ТОП-10 історичних будинків Рівного

Будинки, які з'явились у Рівному в минулому і позаминулому столітті

Вул. Драгоманова, 17 


У цьому будинку неодноразово зупинявся український письменник, історик, фольклорист і громадський діяч Михайло Драгоманов. 

У вересні 1867 року тут зупинявся український композитор Микола Лисенко. 

У 1896-1916 роках - зупинявся і працював археолог, етнограф, один з перших академіків України Микола Біляшівський. 
   
Вул. Драгоманова, 19 

У Рівненський гімназії (нині краєзнавчий музей) з 1866 по 1871 р. навчався письменник Володимир Короленко. 

У 1844-1845 роках у гімназії вчителював український історик, етнограф, прозаїк Микола Костомаров. 

Вул. Якова Бичківського, 13

[media=103432] 

У 1912 р. по вул. Олександрійській (пізніше Сенкевича, Маяковського), а тепер Бичківського з'явилася нова двохповерхова кам'яна споруда. 

У 1917 році у цьому приміщенні діяла Рівненська Перша вища початкова школа, де навчання велося українською мовою (вперше в Рівному). Це нововведення пов'язане з діяльністю Центральної Ради - першого українського парламенту. 

Діяла школа і в часи української держави (1918 р.) і в період діяльності уряду Директорії (1919) і на перших порах польської влади. 

У 30-их роках школа була перетворена на повшехну (загальноосвітню) школу ім. Г. Сенкевича. 

Вул. 16 липня, 18

У цьому будинку у 1932-33 рр. після перепрофілювання Першої початкової школи на загальноосвітню було відкрито Українську народну шестирічну школу ім. Гетьмана І. Мазепи.

Одним із ініціаторів її створення був Степан Скрипник, посол до польського сейму, активний учасник суспільно-політичного життя у нашому місті.

В одному з приміщень школи розміщалися товариства "Рідна хата", "Рідна школа", які ставили за мету в умовах польського суспільства зберегти українську національну школу, побут, культуру. 

Вул. Шкільна, 69

[media=103434] 

У 1930-ті роки у цьому будинку була спілка вчителів повшехних (загальноосвітніх) шкіл, яку очолював Я. Гофман. Під керівництвом спілки видавалися так звані "Речники Волині" у 8-ми томах, а в роки окупації тут розташовувалася Просвіта. 

Вул. 16 липня, 6 

Будинок збудований на початку минулого століття. У 1912 році тут працювала нотаріальна контора Петра Міцкевича.

З 1926 по 1939 рік у будинку проживав лікар Роман Могильницький, активний український громадський діяч (працював лікарем у Рівненській українській приватній гімназії і народній українській школі ім. І. Мазепи). 

Вул. Драгоманова, 9 

В цьому будинку у 30-ті роки минулого століття містилася повітова каса хворих, через яку надавалася лікарська допомога, виділялися кошти на санаторно-курортне лікування хворих і малозабезпечених сімей, одиноких людей похилого віку. 
   
Вул. Соборна, 18 

Будинок, в якому у 1920 р. розташовувався штаб 36-го кавалерійського полку під командуванням О. Дундича. 
   
Вул. Словацького, 7 

Будинок, в якому жив Д. Ф. Андро. При виході у відставку в 1903 р. був обраний ковельським повітовим предводителем дворянства, а трохи згодом предводителем дворянства Рівненського повіту.

З 1912 р. після створення на Волині земств - органів місцевого самоврядування, очолював їх діяльність на Рівненщині до 1917 року.

Був головою Рівненського повітового земського зібрання, на рахунку якого багато корисних справ: будівництво першої електростанції в Рівному (вул. Гоголя, 20), відкриття жіночої гімназії (приміщення УВС по вул. Пушкіна), запобігання знищенню майна державних установ в роки І світової війни, питання евакуації. 

Д.Ф.Андро обирався депутатом Першої Державної Думи. За родинними зв'язками мав відношення до засновників м.Одеса.

Його бабуся Г.О.Оленіна (Андро) була у близьких стосунках з О. С. Пушкіним, який присвятив їй немало своїх віршів (похована на території Корецького монастиря, Рівненська обл.). 

Вул. Шопена, 4 (медбібліотека)

У цьому будинку (на колишній вулиці Волосній) у царський період розташовувалося волосне управління, а в період польської держави в 20-30 роки - центр Гміни (найменшої територіальної адміністративної одиниці). 

За матеріалами www.city-adm.rv.ua

Наші новини завжди можна знайти у Facebook та Telegram

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4
Вікторія Левчук

Вікторія Левчук

Знайдено техпаспорт

Знайдено техпаспорт на автомобіль «Мазда». Тому, хто загубив, прохання телефонувати:  

Знайдено цуценя

В районі Боярки  знайдено цуценя чорного окрасу з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.    

Знайдено хаскі

Знайдено собаку породи  хаскі з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.      

Більше оголошень