«Праведники народів світу»: 4 історії з Рівненщини, що вражають (ФОТО)

Сьогодні - День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни

День пам'яті українців, які рятували євреїв під час Другої світової війни, відзначають 14 травня. Вшановувати цих людей в Україні розпочали з 2021 року. 

А держава Ізраїль таким рятівникам з часу закінчення Другої світової війни присуджувала звання «Праведник народів світу», вручала медаль і почесну грамоту. Їхні імена викарбовували на Горі Пам'яті в Єрусалимі, а на Алеї пам'яті висаджували в їхню честь дерева.

В Україні медаллю «Праведник народів світу» нагороджено майже 2,7 тисячі людей.

 

З них - 217 вихідців з Рівненщини.

Медаль "Праведник історії світу"

Кількість рятівників євреїв в Україні насправді могла бути значно більшою, ніж кількість офіційно присвоєних звань.

Адже пошук їх почався тільки після розпаду СРСР.

 

А до того дипломатичні стосунки Радянського Союзу з державою Ізраїль були розірвані.

На той момент вже частина рятівників померла. І нині жодного з рівненських «Праведників народів світу» уже нема серед живих.

Найбільш вражаючі історії «Праведників народів світу» з Рівненщини

Марія Бабич 

Вона однією з перших у світі отримала звання «Праведник народів світу». Жителька Рівного Марія Бабич під час німецької окупації у 1941 році була служницею в єврейській сім'ї Осіпових. І врятувала їхню єдину доньку, видавши за свою.

Немовля у вузлику їй тайкома передала дружина Іцхака Осіпова, яку разом з іншими євреями німці гнали на страту. 

Марія берегла дівчинку, віддавала їй останній шматок хліба. Переїхала жити до родичів.

З неї насміхалися сусіди, мовляв, як це і від кого вона у 52 роки народила дитину. Але Марія усміхалася на це. А потім довго плакала, пригортаючи до грудей чуже дитя, яке стало рідним.

Після війні Іцхак Осіпов знайшов Марію і свою доньку. Перевіз рятівницю до Ізраїлю.

Ліворуч на фото - Марія Бабич. Фото 1960-х років

Тетяна та Олена Домбровські

Тетяна Домбровська з Дубна працювала у насіннєвій лабораторії з єврейкою Розою Штівельмахер. До Рози приходила єврейка Софія Лопатіна з 8-річним сином та 4-річною донькою Лізою.

Саме Лізу врятувала Тетяна, розповіла Радіо Трек в.о. завідувачки відділом історії Рівненського обласного краєзнавчого музею Інна Чернецька:

28 жовтня 1942 року Софія попросила Тетяну залишити у неї на ніч Лізу. Потім ще приходила з сином переконатися, що з донькою все добре. 

 

А коли євреїв гнали вулицею на страту, мати Тетяни Домбровської поставила Лізу на лавку у дворі, щоб на неї востаннє могла подивитися мати. 

Ліза залишилася жити у родині Домбровських. Аж якось її побачив один з німців і запідозрив, що дівчинка тут - єврейського походження. 

«Юдеїн, юдеїн», - почав кричати він, вказуючи на Лізу. Тож родина почала дівчинку ховати.

 

А згодом тітка Тетяни - Олена Домбровська вивезла малу до Кракова у Польщі, прилаштувала тут на навчання у монастир. 

Лишатися у Польщі стало небезпечно після того, як сина Олени - Василя, який працював у друкарні, розстріляли німці за те, що друкував антифашистські листівки. І Олена повернулася до Дубна. 

Тут Ліза навчалася у школі №2, згодом - в училищі культури. Довгий час вона вважала Олену матір'ю і називала «мамою».

 

Ліза прожила в Дубні до 1951 року. Потім виїхала у Вроцлав, а звідти - до Ізраїлю. З Оленою Домбровською вона спілкувалася аж до її смерті у 1971 році. 

Родина Ващичиних

Денис, Зінаїда Ващишини та їхня донька Єва (після одруження - Ожелевська) – мешканці села Селець, що біля міста Дубровиця Сарненського району - рятували від німців євреїв Моше Фішмана та його доньку Фейгу.

Ващишини приятелювали з Фішманами, які мешкали у Дубровиці.

 

Коли німці у Дубровиці створили гетто для євреїв, зв'язок родин перервався.

 

І Денис Ващишин дуже переживав, коли в серпні 1942 року дізнався, що гетто ліквідували. Адже думав, що друзів вбили.

Аж раптом на порозі його дому з'явилися Моше Фішман та його 12-літня донька Фейга. Вони втекли з місця масового вбивства.

Фішмани переховувалися у місцевих лісах і час від часу навідувалися до Ващишиних. Коли стало холодно, Моше залишив доньку своїм друзям. Її поселили на стогу сіна. Батько навідувався до доньки.

Родина Ващишиних під час нагородження званням «Праведник народів світу» у 1997 році (фото з mnemonika.org.ua)

Якось Моше довго не приходив, а згодом його знайшли мертвим у лісі. Після того Ващишини перейменували Фейгу в Христину, навчили добре розмовляти українською і відправили у село Берестя, щоб найнялася там на роботу нянькою.

Але коли там запідозрили, що дівчина - єврейка, та, як навчили Ващишини, повернулася до них, щоб начебто стати у них доглядальницею Зінаїди. 

Фейга протягом багатьох років підтримувала відносини з сім'єю своїх рятівників. У 1990 р. вона емігрувала до Ізраїлю.

Родина Ошурків

Баптистський священик Микола Ошурко з дружиною Марією і дітьми, які мешкали на хуторі Юркова біля села Борове нині Сарненського району, врятували 7 євреїв.

Влітку 1941 року, коли почалися масові розстріли євреїв, вони прийняли до себе родину Розманів з 6 осіб та Олександра Шварцблата. 

У липні 1988 року всю сім'ю Миколи Ошурка нагородили почесним званням Праведників народів світу. А його син Микола став останнім з рівненських «Праведників народів світу», який найдовше прожив - до 2020 року. 

В центрі - Микола Ошурко-молодший. Біля нього - син і невістка (фото з rayon.in.ua)

Джерела: mnemonika.org.ua, history.rayon.in.ua, suspilne.media

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4
Мирослава Опанасик

Мирослава Опанасик

Відкрити плей-лист

Собаку по кличці Сем шукають у Рівному

Пес втік після обстрілів. Він має довгу світлу шерсть, довгі лапи та гострі вуха. Може бути в районі Віденської, Щасливого, Мототреку або Радіозаводу. Номери власників: 068-28-97-319 або 068-041-14-08

У Рівному знайшли посвідчення учасника бойових дій

У Рівному на зупинці 12 школа, знайшли посвідчення учасника бойових дій. Документ виданий, на ім'я Рогожніков Віктор Петрович. За деталями звертайтесь за номером: 099 92 60 612

У Рівному знайшли техпаспорт на прізвище Поліщук

У Рівному 1 листопада знайдено техпаспорт, в районі масив Київський. Документ виданий, на ім'я Поліщук Наталія Володимирівна. За деталями звертайтесь за номером: 096 118 5225

Більше оголошень