Сода не поможе! Чим допомогти людині, у якої опіки білим фосфором
Пояснення лікаря
Вороги почали використовувати для нападу фосфорні бомби. Через це українці мають знати, як правильно надавати допомогу у випадку, якщо хтось отримав опіки білим фосфором.
Лікар-анастезіолог Роздільнянської ЦРБ Іван Черненко розповів, що є інформація про те, що рану, яка утворилася через фосфор, слід обробляти содою. Однак це не правильно, адже розчин соди може призводити до ураження тканин.
Як правильно допомогти потерпілому, щоб не завдати ще більшої шкоди
НЕ можна чіпати видимі частинки фосфору голими руками, бажано захистити руки хімічно стійкими рукавичками (в ідеалі використовувати хімічно стійкий ЗІЗ типу А в зоні ураження);
Зазвичай горіння фосфору супроводжується утворенням їдкого газу, який може подразнювати дихальні шляхи. Бажано використовувати повно лицеві респіратори/протигази (CBRN full-face-piece SCBA або аналоги), якщо надаєте допомогу в зоні ураженні. За можливості постраждалого потрібно евакуювати в безпечне місце. Робити це варто рухаючись проти вітру від джерела ураження.
Місце опіку обробіть проточною холодною водою (не менше 15 хв). Намагайтесь лити воду таким чином, аби бризки не потрапляли на вас. Також уникайте потрапляння бризків/розтікання води на здорові ділянки шкіри постраждалого – це може збільшити площу ураження. Фосфор дуже добре розчиняється у воді й може потрапити з водою на вас, або на здорові ділянки шкіри постраждалого.
Важливо! Якщо немає можливості змити фосфор водою, то накладіть на рану марлю/ бинт змочений водою/фізіологічним розчином. Це закриє доступ повітря до фосфору і припинить його горіння. В крайніх випадках використовуйте вологу землю/пісок. Завдання закрити доступ повітрю.
Після обробки рани водою все одно накладіть вологу марлю. Залишки фосфору можуть повторно займатися.
Для виявлення частинок фосфору можна використовувати лампи Вуда (ультрафіолет). Видимі частинки фосфору не намагайтесь прибрати незахищеними руками. Бажано або змити залишки фосфору, або прибрати їх пінцетом, помістивши залишки в холодну воду/присипати вологою землею і т.д., аби унеможливити подальше горіння. Або закрити вологою марлею, поки не буде належних умов для надання допомоги.
Для обробки рани/знезараження шкіри НЕ можна використовувати будь-які мазі на жировій або олійній основі – фосфор жиророзчинний і це покращить всмоктування фосфор.
Після обробки рани зніміть з постраждалого одяг, на ньому можуть бути частинки фосфору. Накрийте постраждалого ковдрою, пам’ятайте про можливе переохолодження.
Обробіть всю шкіру постраждалого мильним розчином/або проточною водою. Зазвичай цей пункт виконують на стаціонарному етапі, або в пункті сортування, де є умови для проведення дезактивації.
У разі ураження дихальних шляхів, контролюйте прохідність дихальних шляхів, за можливості дайте постраждалому кисень.
У разі проковтування фосфору – не викликайте блювоту. Лікування ідентичне, як при системному впливі.
У разі потрапляння фосфору в очі. Дії ті самі: промити водою, накласти вологу марлеву пов’язку.
Радіо Трек: НОВИНИ