Недешеве задоволення, учнівський дрес-код, перше причастя: з чим стикнулися українці у школі в Ірландії
Найбільше вразило ставлення до учня з України
Киянка Ніна Міщенко має 12-річного сина, який в Україні вчився чотири роки в інклюзивному класі державної школи та рік у приватній школі. Коли Андрій з мамою опинилися у березні в Дубліні, почали шукати школу для хлопчика.
Щасливе дитинство
За віком школи в Ірландії поділяються на початкову (з 4−5 до 12 років) та середню (з 12 до 17−18 років).
Програма тут побудована так, що в початковій акцент роблять на соціалізацію та щасливе дитинство, а у середній відбувається вже дуже щільний потік знань.
У звичних на батьківщині школах освіта розмазана на всі 10-11 років.
Ніна в інтерв’ю виданню НВ розповіла, що в червні її з сином запросили подивитися школу і познайомитися з вчителькою і відпустили до вересня.
Мене вразило, що і вчителька, і заступник директора весь час казали, що це їхнє завдання — щоб Андрію було добре в школі і сподобалося.
Вчителька за день до першого вересня сказала нам, що хлопчик має три пріоритети на цей навчальний рік: щастя, веселощі та англійська. І не думати про оцінки, хоча вдома син стабільно вчився на 10-11 балів.
Релігія у школі
В Ірландії школи діляться на хлопчачі, дівчачі та змішані, а також за мовою викладання на англійські і ірландські. За релігією — на католицькі, протестантські та мультирелігійні. Католицьких шкіл більшість, а ось до протестантських зазвичай потрапити складніше, тому що їх менше, а спільнота більша. В Андрія змішана католицька школа, але нам одразу написали, що буде Історія релігій за бажанням.
У шкільний додаток прийшло повідомлення, що якщо ваша дитина буде долучатися до першого причастя, то треба записатися і прийти на зустріч батьків до церкви.
Шкільний дрес-код
В Андрія в ірландській школі є два варіанти форми: класична та спортивна. Є спеціальні магазини, де це все продається.
Задоволення недешеве: за светр, 2 комплекти спортивної форми та краватку ми заплатили 138 євро. Добре, що в його школі нема взуттєвого дрес-коду, бо є такі, де потрібне окреме шкільне взуття. Ще є плата за підручники — 130 євро.
Контроль, програма, батьки та школа
Контроль тут багато в чому за батьками, і саме вони завантажують виконану домашку у шкільний додаток.
До речі, дзвінка тут немає: вчитель контролює уроки і розклад, але кожного дня обов‘язково є прогулянка.
У кожній школі програма навчання може відрізнятись. Є, звичайно, обов’язкові предмети, але так само в одній школі можуть викладати прикладну математику, а в іншій столярну справу.
Крім того, у кожного предмета є три рівні складності викладання: високий, звичайний та базовий. Якщо у школі викладають здебільшого на звичайному рівні, шансів вступити до університету без додаткових занять у дитини небагато.
Ще є додаткові заняття після школи різного спрямування: шахи, арт та малювання, драма, науки, програмування, футбол, різні види спорту і навіть майндфулнес і йога.
Коштують десь 7-10 євро за годину.
А ось їдальні немає — діти їдять, що принесли з собою. Андрій бере бутерброди та кефір, хоча багато хто приносить домашню їжу.
Зараз ми переїхали і тепер возимо сина в школу, бо вона розташована в хорошому районі. Шкіл тут не вистачає не лише українцям, але й ірландцям, то іноді треба їздити трошки далі від дому.
Радіо Трек: НОВИНИ