Чи можуть працівникам не платити зарплату через форс-мажор
Працівник є слабшою, ніж роботодавець, стороною у трудових правовідносинах, але й від нього вимагають добросовісності
Причиною багатьох спорів є зарплата. Відповідно до закону оплата праці працівників підприємства здійснюється в першочерговому порядку. Всі інші платежі здійснюються підприємством після виконання зобов`язань щодо оплати праці.
Оплата праці має підвищену захищеність. Але проводять її тільки за виконану роботу. Якщо працівник роботу не виконував – то й платити за це не треба, якщо тут не йдеться про випадки, передбачені законом – зокрема простої.
Працівник є слабшою, ніж роботодавець, стороною у трудових правовідносинах. Водночас у вказаних відносинах і працівник має діяти добросовісно щодо реалізації своїх прав, а інтереси роботодавця також мають бути враховані. Йдеться про баланс між інтересами роботодавця і працівників.
Нормами трудового законодавства не передбачено підстав для звільнення роботодавця від виплати працівникові заробітної плати у випадку наявності обставин непереборної сили.
Положення Цивільного Кодексу передбачають, що особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили.
Але правознавці уточнюють, що виплата заробітної плати працівнику — це обов`язок роботодавця. Заробітна плата — це винагорода. Обов`язок роботодавця виплатити працівнику заробітну плату не є відповідальністю у розумінні статті Цивільного Кодексу яка може звільняти від відповідальності за невиконання обов’язку (у цьому випадку йдеться про виплату зарплати) унаслідок випадку або непереборної сили.
Отже, посилання роботодавця на форс-мажор відповідно до положення частини першої статті 617 ЦК України не можуть бути підставою для звільнення від виплати заробітної плати.
Джерело: Я і закон
Радіо Трек: НОВИНИ