В Острозі підприємливий чоловік купив бус «під тендер», аби заробити? (ФОТО)
Попри втручання прокуратури, керівництво Острозького психоневрологічного інтернату купило бус у чоловіка, який зустрічається з донькою директора закладу
В Острозькому психоневрологічному інтернаті вирішили купити собі буса.
На це обласна рада виділила закладу 600 тисяч гривень.
Керівником «Острозького психоневрологічного інтернату» є Дмитрук Олександр Андрійович, 1953 року народження, депутат Острозької районної ради, одружений, має доньку.
Найбільше керівництву закладу подобався чи підходив Volkswagen T5 або Т6 (Transporter).
Про свій намір купити таке авто інтернат оголосили на Прозоро 3 квітня 2019 року.
https://prozorro.gov.ua/tender/UA-2019-04-03-001066-b
Серед вимог до автомобіля були наступні:
Марка: Volkswagen, Модель: пасажир
Рік випуску: 2015-2016
Колір: будь-який, крім жовтого
Стан автомобіля: не битий, не фарбований, без пошкоджень
Пробіг: до 200,0 тис. км
Ввезений в Україну та зареєстрований 2018-2019 рік
База – довга, Вид палива: дизпаливо
Об’єм двигуна: 2,0-2,5, Кількість місць: 8+1
Керівник громадської ініціативи «За чесний тендер» Святослав Клічук пояснив:
- Закон «Про публічні закупівлі» забороняє вказувати в тендері конкретну торгову марку, тут це Volkswagen. Але, якщо дуже хочеться, то мусить бути обґрунтування та вираз «або еквівалент». Про обґрунтування, як завжди, забули, а ось фразу «або еквівалент» прописали. І хоча на закупівлю Фольксвагена була закладена сума 600 тисяч гривень, що значно перевищує ринкову вартість на аналогічні авто, на тендер не було жодної пропозиції.
Це й не дивно, в більшості випадків б/в автомобілями в Україні торгують приватники, а від потенційних учасників попросили такий пакет документів, які не кожен автосалон зможе підготувати. Зокрема, просили підтвердити наявність матеріально-технічної бази, відповідних працівників (які можуть поставити буса), а також аналогічні договори у 2018-2019 році, ще й з відгуком постачальника.
Крім того, попросили лист від виробника (офіційного представника виробника на території України) автомобілів про партнерство (учасник є авторизованим партнером виробника) стосовно запропонованого автомобіля. Крім того, від потенційного продавця вимагали наявність сервісного(-их) центру(-ів), представництва, представника, який забезпечать гарантійну підтримку автомобіля протягом визначеного гарантійного терміну. Загалом вимоги були неадекватні до бажань покупця купити б/в автомобіль, тому перший тендер не відбувся. 4 травня 2019 тендер було скасовано через відсутність пропозицій. Закупівлю було оголошено повторно, і знову жоден потенційний продавець не захотів продати інтернатівцям свого буса.
Після двох невдалих тендерів закон дозволяє покупцю купити товар де він хоче і в кого хоче напряму. Щоправда, з дотриманням усіх попередніх умов, тобто не знижуючи вимог до предмета закупівлі. Для цього потрібно провести так звану «переговорну процедуру».
Відповідальна особа, імовірно це директор, Острозького психоневрологічного інтернату, знайшов необхідного їм продавця з бусом.
Ним виявився Шостак Юрій Миколайович.
Активісти ГІ «За чесний тендер» припускають, що шукали не буса, а знайомого продавця, через якого можна провести всю суму отриманих коштів. Адже вартість транспортного засобу становила рівно 600 тисяч гривень, тобто кошти вибрані по максимуму.
З паном Шостаком підписали договір, але …. 31 травня 2019 року Юрій Шостак відмовляється продати буса. Переговорна процедура скасовується.
Підставою для такого розвитку подій стало втручання Здолбунівської місцевої прокуратури, яка побачила невідповідність між вимогами покупця і тим, що мав продавець.
У офіційній відповіді прокуратури на наш запит йдеться:
- Як було встановлено, вимоги до учасників переговорної процедури відрізнялись від вимог, що були визнані й затверджені замовником в тендерній документації, тендер по якій не відбувся.
... до дисциплінарної відповідальності, у вигляді догани, притягнуто винну посадову особу інтернату.
Сам директор інтернату Олександр Дмитрук у розмові з журналістами про прокуратуру нічого не згадав. Кому оголосили догану – теж не повідомив.
Як шукали продавців? – запитуємо Олександра Дмитрука.
Просив хлопців, хто може нам продати бус. Два рази проводили тендер, марно. Тоді звернувся до знайомих хлопців, у нас в Острозі, щоб під такі вимоги привезли нам буса.
Тобто ви під конкретну людину прописали умови тендеру?
Ні. Ми написали загальні вимоги. Щоб бус не битий, з невеликим пробігом, на вісім місць. Зараз же є проблема, що понавозять в Україну битого мотлоху, а потім продають. Ми довго шукали продавців, і лише з третього разу купили Фольксваген, такий як нам треба. У нас купа проблем з підопічними, возимо їх на консультації.
Тобто свідомо Ви нічого не порушували й умови тендеру прописали правильно?
Ні, чого ж я мав порушувати. Ті гроші, що нам виділили – 600 тисяч гривень – за них треба було купити транспорт. Вони були конкретно на це виділені. Через те, що два рази ніхто на тендери не відгукнувся, обласна рада могла забрати гроші. Закінчився б термін. Тому ми оголосили третій тендер, спростили умови. Бо бус нам необхідний. Не мені, а закладу, в мене є особисте авто. Знаєте з нас вже навіть сміялися. Казали, що нам, як дівці, не догодиш. То такі вимоги, то інші. Ми купили все, проблем ніяких нема.
Є інформація, що Юрій Шостак, який продав інтернату бус, зустрічається з вашою донькою. Це правда?
Так, вони зустрічаються. Але це не родинні зв’язки. Це ж таке, життя. Сьогодні з одним зустрічається, завтра з іншим.
А ви знаєте, хто такий Петро Гуменяк?
Ні. Хто це?
Це опонент Шостака на третьому тендері.
А, ні то я не в курсі.
У розмові з журналістами сам Юрій Шостак, повідомив, що купив авто, щоб продати інтернату.
Я брав участь у третьому тендері. Бо перших два тендери не провели. Я просто взнав, що є така участь. Я запропонував свої послуги, бо більше не було охочих, — пояснив Юрій Шостак.
А у Вас був бус до тендеру за генеральною довіреністю, чи як? - запитуємо у Юрія Шостака.
Ні, не було в мене буса. Я його купив і перепродав інтернату. Я знайшов машину під ті умови, які потребувалися.
Тобто ви, як підприємець, купили автомобіль і його перепродали?
Так. А я для чого його робив. Якби я не заробив, то для чого воно мені треба. Я вам більше скажу, ви краще перевірте обласну раду. А тут людина (Дмитрук – авт.) купив нормальну машину для потреб інтернату. Не Т5, а Т6 Фольксваген. Новішого. Другі вкрадуть, куплять «дірьмо якесь», а тут людина купила нове авто за ті гроші, що виділили. Ми взяли краще авто, не биту.
Ми говоримо про 600 тисяч гривень?
Так.
А Ви знайомі з Петром Гуменяком, вашим опонентом на тендері?
Ні, не знайомі. Знаю, що хтось був. Але ж я цієї інформації не бачив.
Ви зустрічаєтесь з донькою очільника інтернату Дмитрука?
Так, підтримуємо відносини.
Вас перевіряла прокуратура під час тендеру?
Прокуратура дізналась, що я учасник тендеру, і почали згадувати мені борги з податкової. Я десь кілька років тому не заплатив щось, висіла заборгованість 200 чи 500 гривень. То їх сплатив і все. А щодо Дмитрука, то людина не вкрала гроші, а купила на всі виділені кошти нормальну машину інтернату. Він (Дмитрук – авт.) вже скоро на пенсію іде, йому воно не треба, але він, як хороший господарник, подбав про заклад. Вони півроку з тим тендером мучилися, вже думали купити нову легкову машину, з салону, бо за такі гроші хорошого «беушного» буса не купиш. Але ж це треба було просити дозволу в обласної ради.
Петро Гуменяк – опонент Шостака – повідомив, що не встиг завантажити усі документи на Прозоро.
У цій історії є третя особа – учасник останнього тендеру, приватний підприємець Петро Гуменяк. Телефоном він пояснив, чому не завантажив документи на Прозоро та заявив, що не знає Юрія Шостака.
Чому Ви, пане Петре, не завантажили жодного документа на Прозоро під час участі у тендері, що його оголосив інтернат? - запитуємо Петра Гуменяка.
То займалися мої юристи, я до цього уваги великої не приділяв. Ми хотіли у двох тендерах одночасно брати участь. То юристи не встигли, видно, туди всі документи вкласти. Можна сказати, фаховість не дозволила їм грамотно все зробити.
А чим ви займаєтесь, якою саме підприємницькою діяльністю?
Ми маємо частково автомобілі, і займаємось будівельними роботами.
Чи знаєте ви Юрія Шостака?
(Пауза – авт.) Ні.
Активісти ГІ «За чесний тендер» припускають,
що Петро Гуменяк формально взяв участь у тендері, аби просто дотриматися умови про двох учасників, без жодного шансу на перемогу. Коли документи після завершення аукціону відкрилися, виявилося що Гуменяк не завантажив ЖОДНОГО документу.
Жодного, тобто свідомо брав участь для кількості. При цьому, нагадаємо, за участь в тендері очікуваною вартістю предмету 600 тисяч гривень він заплатив 510 гривень?
[media=153478]
Також активісти говорять, що
аналогічні буси коштують на ринку значно менше ніж сума, яку заплатив інтернат.
На сайті Авто.ріа їх пропонують в середньому по 500 тисяч гривень. А значить, що платники податків потенційно втратили на цій закупівлі, яку провели між собою «не чужі» люди, близько 100 тисяч гривень.
Наші новини у Тelegram. Номер у Viber: 063-73-4-106-4
Радіо Трек: НОВИНИ