Один номер – 20 копійок: як шахраї купують і використовують номери українців

Телефони продають у мережі

В Україні в мережі продають десятки баз із номерами телефонів потенційних жертв шахраїв.
 
За невелику суму можна дізнатися навіть прізвище та адресу. Зібрану інформацію використовують, щоб утертися в довіру або ж переконати в можливості отримати величезний грошовий приз. Про те, як обманюють українців за допомогою мобільних номерів, пише OBOZREVATEL.

«Контакти з базами даних продають у мережі вже дуже давно», – розповідає заступниця голови міжбанківської асоціації «ЕМА» Олеся Данильченко.

 

Купуючи їх, можна вибирати окремі категорії: номери тільки клієнтів конкретного банку, дані зоомагазину, ті, хто продає товари на OLX, жителі сіл тощо.

Кожен номер обходиться приблизно в 10-20 копійок. Їх закуповують цілими каталогами, а потім усім підряд розсилають схожі повідомлення. Якщо ви розміщували свій контакт у будь-якому оголошенні, в магазині, заповнювали онлайн-форму, ймовірно, ваш номер також є в якійсь із доступних для шахраїв баз.

Як говорить Данильченко, шахраї завжди використовують одні й ті самі методи.

Нові схеми трапляються, але не часто. Найчастіше трансформують вже наявні прийоми.

 

До речі, схему обману теж можна купити в інтернеті. На спеціальних сайтах за кілька тисяч гривень можна купити докладну інструкцію, як заробити на обмані і що для цього потрібно.

Зловмисники або створюють відчуття загрози, що насувається (кажуть про спроби злому банківських карт, наприклад), або обіцяють приз, виплати від держави.

Зрештою головне завдання: змусити сплатити комісію, переказ, страховку, придбати товар із величезною націнкою. Або ж зовсім передати доступ до свого банківського рахунку.

«Нещодавно отримав повідомлення, що на моє ім'я нібито якийсь переказ зробили.

 

Я подзвонив, молодий чоловік сказав, що може лист надійти на адресу. Конкурсна комісія випадково вибрала мій номер, і ось тепер зв'яжуться зі мною невдовзі.

 

Ну, я, дурень, усе і розповів», – розповів Олексій.

За кілька годин представники «компанії» подзвонили вже самі. Сказали, що потрібно купити навушники, щоб підтвердити свою участь в акції. Водночас як каже Олексій, його називали переможцем і постійно повторювали про можливість отримати приз у розмірі 370 тис. грн.

«Я погодився купити ті навушники. Надіслали їх мені на пошту буквально через день.

Сплатив, і ось тепер досі чекаю того призу.

 

Онуку хотів віддати навушники. Він питає: діду, а скільки ти віддав за них? Кажу, вони 800 грн усього лише коштували. Виявляється, в інтернеті такі самі можна купити за 150 грн. Просто ошуканці, ніякого призу», – розповідає Олексій.

Іноді перед відправленням «призу» просять окремо заплатити «страховку» або «мито». Найчастіше йдеться про незначну суму – від 167 до 500 грн. Ще один спосіб роздобути чужі гроші, маючи в розпорядженні базу даних: переконати, що насправді жертві подзвонив співробітник банку.

Крок перший: шахрай телефонує за базою даних, представляючись співробітником служби безпеки. У потенційної жертви запитують, карткою якого банку вона користується. Якщо співрозмовник називає «правильний» банк, далі жертв намагаються переконати, що з її картки намагаються зняти кошти.

На відміну від інших шахрайських схем, коли зловмисник нічого не знає про свого співрозмовника, тут одразу ж до жертви звертаються на ім'я. В окремих випадках шахраї навіть знають, якого числа було відкрито картку.

«Ми заблокували за вашою карткою транзакцію на певну суму. Чи є карта поруч із вами», – звертаються шахраї.

Крок другий: виманити інформацію або змусити встановити шкідливий додаток. Якщо жертва відповідає, що карта поруч із нею, шахраї пропонують для підтвердження інформації назвати повний номер карти, термін придатності й опісля зачитати СМС, що надішлють на мобільний телефон.

«Ми не просимо вас назвати персональні дані, а саме CVV-код, який є на зворотному боці картки. Щоб ідентифікувати вас як клієнта нашого банку, ви повинні назвати її номер», – говорить шахрай.

Дізнавшись усі дані, зловмисники здійснять переказ із вашої картки, залишивши вас без коштів.

Є ще два варіанти розвитку сценарію:

перший – якщо банківської картки немає поруч, але при цьому є банківський додаток. У такому випадку телефоном шахрай озвучує інструкції, як дізнатися номер карти, а потім «підтвердити свої дані»;

 

другий – якщо ви не користуєтеся банківським додатком. У такому випадку шахраї пропонують встановити на телефон спеціальну програму, яка надає їм віддалений доступ до телефону.

Зберегти свій номер від потрапляння в шахрайські бази практично неможливо. Єдиний спосіб захистити себе: бути обережними та ігнорувати будь-які обіцянки або погрози, якщо тому немає істотних доказів.

Наші новини у Тelegram. Номер Радіо ТРЕК у Viber: 063-73-4-106-4

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Юлія Вознюк

Юлія Вознюк

Відкрити плей-лист

Собаку по кличці Сем шукають у Рівному

Пес втік після обстрілів. Він має довгу світлу шерсть, довгі лапи та гострі вуха. Може бути в районі Віденської, Щасливого, Мототреку або Радіозаводу. Номери власників: 068-28-97-319 або 068-041-14-08

У Рівному знайшли посвідчення учасника бойових дій

У Рівному на зупинці 12 школа, знайшли посвідчення учасника бойових дій. Документ виданий, на ім'я Рогожніков Віктор Петрович. За деталями звертайтесь за номером: 099 92 60 612

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

Більше оголошень