Паніка через новий метапневмовірус у Китаї: хвороба гірша за Коронавірус (ФОТО/ВІДЕО)
13 випадків вже зафіксовано в Україні, - Голубовська
Новий COVID у Китаї? Надзвичайний стан оголошено в провінціях в Цзянсу та Нанкін. Також повідомляється, що перші випадки виявлено в Казахстані.
Симптоми метапневмовірусу людини (hMPV) схожі на COVID-19: озноб, кашель, біль у горлі, слабкість та запаморочення. Повідомляється про переповнені лікарні, особливо дитячі.
Сам вірус значно небезпечніший за ковід. І передається повітряно краплинним шляхом
Що відомо про метапневмовірус?
Метапневмовірусна інфекція супроводжується ураженням верхніх та нижніх дихальних шляхів. Протікає зазвичай у вигляді ГРЗ із нежиттю, кашлем та лихоманкою.
У дітей та ослаблених пацієнтів метапневмовірус викликає бронхіти та пневмонії.
Що каже лікар Голубовська?
Відомий лікар-інфекціоніст Ольга Голубовська написала розлогий текст з приводу цієї хвороби. Подаємо його далі майже повністю:
Декілька слів щодо спалаху метапневмовірусу
Метапневмовірус людини (HMPV) може спричиняти захворювання верхніх і нижніх дихальних шляхів у людей будь-якого віку, особливо серед маленьких дітей, людей похилого віку та людей з ослабленою імунною системою.
Виявлений у 2001 році HMPV належить до родини Pneumoviridae разом із респіраторно-синцитіальним вірусом (RSV).
Натепер, за даними ЦГЗ, в Україні з початку сезону зареєстровано 13 офіційно підтверджених випадків, звичайно, реально їх більше.
Зараження відбувається крапельним шляхом, епізоди можуть повторюватись протягом життя.
Захворювання частіше є легким (нежить, кашель), але може бути тяжким із розвитком фульмінантної (та, що швидко прогресує) дихальної недостатності.
Останній варіант раніше спостерігався у пацієнтів з ослабленим імунітетом, після трансплантації легенів тощо.
Орієнтовний інкубаційний період – від 3 до 6 днів, а середня тривалість захворювання може змінюватися залежно від тяжкості, в середньому 7-10 днів. HMPV найбільш активний в помірному кліматі протягом пізньої зими та навесні.
Оскільки HMPV є «братом» RSV, настала його черга.
До речі, вітчизняні фахівці, наприклад, професор Волянський (Андрій Волянський) прогнозували спалахи звичайних респіраторних хвороб після завершення обмежувальних заходів. Що ми зараз і спостерігаємо.
Що нам робити?
- По-перше, не панікувати. Ще раз, фактор часу – вирішальний для тактики ведення хворих. В разі виникнення респіраторного захворювання, особливо у груп ризику, бажано його підтвердити. Серед усіх ГРВІ найнебезпечнішими були грип та COVID-19, зараз до тестування треба додавати і метапневмовірус, особливо у госпіталізованих хворих, ресурс є.
Якщо ви захворіли - вимірюйте правильно сатурацію крові пульсоксиметром.
- По-друге, звичайна профілактика інфекції полягає в уникненні/зменшенні ризиків повітряно-краплинної передачі (обмеження контактування із хворими на респіраторні захворювання, особливо груп ризику, мити руки, провітрювання приміщень, вологе прибирання).
Все це, звичайно, не гарантує зараження, але ж ми памʼятаємо, що уся справа в дозі збудника, що на вас «нападає»: чим вона менше, тим більше шансів мати нетяжке захворювання.
- По-третє – загальна рекомендація. Слідкуйте за своїм здоровʼям, своєчасно діагностуйте патологію (наприклад, синдром інсулінорезистентності, патологію щитоподібної залози), приймайте вітаміни, особливо Д (за призначенням лікаря), в багатьох є його недостатність або дефіцит, а він, у т.ч. є гормоном імунної системи.
Прохання до лікарів - не зволікайте з госпіталізацією, якщо хворий щоденно прогресує. Памʼятайте, що тяжкість перебігу оцінюється не тільки і не стільки по показниками температури, як по загальному стану хворого, особливо у груп ризику.
Вважається, що супутні інфекції з іншими вірусами або бактеріями можуть бути тригером тяжкого перебігу захворювання, тому застосування емпіричної противірусної терапії препаратами широкого спектру дії може бути обґрунтовано.
Бережіть себе і памʼятайте, що все буде ДОБРЕ
Радіо Трек: НОВИНИ