Чому картопля чорніє зсередини при тривалому зберіганні
Причин може бути багато, та зазвичай цьому можна запобігти
Під час зберігання картопля може почати чорніти, а потім – і гнити. Серед основних причин – недотримання норм вирощування чи збору урожаю або ж захворювання, які викликають незворотні процеси у м'якоті.
Уникнути цього можна, якщо Ви знаєте, якими мають бути заходи з догляду, посадки і вирощування бульби
Від чого може почорніти картопля
Найпоширеніша причина – неправильний догляд під час вирощування і збору врожаю. Це може бути:
Внесення завеликої кількості азоту
Він збирається у листі і відкладається у плодах. Надлишок може вийти через надмірне внесення азотистих добрив або свіжого гною. Щоб такого не було, потрібно дотримуватися норми і вносити також калій.
Посушливе літо
Надто висока температура призводить до перегріву бульб. Це може спровокувати їх почорніння.
Період дощів під час дозрівання бульб
У теплому вологому середовищі розмножуються грибкові та бактеріальні хвороби. На жаль, про них Ви дізнаєтеся лише коли запримітите зіпсований врожай
«Забита» земля навколо кущів
На якість картоплі сильно впливає насиченість киснем. Якщо не підгортати кущі, врожай буде, м’яко кажучи, таким собі…
Кидання бульб під час збору врожаю
Почорніти всередині картопля може і через удари.
Думка про те, що вона тверда і з нею нічого не трапиться, насправді помилкова. Через удари всередині починають відбуватися зміни, тому й з'являється чорнота.
До травмування коренеплоду може призвести навіть падіння з висоти 50 см.
Пропущений термін висихання бадилля
Це теж призводить до почорніння і, як наслідок, псування врожаю.
Природна зміна кольору відбувається при технічній стиглості картоплі, готової до збору. Висихає бадилля зазвичай наприкінці літа і це – ознака здорових рослин. Якщо ж цього не відбувається, то картопля ще не готова до збирання і нестиглий врожай просто-таки зіпсується.
Недотримання температурного режиму при зберіганні
Неправильний теплостан при зберіганні може провокувати гниття бульб зсередини. Причому це може бути як надто висока температура (+12...+14°C), так і занизька.
Коли картопля чорніє через хворобу
Практично всі хвороби картоплі починаються ще під час зростання надземної частини, а згодом передаються і бульбам. Серед картопляних недуг, які провокують почорніння та гниття картоплі найпоширеніші такі:
Чорна ніжка
Вона викликає мокру гниль. З’являється за високої вологості і доброї прогрітості ґрунту. Просушування, прогрівання та озеленення плодів допоможе побороти цю хворобу.
Мокра гниль
Вона проявляється за умови тривалого зберігання, а збудники потрапляють у бульбу через ґрунт. Недуга може з'являтися за підвищеної вологості й низьких температур. Після розрізання овоч з країв твердий, а всередині є мокра гниль з доволі специфічним запахом.
Кільцева гниль
Вона часто з'являється у картоплі. Хвороба рослини починається з початку квітнення і зберігається у посадковому матеріалі. У такому разі прогрівання бульб і відбір хворих має відбуватися кожні 3-4 тижні.
Суха гниль
Вона проявляється під час квітнення, у спекотну погоду, і добре передається від бульби до бульби.
Ґудзикова гниль
Хвороба вражає стебла і бульби, а під час зберігання проявляється через 2-16 тижнів після збору врожаю. Ознаки – на розрізі можна помітити чітку межу між гниллю і чистою тканиною. Також може передаватися іншим бульбам.
Залозиста плямистість (іржа) бульб
Виникає через надлишок сполук алюмінію і заліза та одночасній нестачі фосфору у коренеплоді. Хвороба не передається іншим рослинам і непомітна на поверхні шкірки. Частіше з'являється на піщаних і суглинних ґрунтах у посушливі періоди. Виникає через поганий фотосинтез.
Кальцієве голодування посадок картоплі
Має бути правильне поєднання магнію і кальцію, оскільки бульби не зможуть пророщувати паростки і згодом це коштуватиме Вам якісного врожаю.
Джерело: Ukr.Media
Радіо Трек: НОВИНИ