Коли будемо колядувати, щедрувати й посівати та кому НЕ можна цього робити

Важливі аспекти наших обрядів

У першій половині січня українців чекає дуже багато свят, пов’язаних з давніми традиціями, які з часом переплелися з християнськими.

Вже скоро ми будемо колядувати, щедрувати, посівати і навіть рождествувати.

Коли можна і не можна колядувати?

Колядують українці 6 січня у Різдвяний Святвечір.

Колись ця традиція була присвячена синові язичницького бога сонця Даждьбога – Коляді. Він народжувався в найдовшу ніч в році (за старим календарем – день зимового сонцестояння).

Пізніше з прийняттям християнства в колядках стали оспівувати народження Ісуса Христа. Колядувати прийнято великими компаніями на чолі зі звіздарем і Віфлеємською зіркою.

Колядувати заведено виходити після святкової вечері з 12 традиційними пісними стравами. Компанія (як мінімум три людини) відправлялася по домівках сусідів і родичів з піснями й кутею, бажаючи господарям багатства, процвітання і щастя в новому році. Дітям за пісні роздають солодощі або гроші.

Колядувати можна всім без винятку: молодим, літнім, дітям, чоловікам і жінкам.

У групі колядників три головні ролі: звіздар – він несе восьмикутну зірку і повинен знати найбільше колядок, дзвонар – його дзвіночок повідомляє господарям: “Коляда прийшла” і мішоноша – він збирає щедрі підношення господарів будинку

Закінчують обряд вранці 7 січня, після чого вже не можна колядувати, зате можна рождествувати – співати різдвяні пісні.

Коли потрібно щедрувати і посівати?

Ці дві традиції пов’язані зі святкуванням старого нового року. Щедрують напередодні – 13 січня, а посівають – 14 січня.

В Україні свято називають Щедрий вечір (не плутати зі Святвечором 6 січня). Вважається, що чим смачніше і щедріше господарі будинку будуть пригощати гостей, тим успішніше і щасливіше мине рік.

Важливо пам’ятати, що посівають тільки хлопчики і парубки. Вважалося, що якщо першим в будинок увійде чоловік, то буде достаток у всьому. А ось щедрувати, за різними даними, можна молодим людям різної статі. У деяких джерелах говориться, що щедрують тільки дівчатка і дівчата.

Щедрування пов’язане з виспівуванням пісень – побажань “повної чаші” господарям будинку. Гостей-щедрувальників потрібно обдаровувати їжею і грошима, щоб наступний рік був ситним. Не пустити в будинок щедрувальників – до бід і збитків.

Посівати йшли якомога раніше, адже перші посівальники отримували найбагатші подарунки. У хаті розкидали приспівуючи посівальні пісні жито і пшеницю. Прибирати зерно не можна до заходу сонця.

За матеріалами РБК-Україна

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Втрачено документи на прізвище Скубік

У Рівному в районі Північного втрачено документи, на прізвище Скубік, а також техпаспорт на автомобіль та телефон. Прохання повернути за винагороду, телефонуйте 

Втрачено документи на прізвище Петеренчук

06 серпня на мікрорайоні «Північний» було втрачено сумку через плече сірого кольору з документами на прізвище Петеренчук. Якщо ви знайшли ці документи, прохання повернути за винагороду Тел.: (066) 67 07 841

На Відінській знайшли сумочку з дитячою іграшкою

Сьогодні, 21 липня, о 15:20 на зупинці вул.Відінській знайшли сумочку з дитячою іграшкою.

Більше оголошень