Здавати гроші чи ні: про побори у школах

Що законно, а що - ні?

Фото "Української правди"

На що законно збирати гроші з батьків у школі?

Забезпечити утримання та розвиток матеріально-технічної бази закладу освіти на рівні, достатньому для виконання вимог стандартів освіти та ліцензійних умов, зобов’язаний саме засновник цього закладу. Такі норми визначає ч. 6 ст. 25 Закону України Про освіту.

Це означає, що законним є збирання коштів

лише для забезпечення власної дитини особистими речами.

А все інше, як-от збори грошей

на ремонт школи, на мийні засоби, крейду, дошку, парти, збір коштів на підручники, додаткові друковані зошити тощо — це речі протизаконні.

Часто в контексті збору коштів у школі говорять про благодійність. Та насправді ж

благодійність — безготівкові платежі в будь-якій сумі, яку благодійник особисто, через банківську установу перераховує на рахунок благодійного фонду.

 

Або ж на спеціальний рахунок школи з відповідним цільовим призначенням.

 

Такі рахунки має кожна школа в Україні.

Проте повідомлення на зразок «ви маєте борг за оплату благодійного внеску на фонд класу» не мають нічого спільного із благодійністю. Це — тіньова форма вимагання грошей з батьків у комунальних школах.

Як має виглядати справжня благодійність?

Хочеться квіти подарувати вчительці — пішли у квіткову крамницю, за власні кошти купили букет та подарували.

Є поклик серця бути благодійником — взяли свої власні гроші, пішли в банківську установу і перерахували на спецрахунок закладу стільки, скільки хочеться.

Як перевірити цільове використання коштів школою?

Якщо ви особисто сплатили кошти на рахунок благодійного фонду і маєте відповідну квитанцію, у вас є право звернутися до нього із питанням про витрати коштів. Та якщо це буде так званий «скарбник» класу, то тільки він має право звернутись до БФ з вимогою надати звітність. Отже,

право на ознайомлення зі звітністю є в людини, яка особисто сплачує кошти.

На практиці, до 20% від надходжень фонд може залишати для утримання своєї діяльності. І це абсолютно законно.

Якщо ж ви сплачуєте благодійний внесок на рахунок громадської організації, варто знати, що ГО створюють для захисту членів організації й розвивають через надходження членських внесків. Отже, якщо керівництво ГО визначить, що потрібно збільшити членські внески, то члени організації змушені будуть їх сплачувати. До того ж у ГО немає обов’язку звітувати перед громадськістю.

Тож звітувати перед батьками — це дуже сумнівна перспектива.

 

Зазвичай, це відбувається у форматі «дякуємо, ми витратили кошти, все добре», обов’язково — з фотографіями щасливих дітей. Такі звіти у кінці чи на початку навчального року — «прекрасне» явище в українських школах.

Відповідно до ст. 30 ЗУ Про освіту, керівник навчального закладу має звітувати по всіх бюджетах забезпечення школи. Це означає, що він приймає будь-яку благодійність відповідно до певної процедури. Якщо ж йдеться про бюджетні кошти через субвенції, то в такому випадку розпорядники коштів не дуже люблять запити батьків, але зобов’язані надавати їм інформацію.

Якщо мене змушують здавати гроші, що я маю робити?

Реагувати треба спокійно. Скажіть, що ви просто не хочете здавати гроші. Через відповідну заяву варто попередити керівництво закладу та класного керівника, що подібні вимоги — це економічний булінг та побори. А тому прохання не турбувати вас із такими питаннями задля уникнення відповідного реагування з боку поліції або суду.

Подарунки вчителям — чи може це розцінюватися як хабар або підкуп?

Може. За рік працівник може отримати подарунків не більше, аніж на 3 тис. 842 гривні. Цей момент регулює ст. 23 Обмеження щодо одержання подарунків ЗУ Про запобігання корупції.

Проте є тут ще й інше питання — чи залежатимуть результати дитини від так званої лояльності батьків до вчителя, яка нібито проявляється через подарунки.

Куди скаржитися, якщо у школі незаконно вимагають сплачувати кошти?

Насамперед треба повідомити адміністрацію закладу. Дуже часто ініціатива батьків чи класного керівника не відповідає політиці керівництва та є проявом самодіяльності. Якщо ж це не допомогло, подайте звернення до управління або департаменту освіти, до освітнього Омбудсмена або ж — до поліції. Врешті-решт, статтю про вимагання коштів ще ніхто не скасовував.

А поліцію можна викликати? Це допоможе?

Можна, особливо якщо кошти на батьківських зборах збирають готівкою, з погрозами та вимаганням.

Відеофіксація — обов’язкова.

Поліція допоможе батькам, які ініціюють такі збори, усвідомити, що вони не у себе вдома, а у закладі комунальної власності.

Що робити, якщо дитину дискримінують через небажання батьків здавати кошти?

Треба уважно поставитися до скарг дитини. За можливості — отримати підтвердження її слів від свідків, зафіксувати протиправну поведінку педагога, батьків або інших дітей за допомогою технічних засобів.

Запис з метою захисту прав дітей є допустимим без згоди вчителя.

Наступний крок — подати письмову заяву або скаргу до адміністрації школи. А також — наполягати на участі в засіданні шкільної комісії з розгляду випадків булінгу та цькування. У заяві до директора потрібно викласти обставини вчинення булінгу та вимагати проведення перевірки.

Джерело: nv.ua

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Знайдено цуценя

В районі Боярки  знайдено цуценя чорного окрасу з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.    

Знайдено хаскі

Знайдено собаку породи  хаскі з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.      

Знайдено посвідчення водія

Знайдено посвідчення водія на прізвище Ярошик Олександр.  

Більше оголошень