Білий Археолог і «Нерозгадані таємниці Рівненщини» (10 ФОТО)

Деякі знайдені артефакти дивують самих науковців

Фото з інтернету

Сьогодні, 15 серпня, в Україні відзначають День археолога.

Рівненщина має свою «закопану» історію та археологів, які її досліджують.

За цей рік лише у Рівному одночасно у кількох місцях велись розкопки.

Найбільш обговорюваними є розкопки поблизу стадіону «Авангард» та підземелля у парку Шевченка.

До слова, у парку Шевченка археологи не працювали. А от поблизу стадіону експелдиція знайшла багато цікавих артефактів.

Олексій Войтюк. Фото з його facebook

Олексій Войтюк, який шукав палац Любомирських біля «Авангарду», планує підготувати виставку знайдених на розкопках артефактів.

Минулорічні пошуки палацу Любомирських. Працює Олексій Войтюк

Археолог розповів про те, що знайшли під палацом Любомирських у Рівному:

«У цьому році ми відкрили ділянку 140 кв. м. Зафіксували залишки будівлі, яка «сіла» на оборонний рів.

Південну частину цього рову, ми знайшли ще у минулому році коли натрапили на залишки Палацу Любомирських. Ми знайшли частину підлоги, вистелену із цегли. Це – гарний експонат для майбутнього музею. Об’єкт розкритий.

Ми докопались навіть до об’єктів, які датуються IX ст нашої ери – ранні слов’яни. Багато знахідок з трипільською культури. Інформація по нашаруваннях археологічних є, і вона свідчить що на території Рівного люди проживали ще у мідному віці.

У 50-хроках минулого століття бульдозерами зносили залишки Палацу Любомирських. Це будівельне сміття знаходилось на глибині одного метра, поблизу нинішнього стадіону «Авангард». На глибині півтора - два з половиною метра знайшли нашарування датовані XIX-XX ст.

Поблизу «Авангарду» знайшли кулі мушкетні, є наконечники стріл, є пряжки. Вироби є металеві і керамічні. Ці матеріали зараз проходять камеральну обробку, якщо встигну то зроблю підзвітну виставку по цих розкопках наприкінці цього року». 

Олексій Войтюк на розкопках Палацу Любомирських знайшов багато артефактів. Зокрема, пляшечку для парфумів

До речі, Олексій Войтюк очолював також й експедицію у Пересопниці.

На території археологічного комплексу «Пересопниця» археологам вдалося «відкрити» три будівлі періоду Київської Русі.

Розкопки у Пересопниці влітку 2017 року. Фото - Миколи Федоришина

Директор культурно-археологічного центру «Пересопниця» Микола Федоришин навіть казав, що хоче зробити археодром на місці розкопок.

Кажуть, що так виглядав монастир у Пересопниці де писали Євангеліє

Однак тут існує загроза підтоплень, а тому Олексій Войтюк зауважує:

Ідея створення музею під відкритим небом у Пересопниці – добра. Але є одне «але». Тут є тенденція до підтоплення. Тобто тут треба, як мінімум, робити осушення тої великої ділянки.

На другому поверсі історико-археологічного комплексу "Пересопниця" є макет колишньої Пересопниці

До слова, у Пересопниці ще й досі шукають монастир, у якому написали однойменне Євангеліє.

Це підтверджує сам Олексій Войтюк::

У Пересопниці досі не локалізували місце монастиря, у якому писали однойменне Євангеліє.

 

Монастир тут існував у XVI столітті. Але на досліджених ділянках ми навіть не знайшли матеріалів датованих XVI ст. Тож треба перевірити усю іншу територію заповідника.

 

Не виключено, що монастир може знаходитись і на території самого села Пересопниця. Тобто монастир може бути там де зараз стоять людські хати.

Монастир буде відновлено на території культурно-археологічного центру «Пересопниця». Таким чином на Рівненщині хочуть відродити обитель, де у 1557-1561 роках творили Пересопницьке Євангеліє.

Нині Олексій Войтюк знаходиться із експедицією у Острозі. Там вивчає  історично населену частину міста.

Прямо зараз ідуть розкопки у центрі Острога , там де будують новий корпус Острозької академії. Тож є нагода і потреба дослідити це місце.

Про тамтешні знахідки археолог пообіцяв розповісти згодом.

Територія академії та новий корпус, що будується

Зауважимо, що Олексій Войтюк віднедавна став завідуючим реставраційного відділу Рівненського обласного краєзнавчого музею.

За роки роботи він обстежив понад 150 ахеологічних пам’яток (городищ, поселень, могильників) на території області.

Як художник-реставратор творів з металу Олексій Войтюк є співавтором створення виставки «Хрінники: 20 років археологічних досліджень», яка експонувалась у 2014 році у Рівненському обласному краєзнавчому музеї та наприкінці 2014 – початку 2015 року – в історичному музеї міста Винники Львівської області.

Також Олексій Войтюк є автором наукових реконструкцій озброєння та побутових речей, розміщених у експозиційних залах, присвячених добі Київської Русі, литовсько-польського періоду та археологічним дослідженням у місті Рівне.

Два роки тому Олексій Войтюк отримав премію імені Ігоря Свєшнікова – відомого археолога, дослідника Берестецької битви 1651 року, доктора історичних наук (1915 – 1995). Премія була встановлена Рівненською обласною радою з метою відзначення кращих спеціалістів в галузі охорони та збереження пам’яток історії, культури та архітектури.

 

 

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Собаку по кличці Сем шукають у Рівному

Пес втік після обстрілів. Він має довгу світлу шерсть, довгі лапи та гострі вуха. Може бути в районі Віденської, Щасливого, Мототреку або Радіозаводу. Номери власників: 068-28-97-319 або 068-041-14-08

У Рівному знайшли посвідчення учасника бойових дій

У Рівному на зупинці 12 школа, знайшли посвідчення учасника бойових дій. Документ виданий, на ім'я Рогожніков Віктор Петрович. За деталями звертайтесь за номером: 099 92 60 612

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

Більше оголошень