Шахраї дізналися номери українців і крадуть у них гроші

Які схеми використовують і як не потрапити на гачок

В інтернеті на спеціальних сайтах продають телефоні номери українців.

При чому, купуючи контакти, можна обирати як за населеними пунктами, так і за банками, послугами яких користується людина. Шахраї крадуть номери й обманом змушують людей віддавати гроші, передає OBOZREVATEL.

Хто і навіщо краде номери українців?

Наприклад, за кілька тисяч гривень можна купити список номерів телефонів батьків у Києві. У ньому – тисячі номерів українців із маленькими дітьми.За бажання можна замовити номери клієнтів конкретного банку, віку чи статі.

Зібрані дані використовують як законно (для опитувань, «холодних» дзвінків із пропозиціями купити що-небудь), так і з шахрайськими цілями.

За 10 тис. грн можна купити базу контактів уже з прізвищами. У кілька разів дешевше – бази, в яких є тільки міста й номери телефонів. Знаючи ім'я та по батькові, шахраєві легше втертися в довіру українцям і, наприклад, переконати, що з їхнього банківського рахунку намагалися зняти гроші.

Номери збирають із декількох джерел:

відкритих (контакти українці зазначають самі в оголошеннях тощо);

закритих (періодично бази контактів продають співробітники банків або, наприклад, онлайн-магазинів).

Контакти з базами даних продають у мережі вже дуже давно, – каже заступниця голови міжбанківської асоціації «ЕМА» Олеся Данильченко. – З одного боку, компанії, які зливають свої бази контактів, наприклад, у мережу, практично ніяк не карають. З іншого ж, продаж контактів, для прикладу, як надання інформаційних послуг, законом не заборонений.

Шахраї практично завжди використовують однакові методи. Нові схеми трапляються вкрай рідко.

Для «роботи» у них є свій захищений браузер, пошуковик і величезний анонімний магазин. Усі розрахунки проходять у біткоїнах.

Тут за тисячу доларів можуть продати базу контактів і з ПІБ, і з номерами телефонів, і навіть адресами.

 

Бази даних, у яких немає такої точної інформації, можуть коштувати всього 50-100 доларів за тисячу контактів.

Як використовують номери українців: основні схеми

Украсти номер, до якого «прив'язаний» банківський рахунок. Деякі оператори дозволяють купувати нову сім-картку і прив'язувати до неї старий номер. Для цього потрібно лише назвати кілька номерів, на які ви найчастіше дзвонили.

Шахраї спершу надзвонюють українцям із такою частотою, щоб їхній номер став «найпопулярнішим» серед усіх контактів. А потім дзвонять оператору, називають свої ж номери, за допомогою яких дзвонили жертві, і крадуть мобільний номер.

Соціальна інженерія. Найпоширеніший спосіб обману – телефонне шахрайство. Українцям дзвонять, називаючись банківськими співробітниками, уповноваженими будь-якого конкурсного комітету, поліцейськими.

Головне завдання – налякати співрозмовника або переконати його, що він може отримати великий приз.

А далі вимагають заплатити комісію, передати банківські дані й назвати пароль з СМС, заплатити викуп тощо.

Українців дістають наполегливою рекламою. Ще один спосіб використовувати куплену базу даних – розсилання реклами, автодозвони пропозиції оформити кредит з «ексклюзивними умовами».

Як захиститися:

  • варто завести окремий фінансовий номер, до якого прив'язати банківську картку і нікому не давати цей номер;
  • перевіряти всю отриману від незнайомців інформацію. Якщо дзвонять із банку, краще передзвонити на гарячу лінію банку самостійно;
  • не переказувати гроші у вигляді комісій, оплати витратних матеріалів тощо;
  • не брати участі ні в яких у розіграшах та акціях, якщо ви самі свідомо не подавали заявку на участь.

Радіо ТРЕК у Telegram і Viber: 063-734-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Знайдено паспорт на прізвище Василюта

Знайдено паспорт Василюти Аріни Миколаївни 2006 р-н. Документ можна забрати у чергового на першому поверсі Міськвиконкому, що на вулиці Соборній, 12а 

Загублено документи Скібінський/Скібінська

Загублені документи, видані на ім'я та прізвище Микола Скібінський: студентський квиток, посвідчення водія, id картка. А також техпаспорт на мотоцикл, виданий на ім'я та прізвище Олена Скібінська.  

Знайдено автомобільні номера

  Знайдено автомобільні номера ВК1273НА , ВК7773ВК

Більше оголошень