Від 50% до 100% знижки на газ. Хто може претендувати на пільги
Пільги в Україні виплачують у готівковій формі
Знижки на оплату газу (для приготування їжі, підігріву води та опалення) мають такі категорії громадян:
- учасник бойових дій;
- учасник війни;
- особа з інвалідністю внаслідок війни;
- члени сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни;
- особа з особливими заслугами перед Батьківщиною;
- батьки померлої особи з особливими заслугами;
- вдова (вдівець) особи з особливими заслугами.
З 2023 року пільги виплачують виключно у готівковій формі через Пенсійний фонд України. Уповноваженим банком визначено «Ощадбанк». Монетизацію пільг впровадили з метою стимуляції ощадливого використання ресурсів, адже усе що вдасться заощадити, пільговики можуть витрачати на власний розсуд.
При цьому відсоток знижки на газ, визначений Законом, надається не на весь фактичний обсяг споживання енергоресурсу за обліковий період.
Знижка надається виключно на соціальну норму споживання газу, встановлену Урядом. Соціальна норма розраховується окремо для кожного домогосподарства та залежить від кількості членів сім’ї пільговика, що проживають в домогосподарстві, та виду споживання природного газу.
В залежності від виду споживання природного газу, діють такі соціальні нормативи:
Приготування їжі та підігрів води:
- Плита газова за наявності централізованого постачання гарячої води - 3,3 куб. м на 1 особу в місяць;
- Плита газова, у разі відсутності централізованого постачання гарячої води та газового водонагрівача - 5,4 куб. м на 1 особу в місяць;
- Плита газова та газовий водонагрівач - 10,5 куб. м на 1 особу в місяць.
Індивідуальне опалення - 4* куб. м на 1 кв. м опалюваної площі в місяць в опалювальний період.
* - Залежно від особливостей регіонів та типу будівель до соціального нормативу застосовуються коригуючі коефіцієнти, зазначені у Постанови КМУ від 06.08.2014 № 409 «Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування».
Соціальна норма житла, на яку надається знижка, при розрахунках плати за опалення пільговику, також встановлена урядом та становить:
- Для усіх громадян: 21 кв. метр опалювальної площі на кожну особу, яка постійно проживає у житловому приміщенні (будинку) і має право на знижку плати, та додатково 10,5 кв. метра на сім'ю.
- Для сімей, що складаються лише з непрацездатних осіб: 42 кв. метри опалювальної площі на кожну особу, яка має право на знижку плати, та додатково 21 кв. метр на сім'ю.
Які знижки на газ мають пільговики:
Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» встановлює різний відсоток знижки на газ в межах середніх норм споживання, в залежності від присвоєної пільгової категорії громадянину, а саме:
- Учасник бойових дій – 75%.
- Учасник війни – 50%.
- Особа з інвалідністю внаслідок війни – 100%.
- Член сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни, Захисників і Захисниць України – 50%.
- Особа з особливими заслугами перед Батьківщиною – 100%.
- Батьки померлої особи з особливими заслугами – 100%
- Вдова (вдівець) особи з особливими заслугами – 100%.
Зауважимо, що деякі пільги надаються за умови, що середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу.
Відповідно до пункту 169.4.1. Податкового кодексу України максимальна величина доходу, що дає право на податкову соціальну пільгу, розраховується наступним чином: розмір місячного прожиткового мінімуму, чинного для працездатної особи на 1 січня звітного податкового року, помножений на коефіцієнт 1,4 та округлений до найближчих 10 гривень.
У 2023 році середньомісячний сукупний дохід сім’ї пільговика в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не повинен перевищувати 3760 грн.
До членів сім’ї пільговика належать наступні особи:
- дружина (чоловік);
- неповнолітні діти (до 18 років);
- неодружені повнолітні діти, визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи;
- непрацездатні батьки;
- особа, яка перебуває під опікою або піклуванням пільговика та проживає разом з ним.
До сукупного доходу сім’ї пільговика включаються нараховані:
- пенсія;
- заробітна плата;
- грошове забезпечення;
- стипендія;
- соціальна допомога (крім частини допомоги при народженні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, частини допомоги при усиновленні дитини, виплата якої здійснюється одноразово, допомоги на поховання, одноразової допомоги, яка надається відповідно до законодавства або за рішеннями органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, підприємств, організацій незалежно від форми власності);
- доходи від підприємницької діяльності;
- допомога по безробіттю та інші виплати, що здійснюються фондами соціального страхування.
Розмір доходу не впливає на розмір знижки у випадку:
Пільги на газ для громадян, які набули статусу пільговика відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» надаються за умови, якщо розмір середньомісячного сукупного доходу сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців не перевищує величини доходу, який дає право на податкову соціальну пільгу у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Винятки становлять лише наступні пільгові категорії:
- учасник бойових дій;
- особа з інвалідністю внаслідок війни.
За більш детальною інформацією щодо особливостей нарахування та виплати пільг звертайтесь на спеціальну гарячу лінію Пенсійного фонду України – 0800505780.
Джерело: ГазПравда
Радіо Трек: НОВИНИ