Міста-примари: 5 покинутих міст в Україні, що залишилися від радянських часів (ФОТО)
Історії покинутих міст
В Україні є чимало покинутих міст-привидів, що залишилися від радянських часів. Коли йдеться про покинуті міста України, більшість одразу згадує Чорнобиль та Прип'ять — символи трагічної катастрофи на Чорнобильській АЕС.
Але ці міста-примари не єдині у нашій країні. В Україні є чимало інших покинутих міст, які нагадують про амбітні плани радянської епохи, що так і не були реалізовані.
Місто Орбіта
Черкаська область
Орбіта знаходиться посеред лісу за кілька кілометрів від Чигирина. Місто почали будувати у 80-х роках 20 століття спеціально для працівників гідроелектростанції, по плану тут мало жито близько 20 тисяч людей.
Згодом замість гідроелектростанції вирішили будувати атомну, а після аварії у Чорнобилі будівництво зовсім заморозили. Майже всі люди, які встигли заселитись, роз’їхались.
Більшість будинків порожні та закинуті, але не всі — у двох п’ятиповерхівках досі живуть люди, в основному пенсіонери. Усе необхідне для життя є: електрика, газ, вода, опалення. Не дивлячись на те, що в Орбіті досі живуть люди, поки що немає планів повністю відновлювати місто.
Місто Цукроварів
Кіровоградська область
Цукроварів, ще одне радянське місто-примара, колись був домівкою для працівників одного з найбільших цукрових заводів у СРСР. Це містечко з'явилося у 1980-х роках, щоб забезпечити житлом робітників та їхні родини.
У найкращі часи тут проживало близько 6 тисяч людей, а окрім заводу діяли й інші підприємства. На початку 2000-х років завод закрили, і більшість жителів покинули Цукроварів у пошуках роботи.
Сьогодні тут залишилося близько сотні мешканців, які змушені облаштовувати саморобні печі для опалення і набирати воду з колодязів.
Квартал у місті Долинська
Кіровоградська область
У 1980-х роках поблизу Долинської в Кіровоградській області розпочалося будівництво нового мікрорайону. Планувалося, що тут буде великий промисловий центр, а основним підприємством мав стати Криворізький гірничо-збагачувальний комбінат окиснених руд, будівництво якого почалося у 1985 році.
Але через фінансові труднощі його так і не добудували, а вказівка про завершення робіт з'явилася тільки у 2005 році. Мікрорайон залишився недобудованим, і майбутнє цієї території залишається під питанням.
Місто Любеч-1
Чернігівська область
У 1960-х роках у Радянському союзі почали проект з будівництва радіолокаційних станцій під назвою “Дуга”. Дві такі станції розташували на території Чернігівської області:
- “Дуга 1” знаходиться на об’єкті під назвою Чорнобиль-2,
- для обслуговування “Дуги 2” у 1970-х роках побудували невелике місто Любеч-1.
Любеч-1 було секретним військовим містом, назву ймовірно запозичили у селища Любеч, що знаходиться неподалік. Після аварії на Чорнобильській атомній станції радіолокатор у Любеч-1 перестав працювати, а у 2000-х роках його демонтували.
Після цього необхідності жити у місті вже не було. Любеч-1 знаходиться за 50 кілометрів від Чорнобиля, але не входить у зону відчуження не входить, тому спеціальний дозвіл, щоб потрапити туди, не потрібен.
Місто Поліське
Київська область
Поліське, колишнє селище Хабне, знаходиться за 50 кілометрів від Чорнобиля. У радянські часи Поліське було невеликим, але тут було кілька підприємств: виробництво тканин, меблів та продуктів. Містечко стало домівкою для багатьох евакуйованих з Прип'яті після чорнобильської аварії.
Спочатку рівень радіації в Поліському був прийнятним, але згодом ситуація погіршилася, і людей переселили.
До 1993 року Поліське залишалося адміністративним центром, а у 1999 році його офіційно ліквідували як населений пункт.
Радіо Трек: НОВИНИ