Знахідка у підземеллях в парку Шевченка перевернула історію Рівного? (ДОСЛІДЖЕННЯ)
Історики та археологи погоджуються, що це - сенсація
Рівне може бути на кілька сотень років старіше, ніж вважається наразі. Нагадаємо, що офіційна дата першої згадки нашого міста зараз – це 1283 рік. Втім, до татарської навали 1240-го року в центрі міста теж були споруди – у 10-12 століттях.
Такі результати оприлюднили в Києві, дослідивши зразки цегли з… розкопок у парку Шевченка. Нагадаємо, що рік тому там розкопали підземні тунелі.
Знахідку відразі піддали скепсису. Фрагменти стін рівненські археологи віддали у Київ, де реставратор інституту «Укрпроектреставрація» Юлія Стріленко виявила там лесовидний суглинок – речовину, якою користувалися за довгий час до першої згадки Рівного у літописах.
Основну тезу щодо результатів дослідження розкаже керівник управління культури та туризму Тарас Максименко:
Виявляється – легко встановити періодику, що архітекторам притаманна певна періодизація у використанні матеріалів. До татарської навали – (1230-40-ві роки) майстри використовували так званий лесовидний суглинок. Після неї вже почали використовувати масні глини тощо.
Відтак, викопані в парку Шевченка підземні споруди можуть бути подібні до Десятинної церкви у Києві, які спорудили у 10-му столітті, до церкви Іона Богослова у Луцьку, датованої 12-им століттям і так далі.
Крім того, рівненський архітектор Валентин Дем’янов зауважив, що споруди з подібного матеріалу знаходили в різних частинах міста. Керівник рівненського управління культури запевняє, що все вище сказане – без перебільшення сенсаційне відкриття.
Так, історія створення нашого міста може суттєво відрізнятися від нині прийнятої.
Наразі у Рівному готують 5-стадійний проект, в рамках якого пам’ятку архітектури законсервують, реставрують і перетворять на туристичний об’єкт. Робитимуть це за грантові кошти з Євросоюзу, конкурс на які Рівне виграло.
Виділяється близько півмільйона євро. Крім того, 10% від цих коштів виділять з міського бюджету на блогоустрій навколишньої території. Наразі в Рівному чекають на представників Євросоюзу, які мають прибути в кінці жовтня, аби поглянути на пам'ятку.
До слова, лаконічнішою за розлогу розповідь п. Юлії була презентація Тараса Максименка, фрагменти якої ви можете подивитися нижче:
Радіо Трек: НОВИНИ