Ринок землі привідкрили: кому і скільки можна буде купувати

Передбачається, що зміни наберуть чинності восени 2020 року

У середу, 13 листопада, після п'ятигодинних дискусій Верховна Рада все-таки проголосувала за законопроект про відкриття ринку землі. Його підтримали 240 народних депутатів зі 395, присутніх у залі.

Поки законопроект прийнято тільки в першому читанні. А це означає, що до другого читання в нього можуть бути внесені суттєві правки.

Втім, поговоримо про те, за що саме проголосували народні депутати 13 листопада, які правила ринку землі змінює цей прийнятий законопроект.

Мабуть, найреволюційніша зміна, яку передбачає проголосований законопроект, прихована у коротенькій фразі: "Пункт 15 виключити".

Мається на увазі п. 15 "Перехідних положень" Земельного кодексу, який забороняв "до вступу в силу закону про обіг земель сільськогосподарського призначення, але не раніше 1 січня 2020 року" купівлю і продаж земельних ділянок сільгосппризначення державної та комунальної власності. 

Хто зможе купити землю

Отримувати право власності на землю сільськогосподарського призначення мають громадяни України, юридичні особи, створені згідно із законодавством України, територіальні громади та держава.

Що стосується іноземців, то в законопроекті йдеться про те, що громадяни іншої держави, а також особи без громадянства можуть отримувати сільськогосподарські ділянки у власність тільки у вигляді спадщини.

Але при цьому вони зобов'язані протягом року після отримання у власність провести їх відчуження, тобто продати або яким-небудь іншим чином передати іншій особі з перерахованих вище категорій.

Загалом законопроект забороняє іноземцям отримувати право власності на українські землі сільгосппризначення до 1 січня 2024 року.

Однак ця вимога не поширюється на тих сільськогосподарських товаровиробників, які зареєстровані понад три роки тому, і які отримали земельні ділянки в оренду або в емфітевзис (довгострокове, відчужуване та успадковуване речове право на чуже майно, яке полягає у наданні особі користування чужою земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб з метою отримання плодів та доходів від неї) до набрання чинності цим законом.

Убезпечити українську сільгоспземлю від покупців з Росії вирішили ще й тим, що внесли заборону на право власності на землю до переліку санкцій (доповнивши таким пунктом закон "Про санкції").

Скільки землі "поміститься" в одні руки

Урядовий законопроект пропонував норму в 15% площі сільгоспземель в межах області або 0,5% – в межах країни. Проголосований законопроект встановлює інші обмеження:

35% в межах однієї громади, 8% в межах однієї області і 0,5% в межах України.

Земельні ділянки сільгосппризначення, як і раніше, можна буде мати в постійному або тимчасовому користуванні, в приватній власності або оренді. Однак, крім цього, додасться ще один вид отримання сільгоспземель в своє розпорядження: купівля.

Передбачається, що продаж землі відбуватиметься на земельних аукціонах.

Однак громадяни, які мають сільськогосподарські ділянки в постійному користуванні (в тому числі ті, які успадкували таке право), а також фермери, які отримали землю в постійне користування, зможуть викупити свої ділянки без аукціону.

Законопроектом №2178-10 передбачено, що всі перераховані нововведення набудуть чинності тільки з 1 жовтня 2020 року. До цього часу Кабмін повинен буде розробити необхідні нормативні акти і привести у відповідність з цим законом існуючі.

Джерело: Сьогодні

Радіо ТРЕК у Telegram.
Viber: 063-734-106-4
Вікторія Левчук

Вікторія Левчук

Знайдено цуценя

В районі Боярки  знайдено цуценя чорного окрасу з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.    

Знайдено хаскі

Знайдено собаку породи  хаскі з нашийником. Тому, хто загубив улюбленця, прохання телефонувати.      

Знайдено посвідчення водія

Знайдено посвідчення водія на прізвище Ярошик Олександр.  

Більше оголошень