За розподіл газу українці зрештою платитимуть державі. Це єдиний шанс врятувати мережі
Чимало мереж перебуває у поганому і практично аварійному стані
Приватизація облгазів, проведена ще багато років тому – не була достатньо прозорою. Це й спричинило чимало проблем у сфері газопостачання, які зараз держава намагається виправити.
Двадцять років тому під час приватизації облгазів газорозподільні мережі держави, які становили приблизно 75% усіх газорозподільних мереж, були передані облгазам безоплатно та безстроково на підставі договорів господарського відання, - розповів директор ТОВ «Газорозподільні мережі України» Денис Миргородський.
За ці роки мережі прийшли в поганий або й аварійний стан. Втрутитися у ситуацію намагалися у 2017 році.
Тоді ухвалили постанову, яка затверджувала типовий договір експлуатації цих мереж. Постанова змінювала дві важливі речі: по-перше, експлуатація повинна бути платною для операторів, що використовують державне майно, а по-друге, було встановлено механізм фінансування відновлення цих мереж коштом амортизаційних відрахувань.
Але облгази змогли підписати такі договори з протоколом розбіжностей, в якому зазначалося, що всі ці витрати буде здійснено лише після того, як їх буде включено до структури чинного тарифу на розподіл газу. А оскільки до структури тарифу ці витрати не були внесені, то цього не відбулося.
Сьогодні з 43 операторів ГРМ лише три або чотири платять державі за використання мереж, - наголосив керівник «Газмереж».
Решта операторів продовжують використовувати систему безоплатно та не управляють мережею належним чином.
Якщо зараз кардинально не змінити підхід до управління цими активами, то за 5-8 років системи розподілу газу не буде взагалі, і люди залишаться без газопостачання. Те, що ми робимо, — останній шанс для порятунку газорозподільних мереж, - зазначив Денис Миргородський.
У травні 2022 року, щоб запобігти ризику виникнення надзвичайної ситуації в енергетичній сфері, уряд передав 26 газорозподільних компаній, на які накладено арешт у кримінальних провадженнях, в управління Групи Нафтогаз. Вони уже створили ТОВ «Газорозподільні мережі України» у вересні 2022 року.
Тож надалі розподіл газу буде закріплено за контрольованою на 100% державним «Нафтогаз України» і «Газорозподільні мережі». Інтеграція відбувається у плановому режимі та з дотриманням усіх вимог законодавства.
Наразі компанія завершує інтеграцію першого облгазу — того, який має ліцензію на розподіл у Кіровоградській області. Розпочато також процес інтеграції «Дніпрогаз» та АТ «Харківгаз».
Джерело: ГазПравда Юридична практика
Радіо Трек: НОВИНИ