«Вимагаємо енергетичної справедливості!» Як блекаут на рівному місці розсварив українців

І що робити, якщо «у сусіда краще» - пояснення фахівців

Громадяни у пітьмі обурені, чому сусіди у цей час зі світлом

Багатоквартирний будинок на кілька під’їздів під час відключень електроенергії може виявитися поділеним навпіл: в одній половині світло зникатиме, тоді як інші під’їзди майже завжди будуть з електрикою.

З цим це пов’язано і чи можна добитися того, аби обидві половини будинку відключали по черзі, розбирався Главком.

Будинок один, а електромережі – дві

Киянки Ольга Кричинська і Наталія Вагнер живуть у багатоповерхівках. Світло у їхніх будинках регулярно відключають, проте тільки у кількох під’їздах. Решта ж, здається, взагалі ще не стикалася з такою незручністю, як відключення електроенергії.

«Світла у наших половинах будинку не буває по 12-14 годин. Звісно, що й опалення немає і їсти приготувати не можна – плита електрична. По той бік будинку, у сусідніх під’їздах, світло при цьому не вимикається», – розповідають вони.

Ще одна киянка, Євгенія Даниленко, яка також зітнулася з подібною ситуацією, розповідає, що її заяви у ДТЕК (найбільша енергетична компанія в Україні, яка зокрема обслуговує столичні електролінії) залишаються без відповідей.

Чому ж вимикають тільки половину будинку і чи це взагалі законно? У пресслужбі Yasno (субхолдинг ДТЕК D.Solutions) пояснюють: буває таке, що один багатоквартирний будинок підключений до різних ліній електромереж, які належать до різних ліній електропередач і відключаються за різними графіками. Тоді і виникає ситуація, коли половина будинку має світло, а інша – ні.

– Чому взагалі виникає така ситуація? Забудовник починає будувати багатоповерхівку, її під’єднують до мережі, спільної, наприклад, із заводом чи лікарнею. Там визначається потужність, яку видаватиме трансформатор для цього будинку. А потім забудовник вирішує добудувати до цього будинку ще кілька під’їздів. І от на ті кілька добудованих під’їздів потужності електроенергії вже не вистачає, тому його під’єднують до іншої лінії живлення. У результаті половина будинку заживлена від мережі з критичною інфраструктурою, інша – від мережі, спільної, наприклад, зі звичайним спальним районом, – розповідає голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко.

Чи можна тут щось зробити

З’ясувалося, що така проблема доволі поширена не лише у Києві, а й по всій Україні. І коли сусіди, сидячи у темряві, зі своїм праведним гнівом звертаються до енергетичної компанії зі скаргами, там або ігнорують ці звернення, або пояснюють, що з цим нічого не можна вдіяти.

Або взагалі вдаються до «соломонових рішень», як сталося із будинком киянки Карини Тумаєвої. У її випадку після скарги просто стали відключати весь будинок.

– У нашому житловому комплексі теж світло вимикали лише половині будинку. «Темні» написали на це скаргу: думали, що буде бодай якась черговість відключення світла. Зате тепер усі по 12 год сидять без світла, – розповідає вона.

Голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко пояснює: скоріш за все, жодна з половин такого будинку не є поєднаною з об’єктами критичної інфраструктури. Тільки у таких випадках насправді і є сенс скаржитися та вимагати «електричної справедливості». В усіх інших доведеться просто сидіти і радіти за сусідів, які не залишаються без світла. Або ж взагалі подружитися з ними і під час планових відключень приходити в гості.

Під’єднати частину вже побудованого будинку до іншої системи електромереж неможливо, додає Олег Попенко. Зміна лінії електроживлення означатиме, що доведеться змінювати усю енергокарту міста.

У сусіда горить світло: що робити?

  • Звертайтеся до керуючої вашим будинком компанії (ЖЕК, приватна компанія чи ОСББ).
  • Викликайте електрика. Фахівець може перевірити, чи справні комунікації (які теж можуть бути причиною відсутності світла).
  • Контактуйте з вашими енергокомпаніями. Вони також можуть дати роз’яснення ситуації з відключенням світла.

А найкраще не скаржитися на сусідів, а домовитися із ними про якусь взаємодію і допомогу

Автор: Аліна Євич

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

Пес знайшов гаманець із банківськими картками

На вулиці Григорія Сковороди собака знайшла гаманець із банківськими картками. Одна із карток зареєстрована на ім'я Марії Бекеш. 

Знайдено паспорт на прізвище Василюта

Знайдено паспорт Василюти Аріни Миколаївни 2006 р-н. Документ можна забрати у чергового на першому поверсі Міськвиконкому, що на вулиці Соборній, 12а 

Загублено документи Скібінський/Скібінська

Загублені документи, видані на ім'я та прізвище Микола Скібінський: студентський квиток, посвідчення водія, id картка. А також техпаспорт на мотоцикл, виданий на ім'я та прізвище Олена Скібінська.  

Більше оголошень