В яких випадках роботодавець може не платити зарплату: роз’яснення

І що вважається допустимим, зважаючи на воєнний стан

Через війну багато українців залишились без роботи, а ті, хто продовжує працювати - переведені на неповний робочий день або ж за виконання повного обсягу роботи отримують лише частину зарплати.

Зважаючи на це, багато працівників хочуть знати, чи законне те чи інше рішення керівництва

Фахівці дали відповіді на найпоширеніші питання, з якими громадяни звертаються в центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги, з урахуванням положень Закону №2136-IX «Про організацію трудових відносин в умовах воєнного стану».

Зміна істотних умов праці

Наразі не застосовується норма щодо попередження працівника про зміни істотних умов праці не пізніше як за 2 місяці.

На додаток, у період дії воєнного стану

роботодавець має право перевести працівника на іншу роботу, не обумовлену трудовим договором, без його згоди, але лише за умови, якщо така робота не протипоказана працівникові за станом здоров’я, і ​​лише для запобігання чи ліквідації наслідків бойових дій, а також інших обставин, які становлять або можуть становити загрозу життю або нормальним життєвим умовам людей, з оплатою праці за виконану роботу не нижче за середню заробітну плату за попередньою роботою.

Виняток: роботодавець не має права переводити працівника на роботу в іншу місцевість, на території якої продовжуються активні бойові дії.

Фото - freepik
Фото - freepik

Як щодо оплати праці у воєнний час?

Роботодавець не звільняється від обов’язку виплати зарплати, однак:

  • звільняється від відповідальності за порушення строків її виплати, але лише за умови, що таке порушення відбулося саме внаслідок ведення бойових дій або дії інших обставин непереборної сили. В інших випадках керівник несе повну відповідальність за таке порушення;
  • може призупинити дію колективного договору за власним рішенням, що також унеможливлює отримання виплат за колективним договором.

Що означає припинення дії трудового договору?

Працівник може розірвати трудовий договір у строк, який зазначає у своїй заяві без 2-тижневого строку попередження.

На окрему увагу заслуговує норма щодо припинення трудового договору.

Так, відповідно до положень Закону №2136-ІХ призупинення дії трудового договору – це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою та тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором.

Дія трудового договору може бути призупинена у зв’язку з військовою агресією проти України, що унеможливлює надання та виконання роботи.

Та при цьому припинення дії трудового договору не спричиняє припинення трудових відносин.

При зупиненні дії трудового договору роботодавець та працівник по можливості повинні повідомити одне одного будь-яким доступним способом

Відшкодування заробітної плати, гарантійних та компенсаційних виплат працівникам на час зупинення дії трудового у повному обсязі покладається на державу, яка здійснює військову агресію проти України.

Отже, з урахуванням зазначеного, можна дійти висновку, що у разі тимчасового призупинення дії трудового договору працівник не вважається звільненим і надалі може розраховувати на відповідні компенсації. Водночас такі працівники мають можливість працевлаштовуватися інше місце роботи за умов сумісництва.

Джерело: ligazakon

Радіо Трек: НОВИНИ

Радіо ТРЕК у Telegram · Twitter · Facebook.
Viber: 063-734-106-4

Редакція

Відкрити плей-лист

У Рівному знайшли техпаспорт на автомобіль Hyundai

У Рівному знайшли техпаспорт на автомобіль Hyundai. Якщо документи ваші - телефонуйте 

У Рівному знайдено окуляри та телефон

У Рівному, на вул. Відінська, 39 біля М'ясомаркета/ біля АТБ знайдено  окуляри  та телефон. Знайдене передали продавцям на касу магазину 

Посвідчення водія Рабешко

27.09.2023 р. загублено посвідчення водія на прізвище Рабешко Роман. Орієнтовно по маршруту від гуртожитків РДГУ №4 і №5, через "Текстильник" і до а/с Чайка.

Більше оголошень