Зарплати до кінця року виростуть: чию роботу в Україні оцінюють найвище
Деяким спеціалістам донарахують значно більше, ніж іншим
Середня зарплата в Україні вже до кінця року може досягти рекордних 16 тис. грн
Традиційно, швидше за інших ростуть заробітки у працівників аграрної сфери, IT та страхування. При цьому аналітики скаржаться, що в у роботодавців є величезний запит на представників робочих спеціальностей і їхню працю готові гідно оплачувати.
Та все одно українці вибирають вищу освіту. І як результат – кожен другий безробітний у нашій країні має диплом вишу.
Про те, як найближчим часом перерахують зарплати, в яких сферах вони ростимуть швидше і за ким майбутнє, дізнавався OBOZREVATEL.
Хто заробляє більше всіх?
Традиційно, в Україні першість за розміром зарплат у програмістів і фінансистів. Вони, за офіційними даними, можуть розраховувати на 26 000 і 22 000 гривень на місяць, відповідно.
Водночас середня зарплата по вакансіях для IT-шників становить від 60 до 160 тис. грн.
Цього року зарплати зросли вже на 20%. Тут, щоправда, варто враховувати низьку порівняльну базу: торік через локдаун доходи українців падали, а кількість робочих місць скорочувалася. Деяких співробітників взагалі відправляли у відпустки без збереження зарплати.
Чиї зарплати виростуть у 2021 році?
Економіка України поступово відновлюється, це відбивається і на ринку праці. Розмір зарплат і кількість робочих місць – головний показник ситуації в країні.
При цьому, колишній в.о. міністра економіки Павло Кухта переконаний, що «у 2021-му зарплати будуть швидше рости в тих сферах, де зростання вже було раніше, в 2018-2019 роках». А це:
- аграрії;
- логісти;
- страховики;
- фахівці інформаційних технологій.
Через зростання середньої зарплати потрібно підвищувати й мінімалку
В Україні середня зарплата досягла 14 300 грн, йдеться в даних Держстату. Це в 2,4 раза вище, ніж мінімалка. Таким чином, мінімальна зарплата складає всього близько 42% середньої.
Причому, згідно з конвенцією Міжнародної організації праці, співвідношення мінімальної зарплати до середньої має бути на рівні не менш як 50% (тобто замість 6 000 грн українці повинні отримувати від 7 100 грн).
А в країнах ЄС взагалі встановлений рівень мінімальної зарплати – не менш як 60% середньої (українці в такому разі отримували б від 8 580 грн).
Де платять найбільше?
Науковиця з Інституту демографії та соцдосліджень Людмила Черенько пояснює: значно скоротити рівень бідності можна лише за допомогою різкого підвищення мінімалки.
І такий досвід в України вже є – підвищення мінімальної зарплати з 1600 до 3200 грн у 2017-му. Тоді рівень бідності скоротився з 58,6% до 47,3% і падав аж до коронавірусного 2020-го.
Тоді це призвело до різкого зростання бюджетних надходжень. Гголовна причина у тому, що до 40% роботодавців показує мінімальну зарплату своїх співробітників і з неї ж платить податки. Решту доплачують у конвертах.
Однак гроші в тіні призводять до значного спотворення реальної статистики, а також до багатомільярдних втрат для бюджету. Так, за даними податківців, щорічно в конвертах виплачують близько 500 млрд грн.
Робочі професії – у безпеці: попит на них тільки зростає
В Україні 51% безробітних мають вищу освіту. Водночас фахівці робітничих спеціальностей затребувані не тільки в Україні, але й в сусідніх країнах.
Серед найпопулярніших професій на сьогодні: охоронець, швачка, автослюсар, комірник, вантажник та офіціант.
Також легко знайти роботу водіям (в т.ч. й водіям таксі), кур’єрам, кухарям, майстрам манікюру/педикюру та продавцям.
Мало того, хороший слюсар чи сантехнік-роботяга може заробляти більше, ніж посередній юрист.
Ситуація, за якої більшість випускників шкіл здобуває вищу освіту, створює диспропорцію на ринку: роботодавці потребують водіїв і слюсарів, а шукачі роботи воліють працювати юристами й економістами.
Радіо Трек: НОВИНИ