Що показує годинник Судного дня, який символізує наближення світу до ядерного знищення

Як стрілка годинника рухалася з часу його заснування

Годинник Судного дня — проєкт, який у 1947 році розпочали творці першої американської атомної бомби. Тоді він показував 7 хвилин до опівночі.

Періодично експерти переводять годинник, що показує без кількох хвилин опівночі — це зображає напруженість міжнародної ситуації та прогрес у розвитку ядерного озброєння. Сама позначка опівночі символізує момент ядерного катаклізму.

За 70-річну історію проєкту стрілки годинника міняли своє положення 24 рази. Найнижчої точки міжнародна напруженість досягла 1991 року — тоді годинник встановили на позначці 23:43. Це ознаменувало собою кінець «холодної війни» та підписання між росією та США договору про скорочення стратегічних озброєнь.

Також загострення відбулося 1974 року. Після того, як Індія випробувала ядерну бомбу, автори проєкту посунули стрілки годинника, що відлічує час до глобальної катастрофи, на 23:51.

Суттєво погіршилася ситуація у світі й 1984 року – війна в Афганістані зробила відносини між двома наддержавами знову напруженими. Стрілки годинника Судного дня завмерли на позначці 23:57 – 3 хвилини до півночі.

Через випробування ядерних бомб, які провели 1998 року Індія та Пакистан, на циферблаті з'явилася позначка 23:51. Іншою точкою неповернення став теракт 11 вересня 2001 року, коли «Аль-Каїда» призвела до руйнації величних «веж-близнюків». Тоді стрілки годинника на 2 хвилини наблизилися до 24 години та стали показувати 23:53. 

Останніми роками стрілки рухалися тільки вперед. У 2018 і 2019 роках вони показували 2 хвилини до опівночі.

2018 року хвилинна стрілка годинника перемістилася в перед і показала дві хвилини до опівночі — востаннє, коли стрілки підходили так близько до кінця від 1953 року. Тоді США і колишній СРСР провели випробування перших водневих бомб із різницею всього в пів року.

Час на годиннику Судного дня зупинявся 2019 року, але знову пішов уперед 2020 року.

Попри те, що стрілки годинника Судного дня залишаються нерухомі, поки що екзистенційні загрози людству продовжують зростати, — заявила лауреатка Нобелівської премії миру, 24-та президентка Ліберії та співголова Всесвітньої організації охорони здоров'я Еллен Джонсон-Серліф.

2021 року годинник Судного дня також показував позначку «100 секунд», але про Україну у звіті організації не згадували.

Члени комітету вчених дійшли висновку, що минулого року загроза для цивілізації не зменшилася, і що сьогодні ми, як і раніше, перебуваємо ближче до можливого ядерного апокаліпсиса. Але те, що стрілки залишилися на колишній позначці, зовсім не означає, що міжнародна ситуація «стабілізувалася».

Навпаки, годинник залишився в точці, що є загрозливо близькою до можливого знищення людства, оскільки світ «застряг у моменті крайньої небезпеки».

На сьогодні відносини США з росією та Китаєм залишаються напруженими, оскільки всі три країни роблять зусилля щодо модернізації та розширення ядерних арсеналів. Вчені вказують на масштабну програму Китаю з розгортання ядерних ракет великої дальності, прагнення росії, Китаю та США розробити гіперзвукові ракети, випробування протисупутникової зброї.

Якщо не стримати ці тенденції, вони можуть стати початком нових небезпечних перегонів ядерних озброєнь, – кажуть вчені.

У вересні 2020 року у Нью-Йорку встановили годинник, який веде зворотний відлік часу до позначки, після якої кількість викинутого до атмосфери вуглекислого газу перевищить критичний рівень і глобальні кліматичні зміни стануть незворотними.

За словами експертів, людство наразі стоїть перед двома одночасними загрозами, кожна з яких викликає надзвичайне занепокоєння і вимагає негайної уваги.

Ці головні загрози — ядерної зброї та кліматичних змін — загострилися минулого року через усе частіше застосування методів інформаційної війни для підриву демократії в усьому світі, що посилює ці та інші загрози й ставить майбутнє цивілізації під загрозу, — пояснили вчені.

Експерти зазначають, що зміна керівництва США 2021 року дала надію, що глобальна гонка до катастрофи буде зупинена або навіть звернена назад. І позитивні зміни є, але їх недостатньо. 

Серед загроз 2022 року вчені називають Україну як гарячу точку. Через вторгнення росії стрілки символічного годинника збиралися зрушити ще далі. Проте в останній момент вчені зробили поправку до дій США, які намагаються зупинити ескалацію війни.

Ядерна загроза людству

Протягом 2021 року деякі виклики щодо ядерної безпеки зменшились. Проте політичні рішення можуть призвести до несподіваних наслідків, отож ситуація може різко змінитись. У центрі уваги – Іран, який продовжує активно збагачувати уран.

Хімікати

Однією з небезпек для людства є поширення хімікатів та токсичні відходи. Тільки в США існують десятки тисяч звалищ токсичних відходів. З них приблизно 1700 становлять дуже велику небезпеку і їх потрібно терміново очистити. Зміна клімату й урагани, що почастішали, а також повені руйнують ці місця зберігання відходів і токсичні речовини потрапляють до атмосфери, забруднюють воду і ґрунт.

Генна інженерія

Однією із загроз для людства може бути генна інженерія, яка призначена для зміни генів у рослинах, тваринах, комахах. Редагування генів, яке є благородною метою, може призвести до створення біороботів. Наприклад, створені генномодифіковані комарі, які переносять смертельні хвороби, мають згодом змінити свою популяцію, щоб вона стала менш небезпечною для людини.

Зміна клімату

Глобальне потепління є серед головних загроз для людства. Хоча всі названі попередні фактори, які загрожують землянам, нерозривно пов'язані зі зміною клімату. Годинник Судного дня рухається, його стрілки невблаганно наближаються до півночі і час подумати про те, що 1947 року нам загрожувала лише ядерна бомба, але тепер нам загрожують інші технології і навіть клімат, що змінився.

Пандемія коронавірусу

Те, що світ пережив під час цієї пандемії, ніяк не найгірший сценарій, — наголошують вчені.

COVID-19 — це не остання біологічна загроза, з якою нам ще доведеться зіткнутися впродовж свого життя.

Ми більше не можемо ігнорувати біологічні небезпеки. Якщо ж ми на це підемо, то хвороби та життя, які вони забирають, перемістять стрілки годинника судного дня ще ближче до півночі, — каже фахівчиня Аша M. Джордж.

Що ми можемо зробити, щоб повернути годинник назад?

Метою проєкту є використання годинника не як тактики відлякування, а щоб змусити людей говорити.

Ми намагаємося змусити громадськість говорити про стан ядерної безпеки та реально тиснути на лідерів, щоб звернути на це увагу, а також – на зміни клімату, показуючи тим самим свою стурбованість, – пояснили вчені.

Власне, тому стрілка переводилася і назад, до того ж майже так само часто, як і рухалася ближче до півночі. У майбутньому це можливо, зокрема, якщо світові лідери будуть робити серйозні кроки для уповільнення змін клімату.

Джерело: ТСН з посиланням на Bulletin of Atomic Scientists

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Аліна Тис

Аліна Тис

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень