Чи покарають роботодавця за затримку зарплати під час воєнного стану: пояснення Держпраці
Роботодавці повинні вживати усіх можливих заходів задля забезпечення права працівників на своєчасне отримання заробітної плати
Чи діє норма про відповідальність за несвоєчасну оплату праці у регіонах, де тривають бойові дії, роз’яснили в Управлінні Держпраці у Черкаській області.
Насамперед там нагадують, що Торгово-промислова палата України повідомила про засвідчення факту настання форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) з 24.02.2022 р.
При цьому згідно з ч. 1 ст. 9 ЦКУ, положення цього Кодексу застосовуються до врегулювання відносин, які виникають у сферах використання природних ресурсів та охорони довкілля, а також до трудових та сімейних відносин, якщо вони не врегульовані іншими актами законодавства.
Водночас, відповідно до ч. 1 ст. 617 ЦКУ, особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Отже, в Управлінні Держпраці з огляду на вищевикладене, вважають, що в умовах воєнного стану положення ЦКУ щодо звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання має застосовуватися і до зобов'язань за трудовими відносинами.
Разом з тим звертають увагу, що звільнення від відповідальності за порушення зобов'язання внаслідок форс-мажорних обставин (непереборної сили) не звільняє від виконання самого зобов'язання. Це значить, що після усунення вищевказаних обставин, особа зобов'язана виконати всі свої зобов'язання перед іншою стороною, тобто - виплатити заробітну плату.
У Держпраці також наголошують, що роботодавці повинні вживати усіх можливих заходів щодо забезпечення реалізації права працівників на своєчасне отримання зарплати.
Джерело: ligazakon
Радіо Трек: НОВИНИ