Газову трубу прокладали всім селом, але платіж за доставлення ні на копійку не менший. Чи можуть такі громади не платити за розподіл газу 

Фахівці спростували найпоширеніші міфи про розподіл газу в Україні  

Чимало українців цікавляться, чи може громада самостійно здійснювати розподіл природного газу своїм мешканцям, якщо газопровід громада прокладала за власний кошт.

Фахівці ГазПравди зазначають, що газові мережі побудовані коштом громади належать саме громаді відповідно до статті 331 Цивільного кодексу України. Відомості, що підтверджують права власності громади, повинні зберігатись в  місцевих архівах.

Однак, першим абзацом пункту 2 глави 1 розділу III Кодексу ГРМ передбачено, що власники складової газорозподільної системи, зобов’язані або:

1) Оформити передачу належних їм газорозподільних систем у власність зазначеному Оператору ГРМ (у тому числі шляхом купівлі-продажу), або 

2) Укласти з оператором ГРМ один із трьох договорів, форма яких визначена у додатках 3-5 Кодексу ГРМ, а саме:

  • договір про експлуатацію газорозподільних систем, або
  • договір на господарське відання складовими газорозподільної системи, або
  • договір на користування складовими газорозподільної системи.

На сьогодні ні варіант 1, ні варіант 2 не передбачають звільнення мешканців громади, яка може залишатись фактичним власником складової газорозподільної системи, від плати за доставлення газу. Окрім того, умовами зазначених договорів не передбачено стягнення орендної плати з операторів ГРМ на користь громади за експлуатацію таких мереж.

Обидва варіанти спрямовані на розв'язання питань, у тому числі фінансових, за технічного обслуговування таких газових мереж, подальшого приєднання до майна об'єктів системи газопостачання третіх осіб та ін.

Відповідно до законодавства експлуатацію газорозподільних систем здійснюють виключно Оператори ГРМ.

Для здійснення діяльності з розподілу природного газу підприємство зобов’язане отримати відповідну ліцензію. Рішення про її видачу приймає НКРЕКП, на підставі заяви та після розгляду поданих документів.

Оператор ГРМ відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (будівництво) газорозподільної системи, яка на законних підставах перебуває у його власності чи користуванні, належну організацію та виконання розподілу природного газу. У своїй роботі оператори ГРМ зобов’язані дотримуватись Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП  від 16.02.2017  № 201.

Станом на 31.01.2022 чинні ліцензії на розподіл природного газу мали 42 оператори ГРМ, вони ж  - облгази, які власне й експлуатують газорозподільні системи та здійснюють доставлення газу споживачам.

А в вересні 2022 року у рамках Групи Нафтогаз була утворена компанія ТОВ «Газорозподільні мережі України». Саме вона стала національним оператором газорозподільних мереж. Газмережі вже працюють в Кропивницькому, Дніпрі, а також у Харкові та області. Перехід інших облгазів під управління національного оператора анонсують до кінця 2023 року.

Нагадаємо, всього до Газмереж, згідно з рішенням уряду, мають перейти 26 міськ- і облгазів. Щоб запобігти ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері, у травні 2022 року уряд передав 26 газорозподільних компаній, на які накладено арешт у кримінальних провадженнях, в управління Групи Нафтогаз.

Тож на сьогодні немає правових підстав не сплачувати плату за доставлення газу мешканцями громади, яка є власником газорозподільної мережі. Окрім випадків офіційного від’єднання споживача від газопостачання.

У разі ініціювання громадою створення власної організації (оператор суміжних газорозподільних систем), яка обслуговуватиме ГРМ на їх території, таке підприємство має отримати ліцензію та інші дозвільні документи, забезпечити роботу аварійно-диспетчерської служби, експлуатаційних та інших підрозділів, закупити техніку та прилади.

Якщо ж споживач свідомо відмовляється сплачувати за розподіл газу, він ризикує накопичити борг. Наразі в умовах воєнного стану це не призведе до негайного відключення палива. Проте в подальшій перспективі споживач може зіштовхнутися з судовим позовом, примусовим стягненням боргу виконавчою службою і, ймовірно, відключенням газу.

Джерело: ГазПравда

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Ольга Мартинюк

Ольга Мартинюк

Відкрити плей-лист

У Рівному втрачено сумку з дитячими речами

Втрачено чорну сумку - шопер з малюнком палаючий кремль в районі Автовокзалу, садок 56. В сумці були дитячий рюкзак та дитяча сумочка з іграшковим птахом папугою. 

Собаку по кличці Сем шукають у Рівному

Пес втік після обстрілів. Він має довгу світлу шерсть, довгі лапи та гострі вуха. Може бути в районі Віденської, Щасливого, Мототреку або Радіозаводу. Номери власників: 068-28-97-319 або 068-041-14-08

У Рівному знайшли посвідчення учасника бойових дій

У Рівному на зупинці 12 школа, знайшли посвідчення учасника бойових дій. Документ виданий, на ім'я Рогожніков Віктор Петрович. За деталями звертайтесь за номером: 099 92 60 612

Більше оголошень