Сім'ї будуть платити більше: тарифи на холодну воду хочуть підняти з 1 липня
Водоканали вимагають підняти ціни на щонайменше 30%
Тарифи на холодну воду в Україні зростуть. Ми повідомляли, що водоканали вимагають збільшити ціни на ресурс на 33%, і питання мали розглянути 14 червня на засіданні НКРЕКП. Втім, цього знову не сталося. Нагадаємо, вода мала подорожчати з 1 січня 2023 року, потім з 1 березня, 1 квітня й от тепер чекають на подорожчання у липні.
Зараз чинними залишаються тарифи на холодну воду, затверджені у грудні 2021 року.
Відтоді подорожчали паливно-мастильні матеріали, електроенергія, реагенти та ремонтне обладнання. Відповідно, українські водоканали зазнали збитків у 2022 році - 4,4 млрд гривень. Також ще 3,4 млрд за перше півріччя 2023 року.
Без збільшення тарифу, як наполягають водоканали, підприємства не матимуть коштів, щоб сплачувати за електроенергію або купувати реагенти, стверджує президент асоціації «Укрводоканалекологія» Дмитро Новицький. За його словами, приблизно 30% в тарифі водоканалу - це вартість електрики, а водоканали є одними з найбільших споживачів електроенергії.
Відповідно, ми будемо зменшувати платежі за ту ж саму електроенергію енергопостачальним організаціям, що призведе до колапсу в іншій сфері - електропостачанні. Якщо ми не будемо сплачувати за реагенти, можемо розглядати питання щодо обмеження водопостачання або постачати воду погодинно. Звісно, це не популярний крок, - каже Новицький.
Зазначимо, що ціни на холодну воду в Україні встановлюються окремо для кожного водоканалу. Тариф залежить від обсягів споживання, кількості споживачів по одному договору та інших особливостей надання послуги. Тому залежно від регіону вартість відрізняється.
НКРЕКП запропонувала з 1 липня встановити такі тарифи:
Збільшення тарифу на 33% збільшить платіжки приблизно на 80-90 грн для сім'ї з трьох осіб. Уникнути подорожчання можна, якщо держава передбачить механізм компенсації для водоканалів.
Якщо тариф буде штучно стримуватися, держава має передбачити компенсацію різниці в тарифах (водоканалам) - старого і нового. За нашими розрахунками, це приблизно 12 млрд грн. Або інший варіант: встановити економічно обґрунтований тариф (зростання на 33%) і забезпечити реалізацію механізму надання субсидій відповідним верствам населення. Це абсолютно правильний варіант, тому що є люди, які можуть сплачувати, які працюють і отримують заробітну плату, бізнес. У такому разі, це приблизно 600 млн навантаження на бюджет, – каже Дмитро Новицький.
Джерело: ТСН
Радіо Трек: НОВИНИ