«Лікуйтеся самі, за санаторій доплачуйте»: чи відчувають турботу ліквідатори аварії на ЧАЕС з Рівного
Їх у місті - близько 800
День вшанування учасників ліквідації аварії на ЧАЕС відзначають 14 грудня в Україні. У Рівному мешкає близько 800 учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та 180 вдів і вдівців ліквідаторів.
Близько 40 з них за останній рік померло.
Як держава нині турбується про тих, хто ризикував своїм здоров'ям, щоб захистити Україну від чорнобильської катастрофи?
За санаторій треба доплачувати 2000-3000 грн
Голова ГО «Рівненські ветерани-чорнобильці» Микола Гайбонюк каже, що нині нема проблем з оздоровленням ліквідаторів аварії на ЧАЕС. Всі, хто хотів оздоровитися – змогли це зробити. Але держава встановила вартість путівки на 18 днів – 8 157 грн, а санаторії вимагають внести доплату до цієї суми:
– Ця вартість не покриває витрати санаторіїв і вони почали вимагати доплатити 2000-3000 грн. І хто хотів, той доплачував.
І часто-густо у багатьох санаторіях процедури теж стали платними.
Не маю нічого проти афганців, але для них чомусь встановлена більша вартість путівки і на більшу кількість днів.
На «чисті» харчі - 200-400 грн на місяць
За словами Миколи Гайбонюка, зовсім не забезпечує держава ліквідаторів Рівненщини безплатними ліками і медикаментами, зубопротезуванням. Не по кишені ліквідаторам і дороговартісні обстеження – МРТ, КТ, УЗД тощо.
5 років не переглядали в Україні і суми на «чисте» харчування ліквідаторам.
– У кожній області на це передбачена інша сума. На Рівненщині це 406 грн 20 коп на місяць – ліквідаторам 1 категорії, 203 грн 10 коп - 2 категорії.
На премії керівникам гроші є, на житло ліквідаторам - нема
Дуже погано вирішується житлова проблема ліквідаторів.
– Люди десятками років не можуть отримати квартири.
Передали це на місцеві бюджети. А керівництво територіальних громад часто-густо про себе не забуває, премії колосальні собі виписує, а за ліквідаторів, афганців, АТОвців забуває.
Турбує Миколу Гайбонюка і те, що діти, народжені від учасників ліквідації аварії на ЧАЕС не мають ніяких пільг, на відміну від дітей мешканців північних районів області, які постраждали від аварії на ЧАЕС.
Радіо Трек: НОВИНИ