Зарплата, як у прибиральниці, субсидії та дорожнеча: що ще здивувало українку у закордонному дитсадку?

Зокрема, вона поділилася досвідом своєї доньки із перебування у дитсадку Ірландії

Дитсадок у Ірландії

З лютого 2022 року, рятуючись від війни, майже 93 тисячі українців виїхали до Ірландії. 

Разом з батьками сюди прибули майже 30 тисяч дітей, які пішли в садочки чи школи.

Серед українців, які виїхали до Смарагдового острова після початку повномасштабної війни, була й авторка «Район.Освіта» Наталія Міняйло з донечкою Соломійкою. 

На момент прибуття в Ірландію доні Наталії був один рік. 

Цього року у жовтні донечка пішла в садок, тож Наталія має змогу порівняти садочки в Україні та в Ірландії.

Подаємо її матеріал з деякими скороченнями:

Дорого і ще дорожче

Перша і напевне одна з найважливіших відмінностей мій дитячими садочками в Україні та Ірландії це те, що в Ірландії немає державних садочків. Майже всі садочки у країні приватні. Є ще так звані «комунальні» садочки, які утримуються громадою, однак їх дуже мало і вони дуже не типові для Ірландії. 

Садочки відвідує

  • 42% дітей молодших 4 років,
  • 28% дітей були під наглядом своїх родичів,
  • ще 16% доглядали няні. 

Те, що більшість садочків приватні, пояснює досить високу ціну перебування дитини в садочку.

Наприклад, в Дубліні віддати дитину в садочок на повний день (з 7.30 до 18.30) буде в середньому коштувати 1200 євро, на півдня (з 8.30 до 13.00) буде коштувати 600 євро. Няня обійдеться значно дорожче. 

У середньому в Дубліні няня бере за свої послуги від 15 до 22 євро за годину. Для цього потрібно мати спеціальну освіту, пройти курси першої допомоги і мати гарні рекомендації від попередніх роботодавців. Няні без освіти та без досвіду можуть погодитись працювати за 12 євро за годину, однак все одно це велике навантаження на сімейний бюджет. 

Через високу вартість садочків і нянь досить поширеним в Ірландії є догляд за дітьми в межах родини. В Ірландії досить великі родини, тому до догляду за дітьми можна залучати тата, бабусю, дідуся, тітку, старших братів і сестер, кузенів. Досить поширеною є схема, коли батьки працюють і доглядають дитину 50 на 50.

Наприклад, мама проводить з дитиною 2 дні в тиждень, 2 дні працює. Коли мама працює з дитиною час проводить тато, а ще один день в тиждень може бути бабуся або няня. В Ірландії чоловіки проводять багато часу з дітьми. 

Дитсадок у Ірландії

Черги на 2-3 роки вперед

Хоча садочки в Ірландії досить не дешеві, однак потрапити в них дуже складне завдання. Мірелла з Румунії, що мешкає в Ірландії вже 5 років, записала свого сина Даніеля в садочок, коли йому було шість місяців. 

Я ще пізнувато записала в садок, бо місць дуже мало. Моя подруга записала свого сина в садок, коли тільки дізналась, що вагітна, — ділиться Мірелла.

Її син цього року пішов в садочок при місцевій церкві.

Це мені нагадало, як я ще в Україні записувала донечку в садочок, коли їй було 2 місяці, - пригадує українка. 

Перший рік доня теж не ходила в садок, бо знайти місце було дуже складно. Коли навесні ми почали шукати садочок, то виявилося, що більшість з них вже навіть відмовляються записувати у лист-очікування (waiting list).

 

В одному з садочків цей лист очікування нараховував 120 імен на 20 місць. В іншому садочку нам сказали, що приходьте 2025 року. Лише тоді можливо з’явиться місце.

Всього ми обійшли понад 20 садочків, які знаходились десь на відстані 30 хвилин пішки або автобусом. Лише приблизно половина з них додали Солю у список очікування. 

Українські діти на майстер-класі у Асоціації українців в Республіці Ірландія

У середині вересня нам відповіли в одному з садочків, що звільнилося місце, і вони готові взяти дитину в садочок на повний день. Можна сказати, що нам пощастило, бо більшість садочків в Ірландії працюють пів дня. 

За даними перепису, дві третини дітей у Ірландії відвідують саме садки неповного дня (з 9.00 до 13.00), садки повного дня відвідує лише 17% дітей. 

На садок надають субсидії

Хоча садочки в Ірландії приватні, однак держава надає субсидії на відвідування садочків. Зокрема, для всіх діток, які досягли до 1 вересня поточного року віку 2 роки і 8 місяців держава надає три години безкоштовного відвідування дитячого садочка в день. Більшість дітей в Ірландії йдуть в садочок якраз по цій схемі.

Однак вона підходить не для всіх. Зокрема, моїй донечці на 1 вересня 2023 року виповнилося лише 2,5, - розповіла Наталія Міняйло.

Тому ми пішли іншим шляхом і оформили субсидію для відвідування садочка. Ця система називається The National Childcare Scheme (NCS). Розмір субсидії залежить від доходу родини і стартує від 1,4 євро за годину. Через те, що я пішла навчатися, мені вдалося оформити субсидію на садочок. 

 

Як працює система

Не всі садочки мають територію для прогулянок. В Ірландії досить популярними є невеликі садочки, які складаються з однієї чи двох кімнат. Зазвичай такі заклади розраховані на максимум 20 дітей. Тоді для прогулянок можуть використовувати найближчий дитячий майданчик. 

Переважно в садочках на шестеро дітей припадає один вихователь. У групах, де діти старші (від 3 років), може бути один вихователь на 8-10 дітей.

Дитсадок у Дубліні

Однак останнім часом сфера дитячих садочків в Ірландії переживає велику кризу. Катастрофічно не вистачає персоналу. Деякі садочки навіть були змушені закритися через це. Зокрема, у 2022 році в Ірландії закрився 141 садочок. 

Головною причиною цього є недофінансування галузі з державного бюджету, а також низькі заробітні плати у цьому секторі. Вихователь в садочку в середньому отримує 14-15 євро на годину. При цьому для цього треба як мінімум рік навчатися, щоб отримати так званий рівень 5. Він дає право працювати в дитячому садочку вихователем. 

Для порівняння, прибиральниця в Ірландії теж отримує 15 євро за годину, однак несе значно менше відповідальності.

 

 

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Оксана Герасимчук

Відкрити плей-лист

Загублені ключі

Загублено зв'язку ключів у чорній шкіряній ключниці. Прохання повернути за винагороду

На Князя Романа загублено чоловічий золотий ланцюжок

Сьогодні близько 9-ї години ранку на вулиці Князя Романа, 13, 6 під'їзд загублено чоловічий золотий ланцюжок з хрестиком. Прохання повернути за ВИНАГОРОДУ.

У Рівному згубився песик Арчі

Вчора зник йоркширський тер'єр сріблястого окрасу, Арчі. Собаку бачили в районі Політону, Автовокзалу Обласної лікарні.  Прохання повернути за винагороду.

Більше оголошень