Що робити

Ніколи не поливайте огірки холодною водою – це 100% викличе передчасне опадання зав'язей. Для поливу використовуйте лише теплу, відстояну воду.

У спекотні дні поливайте рослини вранці, а у прохолодний час – вдень.

✅ У період зав'язування квіток припиніть полив на кілька днів. Це дозволить підсушити ґрунт і збільшить кількість жіночих квіток.

Щоб простимулювати зав'язування плодів до квітнення, поливайте огірки з розрахунку 3-4 л води на 1 кв. м раз на тиждень. Під час квітнення і плодоношення збільште інтенсивність поливу до 6-12 л на 1 кв. м і поливайте рослини кожні 2-3 дні.

❗ Недозапилення бджолами

Більшість сортів огірків потребують запиленні бджолами. Але часто трапляється й таке, що комахи-запилювачі не можуть впоратися зі своїми обов'язками.

Особливо часто проблеми з запиленням виникають у парниках і теплицях. Річ у тім, що бджоли не літають у похмуру погоду, та й у спеку вкрай рідко навідуються у розпечену під сонцем теплицю.

Якщо навіть пилок і переноситься з квітки на квітку, під час такої спеки він стає стерильним і не сприяє заплідненню зав'язей.

❓Що робити

Обережно зірвіть чоловічі квітки (їх легко відрізнити, оскільки у них є лише тичинки з пилком) і, скидаючи пилок, доторкніться ними до рильця жіночої квітки (воно з товкачиком, який є продовженням стебла і схожий на маленький огірочок).

Для залучення бджіл обприскуйте огірки солодким розчином — 1 ч. л. меду на склянку води.

❗ Враження огірків бактеріозом

Пожовтіння зав'язей може бути ознакою захворювання огірків під назвою бактеріоз. Ця хвороба проявляється внаслідок занадто високої вологості повітря і ґрунту. Висока щільність посадки теж створює сприятливі умови для розвитку кутастої плямистості (інша назва хвороби).

Спровокувати розвиток бактеріозу можуть нестабільність температури навколишнього середовища, порушення агротехніки або неродючий ґрунт. Поширеною причиною також є недотримання сівозміни.

Під час розвитку хвороби на листі з'являються кутасті плями, які стають бурими і поступово висихають, утворюючи дірки у листі.

❓Що робити

Для профілактики бактеріозу обприскуйте огіркові посадки 1%-им розчином бордоської рідини або 0,4%-ої суспензії хлорокису міді.

Для боротьби з хворобою використовуйте препарати типу Гамаїр, Триходерма Веріде, Фармайод-3. Хороший ефект дає осіння обробка теплиці сірчаними шашками Фас, Клімат тощо.

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4
Богдана Карц

Богдана Карц

Знайдено панель від багажника автомобіля

Біля ТРЦ «Арена» знайдено панель від багажника легкового автомобіля.  З вигляду панелі видно, що автомобіль невеликих розмірів.   

Знайдено технічний паспорт на прізвище Садовець

Під час розмитнення авто знайдено технічний паспорт на Volkswagen ВК 3109 ВВ.  На прізвище Садовець Олена Валеріївна, Гощанський р-н.   

Знайдено посвідчення дитини з багатодітної сім’ї на прізвище Антонюк

Посвідчення дитини з багатодітної сім’ї, яке належить Антонюку Богдану Сергійовичу, знайшли у Рівному. Дата видачі 17 січня 2019 р.  

Більше оголошень