«Праведники народів світу»: 4 історії з Рівненщини, що вражають (ФОТО)

Сьогодні - День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, відзначають 14 травня. Вшановувати цих людей в Україні розпочали з 2021 року. 

А держава Ізраїль таким рятівникам з часу закінчення Другої світової війни присуджувала звання «Праведник народів світу», вручала медаль і почесну грамоту. Їхні імена викарбовували на Горі Пам'яті в Єрусалимі, а на Алеї пам'яті висаджували в їхню честь дерева.

В Україні медаллю «Праведник народів світу» нагороджено майже 2,7 тисячі людей.

 

З них - 217 вихідців з Рівненщини.

Кількість рятівників євреїв в Україні насправді могла бути значно більшою, ніж кількість офіційно присвоєних звань.

Адже пошук їх почався тільки після розпаду СРСР.

 

А до того дипломатичні стосунки Радянського Союзу з державою Ізраїль були розірвані.

На той момент вже частина рятівників померла. І нині жодного з рівненських «Праведників народів світу» уже нема серед живих.

Найбільш вражаючі історії «Праведників народів світу» з Рівненщини

Марія Бабич 

Вона однією з перших у світі отримала звання «Праведник народів світу». Жителька Рівного Марія Бабич під час німецької окупації у 1941 році була служницею в єврейській сім'ї Осіпових. І врятувала їхню єдину доньку, видавши за свою.

Немовля у вузлику їй тайкома передала дружина Іцхака Осіпова, яку разом з іншими євреями німці гнали на страту. 

Марія берегла дівчинку, віддавала їй останній шматок хліба. Переїхала жити до родичів.

З неї насміхалися сусіди, мовляв, як це і від кого вона у 52 роки народила дитину. Але Марія усміхалася на це. А потім довго плакала, пригортаючи до грудей чуже дитя, яке стало рідним.

Після війні Іцхак Осіпов знайшов Марію і свою доньку. Перевіз рятівницю до Ізраїлю.

Тетяна та Олена Домбровські

Тетяна Домбровська з Дубна працювала у насіннєвій лабораторії з єврейкою Розою Штівельмахер. До Рози приходила єврейка Софія Лопатіна з 8-річним сином та 4-річною донькою Лізою.

Саме Лізу врятувала Тетяна, розповіла Радіо Трек в.о. завідувачки відділом історії Рівненського обласного краєзнавчого музею Інна Чернецька:

28 жовтня 1942 року Софія попросила Тетяну залишити у неї на ніч Лізу. Потім ще приходила з сином переконатися, що з донькою все добре. 

 

А коли євреїв гнали вулицею на страту, мати Тетяни Домбровської поставила Лізу на лавку у дворі, щоб на неї востаннє могла подивитися мати. 

Ліза залишилася жити у родині Домбровських. Аж якось її побачив один з німців і запідозрив, що дівчинка тут - єврейського походження. 

«Юдеїн, юдеїн», - почав кричати він, вказуючи на Лізу. Тож родина почала дівчинку ховати.

 

А згодом тітка Тетяни - Олена Домбровська вивезла малу до Кракова у Польщі, прилаштувала тут на навчання у монастир. 

Лишатися у Польщі стало небезпечно після того, як сина Олени - Василя, який працював у друкарні, розстріляли німці за те, що друкував антифашистські листівки. І Олена повернулася до Дубна. 

Тут Ліза навчалася у школі №2, згодом - в училищі культури. Довгий час вона вважала Олену матір'ю і називала «мамою».

 

Ліза прожила в Дубні до 1951 року. Потім виїхала у Вроцлав, а звідти - до Ізраїлю. З Оленою Домбровською вона спілкувалася аж до її смерті у 1971 році. 

Родина Ващичиних

Денис, Зінаїда Ващишини та їхня донька Єва (після одруження - Ожелевська) – мешканці села Селець, що біля міста Дубровиця Сарненського району - рятували від німців євреїв Моше Фішмана та його доньку Фейгу.

Ващишини приятелювали з Фішманами, які мешкали у Дубровиці.

 

Коли німці у Дубровиці створили гетто для євреїв, зв'язок родин перервався.

 

І Денис Ващишин дуже переживав, коли в серпні 1942 року дізнався, що гетто ліквідували. Адже думав, що друзів вбили.

Аж раптом на порозі його дому з'явилися Моше Фішман та його 12-літня донька Фейга. Вони втекли з місця масового вбивства.

Фішмани переховувалися у місцевих лісах і час від часу навідувалися до Ващишиних. Коли стало холодно, Моше залишив доньку своїм друзям. Її поселили на стогу сіна. Батько навідувався до доньки.

Якось Моше довго не приходив, а згодом його знайшли мертвим у лісі. Після того Ващишини перейменували Фейгу в Христину, навчили добре розмовляти українською і відправили у село Берестя, щоб найнялася там на роботу нянькою.

Але коли там запідозрили, що дівчина - єврейка, та, як навчили Ващишини, повернулася до них, щоб начебто стати у них доглядальницею Зінаїди. 

Фейга протягом багатьох років підтримувала відносини з сім'єю своїх рятівників. У 1990 р. вона емігрувала до Ізраїлю.

Родина Ошурків

Баптистський священик Микола Ошурко з дружиною Марією і дітьми, які мешкали на хуторі Юркова біля села Борове нині Сарненського району, врятували 7 євреїв.

Влітку 1941 року, коли почалися масові розстріли євреїв, вони прийняли до себе родину Розманів з 6 осіб та Олександра Шварцблата. 

У липні 1988 року всю сім'ю Миколи Ошурка нагородили почесним званням Праведників народів світу. А його син Микола став останнім з рівненських «Праведників народів світу», який найдовше прожив - до 2020 року. 

Джерела: mnemonika.org.ua, history.rayon.in.ua, suspilne.media

Радіо Трек: НОВИНИ

Поширити в Facebook