В Україні проведуть масштабну реформу пенсій: названо дату запуску нової системи
У межах цієї реформи в Україні пенсійні виплати планують перевести у бали
В Україні вже в липні 2025 року очікується запуск нової солідарної пенсійної системи. Новий формат розрахунку пенсій включатиме базову та страхову складові на основі пенсійних балів та розміру страхових внесків.
А ось додаткові пенсії за накопичувальною системою з'являться не раніше закінчення війни.
Про це розповіла міністерка соціальної політики Оксана Жолнович.
Я впевнена, що нова солідарна система запрацює з липня 2025 року.
І відразу після закінчення війни почнеться робота і накопичувальної обов'язкової пенсійної системи, – цитує «Інтерфакс-Україна» заяву Жолнович на форумі Global Digital Social Forum 2024: Empower community.
Як уже розповідали у відомстві, у межах цієї реформи в Україні пенсійні виплати планують перевести у бали. Схожа система працює в Литві та низці інших країн.
Імовірно, кожен українець із середньою зарплатою умовно отримуватиме 10 балів.
Якщо зарплата на 20% вища за середню – 12 балів, а якщо на 20% менша – 8 балів. Кожен бал буде оцінено у початкову суму.
Такий перерахунок має спричинити збільшення пенсій українцям, які вже давно вийшли на заслужений відпочинок.
Тобто в Мінсоцполітики вкотре обіцяють вирішити проблему зі «старінням» виплат. Однак, як йдеться у матеріалі OBOZ.UA, у відомстві не дають чітких пояснень на головне питання – ресурсу для достатнього розміру пенсій немає.
Для цього потрібно або у кілька разів більше тих, хто працює, або у кілька разів підвищити усі зарплати. Навіть якщо перерахують виплати, головну проблему – низький рівень виплат – це не вирішить. Для цього довелося значно збільшувати бюджет ПФУ.
Чинна солідарна система (коли працівники утримують пенсіонерів за рахунок соціальних внесків) не може забезпечити високу пенсію в жодній країні світу.
Тому, крім солідарної системи, також використовують накопичувальну.
В Україні діють лише приватні накопичувальні фонди, у яких бере участь близько 900 тис. українців.
При цьому зараз налічується близько 10 млн працюючих платників єдиного соцвнеску, що містять близько 10 млн пенсіонерів.
Отже, згідно з розрахунками редакції OBOZ.UA, щоб забезпечити середню пенсію у 7522 грн, середня зарплата має зрости до 39 423 грн. Або кількість платників ЄСВ має зрости з близько 10 мл до 21,3 млн осіб. Обидві умови реалізувати швидко неможливо.
Тобто без запровадження накопичувального рівня досягти справді високих пенсій неможливо. А такі пенсії стосуватимуться лише майбутніх пенсіонерів.
Радіо Трек: НОВИНИ