Наприкінці березня в Україні з'являться вакцини
Україна переходить на довготермінові контракти щодо постачання необхідних препаратів
Як повідомляє сайт stoppolio.in.ua, тривалий час в Україні не існувало ефективної і прозорої системи закупівлі вакцин. Держава укладала договори на поставку вакцин лише на рік. І на етапі подовження договорів через непрозору систему закупівель й числені корумповані схеми, починалися перебої з вакцинами. В поліклініках були відсутні вакцини, а батьки не могли зробити планове щеплення дитині. Приметно, що не винятковими були і ситуації, коли навіть через аптечний заклад замовити вакцину було неможливо - їх просто не було в Україні.
При системі, яка існувала в Україні до сьогодні, перебоїв з поставками вакцин уникнути було майже неможливо.
Наразі вперше МОЗ вирішило змінити стан речей та долучитися до світової практики закупівлі вакцин. Всі кошти на закупівлю вакцин були передані ЮНІСЕФ.
І починаючи з 2016 року саме через ЮНІСЕФ будуть укладатися довготермінові контракти, які забезпечать безперебійне постачання вакцин в поліклініки України. Таку інформацію надав заступник міністра охорони здоров’я Ігор Перегінець. За його словами, вже в кінці березня відновляться поставки вакцин, а закупівлі набуватимуть цивілізованих форм.
Відсутність же вакцин на даному етапі пов’язана з особливостями виробництва, планування і закупівлі вакцин.
Невелика кількість вакцин, яка була на приватному ринку просто закінчилась, покриваючи дефіцит державних закупівель. Виробництво вакцин не є стандартним, як інших лікарських засобів. Вакцини не можна виробити “про запас”, не розуміючи де і кому вони потрібні. Тому невеликі партії на ринку просто закінчились, – говорить Ігор Перегінець.
Тобто країна, яка заздалегідь не замовила певну й чітку кількість вакцин у виробника, вимушена задовольнятися тим, що залишилося (якщо залишилось). Саме це питання і намагається зараз вирішити МОЗ – ввести практику замовляння вакцин заздалегідь і закуповувати їх так, щоб вакцина була в Україні без перебоїв.
Оскільки з 2009-2010 років в нашій країні існував дефіцит фінансування Національної програми імунізації (до 30%), то забезпечити 100% потребу у вакцинах було нереально. А про те, щоб створити, як і в усіх цивілізованих країнах, необхідний 15-25-ти процентний запас (саме він забезпечує безперебійне постачання вакцин в поліклініки у випадках, коли, наприклад, виробник затримує виробництво вакцин) взагалі не йшлося.
Отже ненадійність України як постійного і регулярного закупівельника вакцин зробило її країною, яка живе на залишки від виробництва.
У мережі перехід на систему закупівлі вакцин через ЮНІСЕФ називають історичним моментом, та висловлюють надію що віднині проблем із відсутністю вакцин в Україні не буде. Нагадаємо, перші препарати Україна має отримати уже у березні.
Радіо Трек: НОВИНИ