Деяких українців більше не «труситимуть» за борги
Відомо, кого торкнеться послаблення
У серпні набрав чинності Закон України, який передбачає заборону стягнення кредитної заборгованості з окремих категорій осіб. Кого саме він стосується і як діяти, якщо борги все одно вимагають повернути, розповіли у Юридичному пораднику для ВПО:
У період дії воєнного стану та протягом 90 днів з дня його припинення / скасування кредитор, колекторська компанія, фізичні та юридичні особи, залучені на договірних засадах кредитодавцем за умовами споживчого кредиту не мають права вимагати повернення кредитних коштів.
Це стосується:
військовослужбовців ЗСУ, інших військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, Державної спеціальної служби транспорту та Держспецзвʼязку;
військовослужбовців, які отримали інвалідність внаслідок несення військової служби;
членів сімей військовослужбовців, які загинули, померли чи пропали безвісти;
осіб, які перебувають у полоні;
осіб, з якими втрачено зв’язок;
осіб, зниклих безвісти.
Однак, наголошується, що відстрочка передбачена лише щодо заборгованості за споживчим кредитом.
Як повідомляють юристи, на практиці кредитор може і не знати про те, що боржник належить до однієї з наведених вище категорій.
Для припинення стягнення боржнику або його близьким особам, представникам, спадкоємцям, поручителям або майновим поручителям необхідно звернутися до фінансової установи, яка надавала кредит. А кредитору слід надати один із документів, який підтверджує передбачені законом пільги щодо відстрочки погашення заборгованості.
Серед таких документів:
- довідка про належність до захищеної категорії встановленої форми, підписана уповноваженою особою та скріплена гербовою печаткою;
- посвідчення інваліда війни;
- посвідчення члена сім’ї загиблого;
- інформація, надана державним підприємством, яке виконує функції Національного інформаційного бюро, про те, що особа утримується в полоні або перебуває у заручниках держави-агресора, або включена до реєстру як така, з якою втрачено зв’язок, або зникла безвісти.
Якщо ж кредитор ігнорує це повідомлення, фахівці радять звертатися з письмовою скаргою до НБУ.
Радіо Трек: НОВИНИ